Sesja_Nr_XXII

Protokół Nr XXII/10

z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 29 marca 2010 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach i trwała od godz. 1100 do godz. 1545.

 


W sesji uczestniczyło 16 radnych
według załączonej listy obecności. Nieobecny był radny Tadeusz Niewiadomski.

 

W sesji uczestniczyli kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i administracja Starostwa według załączonej listy obecności a także przedstawiciele mediów i mieszkańcy powiatu,

 

W sesji uczestniczyli również:

  1. Jerzy Woźniak – Sekretarz Powiatu

  2. Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego – Bogusław Zduniewicz.

 

P – kt 1.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz otwierając XXII sesję III kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego serdecznie powitał radnych, Starostę, członków Zarządu, przedstawicieli instytucji działających na terenie powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, naczelników Wydziałów, przedstawicieli mediów oraz mieszkańców powiatu. Szczególnie serdecznie Przewodniczący Rady powitał gości uczestniczących w dzisiejszej sesji: siostrę Marię Cichawę Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach oraz pana Norberta Krzykawskiego Dyrektora Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie.

 

Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi quorum przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecny - usprawiedliwiony radny Tadeusz Niewiadomski.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że porządek obrad państwo radni otrzymali wraz zaproszeniem na dzisiejszą sesję, czy w sprawie porządku obrad ktoś zechce zabrać głos?

Starosta Jan Zalewski poinformował, że jest taka potrzeba, dlatego w pkt 15 porządku obrad „Podjęcie uchwał w sprawach” proponuje wprowadzenie dwóch uchwał: w podp. e) projekt uchwały w sprawie określenia trybu udzielania, rozliczania oraz zakresu kontroli udzielanych dotacji szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych funkcjonujących na terenie Powiatu Siemiatyckiego – Starosta poinformował, że uchwała ta była omawiana na posiedzeniach komisji Rady, które odbyły się w ubiegłym tygodniu.

W związku z pismem dotyczącym Centrum Aktywizacji Zawodowej, które dotarło do Starostwa w piątek, zachodzi potrzeba podjęcia jeszcze jednej uchwały : w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowania wyodrębnienia Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siemiatyczach. Jedną uchwałę w tej sprawie już podjęliśmy, dotyczyła ona samego faktu, że chcemy coś takiego stworzyć, jest na to dofinansowanie. Okazuje się, że istnieje potrzeba podjęcia drugiej uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie wyodrębnienia Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy ponieważ będzie to montaż finansowy: środki finansowe zewnętrzne i nasze środki finansowe.

 

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy ktoś z państwa radnych ma jeszcze uwagi do porządku obrad dzisiejszej sesji?

Ponieważ inne propozycje zmian nie zostały zgłoszone Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, że propozycja zgłoszona przez Starostę Jana Zalewskiego dotyczy wprowadzenia w pkt 15 porządku obrad jako podp e) projektu uchwały oświatowej, jako podp f) projektu uchwały dotyczącej Powiatowego Urzędu Pracy tym samym projekt uchwały w porządku obrad umieszczony pod literą e) otrzyma brzmienie g) a podp f) rozpatrzenie skargi otrzyma brzmienie h).

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał pod głosowanie porządek obrad z uwzględnieniem zmian zaproponowanych przez Starostę. Za przyjęciem porządku obrad z uwzględnieniem zmiany w pkt 15 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad dzisiejszej sesji z uwzględnieniem zmian przyjęty został jednogłośnie.

 

Porządek obrad XXII sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego przedstawia się następująco:

 

  1. Otwarcie obrad

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

  3. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami

  4. Interpelacje i zapytania radnych

  5. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok

  6. Opinia Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2009 rok

  7. Podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu za 2009 rok

  8. Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach

z realizacji zadań za 2009 rok

  1. Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania KPP w Siemiatyczach w 2009 roku

  2. Sprawozdanie z działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej Nr 3 Dołubowo 35 w 2009 roku

  3. Sprawozdanie z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach

    w 2009 roku

  4. Roczne sprawozdanie z działalności za 2009 rok oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej na rok 2010 Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

w Siemiatyczach

  1. Sprawozdanie z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Siemiatyczach za 2009 rok

  2. Sprawozdanie z prac komisji Rady Powiatu za 2009 rok oraz przyjęcie planów pracy stałych komisji Rady Powiatu na 2010 rok

  3. Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr XXI/167/09 z

dnia 21 grudnia 2009 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu

Siemiatyckiego na rok 2010

b/ zmiany uchwały o zasadach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi

własność Powiatu Siemiatyckiego na okres dłuższy niż 3 lata

c/ wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości

d/ zmiany Uchwały Nr XVII/137/08 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 29 grudnia

2008 roku w sprawie zasad wynagrodzenia nauczycieli, ustalenia regulaminu

określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznania nauczycielom

dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych

składników wynagrodzenia a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania

i wypłacania dodatku mieszkaniowego

e/ określenia trybu udzielania, rozliczania oraz zakresu kontroli udzielanych dotacji

szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych funkcjonujących

na terenie Powiatu Siemiatyckiego

f/ zaopiniowania wniosku o dofinansowanie wyodrębnienia Centrum Aktywizacji

Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siemiatyczach

g/ określenia realizowanych zadań przez samorząd powiatowy, wynikających z

ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz

zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późniejszymi

zmianami ) finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji

Osób Niepełnosprawnych w roku 2010.

h/ rozpatrzenia skargi

  1. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

  2. Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

  3. Zamknięcie obrad.

 

P – kt 2.

 

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy ktoś z radnych chciałby wnieść uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu.

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został jednogłośnie.

 

P – kt 3.

Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

Przewodniczący Rady zapytał, czy ktoś z radnych ma pytania do sprawozdania przedstawionego przez pana Starostę?

Radny Leon Strębski poprosił o dwa słowa na temat planu „mezaliansowego”. Radny zapytał również o jaką drogę chodzi, której się pozbywamy?

Inne pytania do sprawozdania z prac Zarządu między sesjami nie zostały zgłoszone

Przewodniczący Rady poinformował, że odpowiedź udzielona zostanie w pkt 16 porządku obrad.

 

 

P – kt 4.

 

Radny Krzysztof Andruszkiewicz przypomniał, że mamy za sobą ostrą zimę, coraz więcej informacji o uszkodzeniu dróg, również dróg powiatowych. Rady poinformował, że chciałby uzyskać informację o skali zniszczeń również tych dróg, które zostały wykonane w ostatnim, mijającym roku w ramach dotacji uzyskanych z instytucji zewnętrznych, czy są takie przypadki? Radny poinformował, że słyszał, że są.

Kolejne pytanie dotyczy szczegółowego zakresu planowanego sporządzenia dokumentacji technicznej na ul. Kilińskiego. Czy w ramach planowanej inwestycji jest również wymiana krawężników, uszkodzonych chodników bo wiadomo, że będzie wymieniany asfalt.

Trzecie pytanie: ostatnio na Bugu podniósł się poziom wody we wsi Niemirów niektórzy mieszkańcy mają wodę w piwnicach. Czy w związku z tym są jakieś realne zagrożenia wynikające z możliwości podtopienia bądź wystąpienia wód z wałów ochronnych?

Radny Tadeusz Niewiński przypomniał, że w ubiegłym roku była rozpoczęta budowa drogi Grabarka – Siemiatycze. Radny poprosił o podanie terminu zakończenia tej inwestycji.

Radny Janusz Żoch zapytał, ile mamy przygotowanych projektów drogowych a więc takich, które są już gotowe, ile mamy projektów drogowych w trakcie realizacji to znaczy zaczętych, z pozwoleniem na budowę, nieskończonych, ile mamy takich projektów drogowych, które były zrobione, niezaczęte i się zdezaktualizowały?

Radny Leon Strębski zapytał, jak wygląda sprawa przekazywania gruntów Skarbu Państwa będących pod lasami do nadleśnictw?

Radny Krzysztof Andruszkiewicz stwierdził, że czekamy na obwodnicę. Może pan dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg ma bliższe informacje o planowanym przebiegu tej obwodnicy, czy po stronie wschodniej czy zachodniej naszego miasta?

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielone zostaną w odpowiednim punkcie porządku obrad.

 

P – kt 5.

Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Siemiatyckiego za 2009 rok. - sprawozdanie w załączeniu do protokołu. Starosta Jan Zalewski odczytał również Uchwałę Nr II-0035-3/10 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 9 marca 2010r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Siemiatyckiego sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Siemiatyckiego za 2009 rok – kopia uchwały w załączeniu do protokołu.

W imieniu Zarządu Powiatu Starosta Jan Zalewski wniósł o przyjęcie sprawozdania i udzielenie Zarządowi absolutorium.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, czy ktoś z państwa radnych chciałby zabrać głos w sprawie przedłożonego przez Starostę sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok?

Nikt z radnych nie zgłosił pytań do sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok.

 

P – kt 6.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poprosił o zabranie głosu Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Jerzego Szawkało.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Szawkało przedstawił wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2009 rok, opinię Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2009 rok oraz Uchwałę

Nr II-0036-2/10 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku

z dnia 9 marca 2010r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu Siemiatyckiego wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2009 rok – kopie dokumentów w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 7.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 3 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXII/175/10 – w załączeniu do protokołu.

 

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz pogratulował Zarządowi uzyskania absolutorium z realizacji budżetu za 2009 rok.

Starosta Jan Zalewski w imieniu własnym oraz całego Zarządu serdecznie podziękował za udzielenie absolutorium. Wynik za rok 2009 był dobry – Starosta stwierdził, że ma tu na myśli głównie działania proinwestycyjne, promocyjne. Starosta Jan Zalewski podziękował wszystkim za współpracę, za popieranie naszych inicjatyw szczególnie Radzie oraz kierownikom jednostek organizacyjnych, naczelnikom, pani Skarbnik i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy popierali nasze działania, byli z nami a przynajmniej nie przeszkadzali bo sporo było takich, którzy nam przeszkadzali, gdyby nie to efekty byłyby jeszcze lepsze a tak jeśli chodzi o niektóre działania efekt tych działań przesunął się przynajmniej o rok. Starosta serdecznie podziękował za udzielenie absolutorium za rok 2009.

 

P – kt 8.

 

Głos zabrał Edward Krasowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach, który w formie prezentacji multimedialnej przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na szczeblu powiatu siemiatyckiego oraz z funkcjonowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach w roku 2009. Pisemne sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Komendant Edward Krasowski podkreślił , że po Powiecie Białostockim jesteśmy powiatem o największym zagrożeniu pożarowym i nie tylko. Przede wszystkim chodzi tu o stację pomp w Adamowie, w tej stacji magazynowana jest ropa naftowa na potrzeby polskich rafinerii i rafinerii Europy zachodniej, na chwilę obecną magazynuje się tam ponad 500 tys. m3 surowej ropy naftowej, w tej chwili buduje się dwa kolejne zbiorniki o pojemności 100 tys.m3 . Kolejna sprawa to Oerlemans i Polser , w tych dwóch zakładach do procesów technologicznych wykorzystuje się substancje niebezpieczne np. amoniak.

Rurociąg naftowy – najdłuższa magistrala na świecie, na naszym odcinku 47 km. Od 1963 roku, od kiedy eksploatuje się ten rurociąg mieliśmy 13 rozszczelnień, są to

3 nitki rurociągu o średnicy od 60 do 80 cm, którymi tłoczona jest ropa pod ciśnieniem do 50 atmosfer.

Szlak kolejowy, którym przewozi się bardzo duże ilości substancji pożarowo i chemicznie niebezpiecznych bo po wypadku z chlorem w roku 1989 w Białymstoku wszystkie substancje przewożone są właśnie tą trasą kolejową przez Siemiatycze Stację.

Kolejne zagrożenie stanowią korytarze powietrzne, mieliśmy upadek statku powietrznego więc należy liczyć się również z tego typu zagrożeniami.

Komendant przedstawił porównanie ilości zdarzeń od 1999 roku. Ilości te zauważalnie rosną, zdecydowanie różne są ilości miejscowych zagrożeń czyli innych zdarzeń niż pożary: wypadki drogowe, podtopienia, skutki wichur, śnieżyc.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ze strony państwa radnych są pytania lub potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia dotyczące przedstawionej informacji?

Nikt z radnych nie zgłosił pytań do informacji przedstawionej przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjmuje informację Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach z realizacji zadań za 2009 rok.

 

P – kt 9.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że państwo radni otrzymali pisemną informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego za rok 2009, czy w związku z tym istnieje potrzeba, aby jeszcze raz omówić przedłożoną informację, czy ze strony państwa radnych są pytania?

Starosta Jan Zalewski podkreślił, że kiedy powstały powiaty pamiętamy, jak wyglądały komendy zarówno Straży Pożarnej jak i Policji. Przez 10 lat funkcjonowania Powiatu Siemiatyckiego i innych powiatów po reformie, jest to już 11 rok, widzimy, że dużo dobrego w tych komendach się stało. Najpierw była prezentowana Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, widzimy, jak to wszystko się zmieniło jeżeli chodzi o budynki, wyposażenie. Starosta Jan Zalewski podziękował Komendantowi Edwardowi Krasowskiemu. Jest to jednostka zarządzana bardzo dobrze, widać że są tu efekty pracy i samego komendanta i jego podwładnych jak i współpracy zarówno z Komendą Wojewódzką PSP jak i ze Starostwem. Widzimy również, jak teraz wygląda Komenda Powiatowa Policji, jak budynek wygląda w środku, jak na zewnątrz, sporo zakupów poczyniono w ostatnich latach jeżeli chodzi o sprzęt. Zakres zakupów w Państwowej Straży Pożarnej jest to inna skala niż w Komendzie Powiatowej Policji. Jeżeli chodzi o straż są większe potrzeby sprzętowe, straż ma również większe możliwości skorzystania z programów unijnych. Starosta poprosił o przekazanie podziękowań dla obecnego komendanta bo w trakcie funkcjonowania samorządu powiatowego kilku komendantów Policji zmieniło się.

 

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy są pytania do pana Andrzeja Kamińskiego Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach w sprawie informacji na temat działań naszej Policji w 2009 roku?

 

Głos zabrał obecny na sali mieszkaniec powiatu, który poinformował, że dopiero teraz uzyskał informację na temat zasad udziału w sesji ale chciałby zadać pytanie dotyczące parkingu przy przedszkolu nr 3 i pracy funkcjonariuszy.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz stwierdził, że pytanie już padło, pan naczelnik jeżeli zechce, udzieli odpowiedzi.

Naczelnik Wydziału Prewencji Andrzej Kamiński poprosił o sprecyzowanie pytania.

Mieszkaniec poinformował, że rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do tego przedszkola są zadowoleni z tego, że patrol Policji pojawia się dość często. Czy funkcjonariusze, którzy pełnią tam służbę w godzinach porannych oraz w godzinach szczytu między godz. 1400 a 1600 – nasze miasto powoli staje się aglomeracją, w której pojawiają się korki – jeśli Policjanci tam są, czy mogliby pokierować ruchem pojazdów wyjeżdżających z parkingu czy to z „Biedronki” w kierunku Weski?

Naczelnik Andrzej Kamiński stwierdził że rozumie, iż jest to pytanie techniczne odnośnie umożliwienia wyjazdu pojazdów z parkingu. Temat ten jest do załatwienia, nie będzie większych problemów.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że Rada Powiatu przyjmuje informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach w 2009 roku.

 

P – kt 10.

 

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz przypomniał, że państwo radni otrzymali pisemne sprawozdanie z działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie w 2009 roku , na dzisiejszej sesji gościmy pana Norberta Krzykawskiego Dyrektora Warsztatów, czy w związku z tym istnieje potrzeba omawiania sprawozdania bądź czy państwo radni mają konkretne pytania do pana dyrektora?

Pytania do sprawozdania nie zostały zgłoszone.

Głos zabrał dyrektor Norbert Krzykawski, który podziękował w imieniu całego stowarzyszenia ale przede wszystkim w imieniu uczestników z Dołubowa za umożliwienie utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie. Dyrektor Norbert Krzykawski poinformował, że Warsztat w 2009 roku funkcjonował 4 dni więc na posiedzeniu Komisji Oświaty mówił bardziej o planach, dyrektor Krzykawski poinformował, że chciałby zaprosić wszystkich obecnych a szczególnie państwa radnych na oficjalne otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej, które odbędzie się 22 maja, jednocześnie zwrócił się z prośbą do komendanta Edwarda Krasowskiego o przygotowanie pokazu dla uczestników imprezy. Uczestnicy są bardzo szczęśliwi, zadowoleni, my jako Warsztat , jako organizacja wychodzimy poza to, co jest w rozporządzeniu o Warsztatach , staramy się pomagać bardziej kompleksowo poszczególnym uczestnikom jeśli tego wymagają, nie tylko zajmować się terapią, rehabilitacją ale czasami również pomocą społeczną , jeżeli tylko możemy i pozwalają na to przepisy.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjmuje sprawozdanie z działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej Nr 3 Dołubowo 35 w 2009 roku.

 

 

 

 

P – kt 11.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że państwo radni również otrzymali pisemne sprawozdanie z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach za 2009 rok, na dzisiejszej sesji gościmy siostrę Marię Cichawę Kierownika Warsztatów, czy ze strony państwa radnych są pytania lub potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia co do przedłożonego sprawozdania?

Pytania do sprawozdania nie zostały zgłoszone.

Przewodniczący Rady zwrócił się do siostry Marii Cichawy z pytaniem, czy chciałaby uzupełnić sprawozdanie?

Siostra Maria Cichawa poinformowała, że nie.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz stwierdził, że Rada Powiatu przyjmuje sprawozdanie z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach w 2009 roku.

 

P – kt 12.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że państwo radni otrzymali i zapoznali się z pisemnym sprawozdaniem przedłożonym przez PCPR czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe informacje w tej sprawie?

Pytania do sprawozdania nie zostały zgłoszone.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że Rada Powiatu przyjmuje roczne sprawozdanie z działalności za 2009 rok oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej na rok 2010 Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach.

 

W tym miejscu Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz ogłosił 10 – minutową przerwę.

 

P – kt 13.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że niebawem na salę obrad przybędzie prezes Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku pan Jacek Roleder, który został zaproszony w wyniku wniosku pana radnego Andruszkiewicza z poprzedniej sesji.

Przewodniczący Rady przypomniał, że państwo radni otrzymali pisemne sprawozdanie z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Siemiatyczach za 2009 rok . Sytuacja finansowa naszego SP ZOZ była również przedmiotem dyskusji na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe informacje w tej sprawie?

Pytania do sprawozdania nie zostały zgłoszone.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zwracając się do obecnego na sali obrad dyrektora SP ZOZ Roberta Maksimiuka zapytał, czy ze swej strony chciałby on coś dodać jeżeli chodzi o sprawy omawiane na posiedzeniach komisji stałych przed dzisiejszą sesją?

Dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że nie.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że Rada Powiatu przyjmuje sprawozdanie z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Siemiatyczach za 2009 rok.

 

P – kt 14.

Głos zabrali kolejno: Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych Grażyna Jaszczuk, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego Jan Markiewicz, Przewodniczący Komisji Finansowo Budżetowej Ryszard Pierlejewski oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Szawkało. Przewodniczący Komisji stałych Rady Powiatu przedstawili sprawozdania z prac kierowanych przez siebie komisji w 2009 roku oraz plany pracy komisji na rok 2010 natomiast Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Szawkało przedstawił sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej w 2009 roku.

Sprawozdania oraz plany pracy stanowią załączniki do protokołu.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, czy są pytania do przedstawionych sprawozdań z prac komisji za 2009 rok?

 

Nikt z radnych nie zgłosił pytań lub uwag do przedstawionych sprawozdań.

Za przyjęciem sprawozdań z prac komisji stałych oraz Komisji Rewizyjnej za 2009 rok głosowało 16 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdania z prac komisji stałych oraz Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu przyjęte zostały jednogłośnie.

 

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy są uwagi do przedstawionych projektów planów pracy Komisji stałych na 2010 rok?

Uwagi do planów pracy nie zostały zgłoszone.

Za przyjęciem planów pracy komisji stałych Rady Powiatu na 2010 rok głosowało 16 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że plany pracy trzech Komisji stałych Rady Powiatu przyjęte zostały jednogłośnie.

 

P – kt 15.

 

Pierwszy projekt uchwały dotyczył wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr XXI/167/09 z dnia 21 grudnia 2009 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na rok 2010.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że projekt ten był szczegółowo analizowany na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy zmianę do jednego z załączników do projektu uchwały w związku z tym Przewodniczący Rady poprosił pana Starostę o omówienie zaproponowanej zmiany, czyli nowego załącznika, którego nie omawialiśmy w trakcie prac komisji.

Starosta Jan Zalewski stwierdził, że wiadomo, że składamy wniosek do działania Oś Priorytetowa 6 Rozwój Infrastruktury Społecznej Działanie 6.1 Rozwój Infrastruktury w Zakresie Edukacji, chodzi nam o dokończenie części C , chodzi o Zespół Szkół w Siemiatyczach, w piątek w ubiegłym tygodniu został ogłoszony nabór powzięliśmy informację, że Urząd Marszałkowski zmienił zasady: zmniejszył poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z 65% na 55% i to spowodowało inny montaż finansowy bo w związku z tym zwiększył się nasz udział, miało to przełożenie na zmianę uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na 2010 rok.

 

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy ze strony państwa radnych są pytania co do przedstawionego projektu?

Nikt z radnych nie zgłosił chęci zabrania głosu.

Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego

Nr XXI/167/09 z dnia 21 grudnia 2009 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na rok 2010 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXII/176/10 – w załączeniu do protokołu.

 

W tym miejscu na salę obrad przybył Jacek Roleder dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że wpłynął do niego nieformalny wniosek aby w tym miejscu poświęcić uwagę w zapytaniach, w wyjaśnieniach do pana dyrektora Roledera ponieważ pan dyrektor jest ograniczony czasem. Przewodniczący Rady zwracając się do radnych zapytał, czy taką formułę możemy przyjąć bez głosowania że przed głosowaniem kolejnych projektów uchwał zajmiemy się sprawami naszego SP ZOZ – u? Przewodniczący Bogusław Zduniewicz podkreślił, że liczy na aktywność państwa radnych w tej sprawie.

Głos zabrał radny Ryszard Pierlejewski, który stwierdził, że mamy szczególną przyjemność gościć w dniu dzisiejszym pana dyrektora i mieć okazję bezpośrednio zadać pytania oraz ewentualnie rozwiać wszelkie wątpliwości co do przyszłości funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Radny Ryszard Pierlejewski zapytał, jak pan dyrektor widzi spełnienie, realizację zobowiązań wobec SP ZOZ tzw. nadwykonań w roku bieżącym. Czy w przyszłości będą rozwiązania systemowe w tym zakresie?

Radny Tadeusz Niewiński zapytał, dlaczego w innych województwach nadwykonania są płacone a na terenie Podlasia nie?

Radny Krzysztof Andruszkiewicz zapytał, czy długofalowa strategia działania Narodowego Funduszu Zdrowia dopuszcza likwidację w przyszłości jakiegokolwiek szpitala powiatowego w konkretnym przypadku na terenie województwa podlaskiego?

Kolejne pytanie dotyczy wielkości kontraktu. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia bierze pod uwagę realne istnienie tzw. kosztów stałych funkcjonowania służby zdrowia? Czy brany jest pod uwagę taki parametr jak większa cena nabycia, zużycie materiałów dodatkowych jak również wzrastające wynagrodzenie lekarzy specjalistów? Jak wiadomo popyt na lekarzy specjalistów jest mniejszy niż podaż w związku z tym każdy szpital chcąc posiadać kontrakt, umożliwić kontakt lekarza specjalisty z potencjalnym pacjentem płaci coraz więcej a wszystko to przekłada się na wysokość ceny punktu, która powinna być danemu ZOZ-owi przypisana.

Radny Krzysztof Andruszkiewicz stwierdził, że szpital siemiatycki leży na obszarze działania Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, wiadomo jaka jest wycena poszczególnego punktu . Czy pan dyrektor mógłby się ustosunkować do różnicy w wycenie poszczególnych punktów w poszczególnych województwach? Przykładem jest szpital powiatowy w Łosicach, gdzie cena jest o wiele większa, szpital ten ma zwiększone kontrakty i z posiadanych przez radnego informacji wynika, że nie jest w stanie zrealizować przydzielonych limitów finansowych.

Głos zabrał dyrektor SP ZOZ Robert Maksimiuk, który poinformował, że ma kilka pytań do dyrektora Roledera, chce wyjaśnić pewne kwestie. Dyrektor Maksimiuk poinformował, że chciałby zapytać o granice oszczędzania jeżeli chodzi o kontrakty. Oto kilka cyfr: liczba hospitalizowanych pacjentów rok 2007: 7.111, rok 2008: 7.414 , rok 2009 – i tu jest oszczędność, przyjętych było 6.561 osób czyli w stosunku do roku 2008 było o 853 osoby mniej, procentowo było to 11,5% mniej. 4.337 osób byli to pacjenci izby przyjęć czyli potencjalni pacjenci, którzy nie zostali przyjęci do szpitala. Czy przy tak widocznych oszczędnościach: 11,5% pacjentów mniej przyjęć a nadwykonania wcale nie spadają a wręcz nadwykonania za rok 2009 wynoszą na szpitalu ponad 1.400 tys. zł. Dyrektor Robert Maksimiuk zapytał, czy są to nadwykonania czy może niedoszacowanie kontraktu? Czy można jeszcze oszczędzać? Kto weźmie odpowiedzialność za to, ze pacjent, który trafi na izbę przyjęć nie zostanie hospitalizowany wyjdzie i coś mu się stanie – NFZ nie bierze tego pod uwagę, spoczywa to na lekarzu, na dyrektorze szpitala bo takiego pacjenta odesłał.

Porównajmy kontrakt: województwo mazowieckie, Powiat Łosicki po sąsiedzku z Powiatem Siemiatyckim jak wygląda jeżeli chodzi o porównanie? Rok 2009: od 1 lipca 2009 r. kontrakt na oddział dziecięcy w Łosicach jest zwiększony do momentu aż wszystkiego nie wykonają . W Siemiatyczach kontrakt kończy się na przełomie miesiąca września. Kolejna sprawa to oddział chirurgiczny: jeżeli chodzi o wysokość kontraktu punktowego u nas jest to 5.400 punktów w zaokrągleniu jeżeli chodzi o oddział chirurgiczny miesięcznie, tam jest 5.150. Powiat Siemiatycki liczy 48 – 49 tys. mieszkańców powiat łosicki 32 tys. mieszkańców. Jak to więc jest? Dyrektor Robert Maksimiuk zapytał, jak jako dyrektor szpitala ma zapewnić bezpieczeństwo dla pacjentów w Powiecie Siemiatyckim skoro kontrakty te są za niskie. Przykłady takie można mnożyć.

Kolejna sprawa to możliwość wykonywania zabiegów, chodzi o przyjęcia w poradniach czy przyjęcia w poradni rehabilitacji tam, gdzie kolejki są naprawdę bardzo długie i szpital publiczny nie ma możliwości skrócenia tej kolejki, przychodzą pacjenci, którzy chcą zapłacić po to tylko, aby wcześniej taką procedurę odbyć – nie ma możliwości aby pacjent ubezpieczony zapłacił i aby szpital przyjął z tego tytułu pieniądze. Pan dyrektor to potwierdzi.

Kolejne pytanie dotyczy diagnostyki i leczenia pacjentów: koszty diagnostyki rosną bo nieraz trzeba wykonać tomografię, rezonans, koszty leczenia pacjentów rosną, koszty amortyzacji, zużycia, cen energii rosną a cena punktu pozostaje bez zmian.

Radny Jerzy Szawkało zapytał, czy lepiej dążyć do kompromisu czy lepiej pieniądze te wydać na drogę postępowania przed sądami bo może być to spór zbiorowy szpitali. Jeżeli dojdzie do tragedii będą NFZ pozywać do sądu. Czy pieniądze te lepiej ulokować tam czy lepiej przeznaczyć dla poszczególnych szpitali?

 

Wicestarosta Mikołaj Mantur poprosił, aby pan dyrektor Roleder skomentował swoją decyzję sprzed kilku miesięcy odnośnie nadwyżki, którą rozdysponował na

N ZOZ-y a nic na szpitalnictwo. Wicestarosta poprosiło kilka słów komentarza i wyjaśnień.

Czy pan dyrektor widzi możliwość przy tym poziomie kontraktowania zbilansowania przychodów i wydatków SP ZOZ i czy są w podlaskiem SP ZOZ-y, które się bilansują?

 

Głos zabrał dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Roleder , który poinformował, że pytanie o to, co z nadwykonaniami połączy od razu z pytaniem dotyczącym spraw sądowych. Na zapłacenie nadwykonań w tej chwili Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie posiada pieniędzy, nie jesteśmy w stanie zapłacić za nadwykonania, które pojawiły się w poszczególnych szpitalach. Dyrektor Roleder podkreślił, że również jego bolączką są różnice między poszczególnymi województwami. Niestety, dwa i pół roku temu poprzedni minister zdrowia zmienił algorytm przydzielania poszczególnym województwom środków, które są w systemie, na którym my straciliśmy. Sytuacja ta ciągnie się do dnia dzisiejszego. W ubiegłym roku obecny minister zmienił ten algorytm ale abyśmy mogli odczuć pozytywne skutki finansowe tej sytuacji musi pojawić się w systemie dodatkowy pieniądz czyli muszą być większe przychody ze składek , w tej chwili są one mniejsze z racji na bezrobocie i z racji tego, że cena kwintala żyta jest stosunkowo niska, z tych dwóch powodów niestety otrzymujemy mniej pieniędzy do systemu ubezpieczeń zdrowotnych więc mniej tych pieniędzy mamy do dyspozycji w poszczególnych jednostkach.

Dyrektor Jacek Roleder podkreślił, że rozumie dyrektora, który jest w dość niekomfortowej sytuacji bo faktycznie te województwa, które na zmianie algorytmu zyskały najwięcej jest to województwo mazowieckie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i śląskie – te województwa od dwóch i pół roku otrzymują większe finansowanie, powoduje to niekorzystne zjawisko dla naszego województwa ponieważ tam faktycznie szpitale praktycznie rzecz biorąc nie mają limitowania świadczeń, mogą wykonywać ich dowolną ilość, tutaj dyrektor SP ZOZ z racji na bliskie sąsiedztwo z województwem mazowieckim traci na tym bo tam pacjent nie czeka a w naszym województwie i dotyczy to nie tylko siemiatyckiego szpitala ale wszystkich, musi być ustawiany w kolejkę z racji na to, że kontrakt jest ograniczony umową i zgodnie z tą umową NFZ zapłaci dyrektorowi do wysokości kontraktu. Dyrektor Jacek Roleder podkreślił, że „przerobił” wszelkie procesy za nadwykonania za 2004 rok, łącznie z rozstrzygnięciem II instancji i wszystkie procesy wygrał jako Narodowy Fundusz Zdrowia więc obawia się, że droga sądowa też nie jest rozwiązaniem najsensowniejszym. Niestety, musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do momentu, kiedy pojawią się wolne środki w oddziale podlaskim i wtedy będzie możliwość rozmowy z poszczególnymi dyrektorami o tym kompromisie i o zapłaceniu za przyszłe i obecne nadwykonania bo należy obawiać się, że nadal nadwykonania będą się pojawiały w tym i następnym roku. Dyrektor Jacek Roleder podkreślił, że z racji iż jest ekonomistą wydaje mu się, że kryzys ten jeszcze chwilę potrwa, sytuacja ta w dziedzinie, którą zarządza jeszcze przynajmniej dwa lata nie poprawi się. Dyrektor Roleder wyraził opinię, że droga sądowa na tym etapie jest nierozsądna ponieważ wyrok oznacza zamknięcie dochodzenia jakichkolwiek roszczeń.

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy NFZ dopuszcza likwidowanie szpitali dyrektor Jacek Roleder poinformował, że generalnie Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją płatnika czyli nie organizujemy, potrzebujemy tylko danej ilości świadczeń na danym terenie, kupujemy te świadczenia, nie mówimy nikomu, że w danym mieście ma być szpital bądź też ma go nie być, ma być tyle jednostek bądź też mniej. Jeżeli chcemy kupić 20 świadczeń z rehabilitacji to możemy je kupić w trzech jednostkach albo w jednej jeżeli udowodni nam, że potrafi wykonać przysłowiowych 20 zabiegów. Interesują nas bardziej zabiegi a nie to, w ilu placówkach zostaną kupione. Określone zabiegi mają być dostępne na terenie całego kraju, bardziej to nas interesuje niż ilość jednostek. Dyrektor Jacek Roleder poinformował, że prywatnie uważa że w województwie, nie mówi tu o Siemiatyczach ale w województwie jest za dużo szpitali nie odnosząc się do poziomu referencyjnego.

Powtarzało się również pytanie : cena za punkt a amortyzacja. Dyrektor Jacek Roleder stwierdził, że w związku z tym, że już kilka lat pełni funkcję dyrektora oddziału NFZ chciałby przypomnieć, że cena punktu przez ostatnie dwa lata wzrosła o 50 do 60% więc nie wydaje się, aby nie podążała za kosztami a wręcz w tej chwili z rozmów z niektórymi dyrektorami wynika że nie jest tak, że cena ta nie pokrywa kosztów łącznie z amortyzacją i wszystkimi kosztami pośrednimi związanymi z prowadzeniem działalności medycznej, co potwierdza fakt, że są takie jednostki, które się bilansują, zamykają swój wynik plusem. Dlaczego dziej się tak a nie inaczej? Dyrektor Roleder stwierdził, że nie chce odpowiadać, nie chce mówić, że tutaj są popełniane błędy, akurat państwo jesteście w specyficznej sytuacji, macie szpital 20 km stąd.

Z sali padły pytania, gdzie jest szpital 20 km stąd?

Było również pytanie czemu są różnice w cenie między województwami - między województwami nie ma różnicy w cenie w zakresie szpitalnictwa, w innych dziedzinach tak ale w szpitalnictwie jest jedna cena 51 zł. za punkt, która obowiązuje w całym kraju, we wszystkich podmiotach. Może być czasami troszkę niższa ale to tylko wtedy kiedy nie są spełnione warunki, które są narzucone przez NFZ.

Dyrektor SP ZOZ pytał o granice oszczędzania, jak można oszczędzać na ilości pacjentówdyrektor Jacek Roleder stwierdził, że na ilości pacjentów nie da się oszczędzać , jest to oczywiste. Pan dyrektor powiedział, że są pacjenci na izbie przyjęć i kto poniesie odpowiedzialność jeśli pacjent wyjdzie nie zdiagnozowany z izby przyjęć – odpowiedzialność poniesie lekarz. Dyrektor Jacek Roleder podkreślił, że nie wyobraża sobie sytuacji kiedy to poważnie chory człowiek wyjdzie z izby przyjęć i tam umrze, nie zakłada w ogóle takiej sytuacji, że jest to możliwe. Co do oszczędzania jest to problem. Ostatnio w prasie pojawiła się informacja o szpitalu z Wrocławia, gdzie były wykonywane histeroskopie, jest to badanie ginekologiczne dla kobiet polegające na tym, że wprowadza się histeroskop do macicy, wprowadzając to urządzenie gazem albo płynem fizjologicznym trzeba macicę napełnić aby badanie było wyraźne, jest to inwazyjne badanie, jeżeli to badanie jest wykonywane a badana kobieta ma raka to badanie to powoduje rozsianie raka po całym organiźmie. Tam badań tych było zrobione mnóstwo, było zrobione tylko i wyłącznie po to żeby wyciągnąć z NFZ pieniądze. Przykład taki mieliśmy również dwa lata temu w szpitalu na terenie naszego województwa, sprawa jest w prokuraturze, jest to odpowiedź na pytanie, czy można oszczędzać na ilości wykonywanych świadczeń czy też nie. Dyrektor Roleder stwierdził, że obawia się iż duża ilość świadczeń jest wykonywanych albo niecelowo albo po to, aby wyciągnąć z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniądze ponieważ jeśli ktoś wykonuje gastroskopię na oddziale chirurgicznym w szpitalu powiatowym to jest to w 90%-tach badanie nietrafione ponieważ powinno być wykonane w ambulatorium a nie w szpitalu. Jest to bardzo trudne pytanie aby wprost na nie odpowiedzieć, dyrektor Jacek Roleder wyraził opinię, że są punkty w naszym województwie , gdzie można zaoszczędzić na ilości ale trzeba to robić sensownie i rozważnie.

Dyrektor Robert Maksimiuk zadał również pytanie, czy można komercyjnie przyjmować pacjentówdyrektor Jacek Roleder poinformował, że umowa z Funduszem jest swoistego rodzaju dobrodziejstwem ale też i karą, nie ma takiej możliwości, nie dopuszczamy komercyjnego wykonywania badań dla pacjentów przez jednostki, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Odpowiadając na pytanie dotyczące przekazania pieniędzy dla POZ dyrektor Jacek Roleder poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest jednostką budżetowa w związku z tym musi przestrzegać dyscypliny finansów publicznych . Szczęśliwie bądź też nieszczęśliwie w związku z tym, że starostowie na koniec roku wywalczyli 30 czerwca kontrakty na początek tego roku – dyrektor zaznaczył, że było to nieszczęśliwe dla niego, zabrał na początku roku pieniądze z POZ , ponad 30 mln zł. żeby w tamtym roku od razu zapewnić wyższe kontrakty dla naszych szpitali. Dyrektor Roleder poinformował, że musiał wrzucić pieniądze w zakładkę POZ aby dotrzymać dyscypliny finansów publicznych, co spowoduje, że w tym roku przekroczy dyscyplinę finansów publicznych o jakieś 60 mln zł.

Odpowiadając na pytanie Wicestarosty Mikołaja Mantura dyrektor Jacek Roleder poinformował, że są ZOZ-y bilansujące się, jest to PSK, Sejny. Dyrektor Roleder zaznaczył, że jeszcze nie ma wyników, zna to z „drugich ust”, nie ma jeszcze w KRS złożonych bilansów.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz podziękował dyrektorowi Rolederowi za udzielenie odpowiedzi. Zdajemy sobie sprawę, że swoimi odpowiedziami nie rozwiał on wszystkich wątpliwości. Czy jeszcze są pytania do pana dyrektora?

Radny Tadeusz Niewiński przypomniał, że pan dyrektor nadmienił, że głównym powodem tego, że brakuje środków finansowych są małe składki ZUS-owskie i niska cena metra żyta. Radny zwracając się do dyrektora Roledera zapytał, czy ma on nadzieję, że kiedyś to w ogóle się poprawi ze szpitalami? Radny stwierdził, że sądzi, że nie. Dziura w budżecie krajowym z roku na rok powiększa się, radny Tadeusz Niewiński stwierdził, że dochodzi do wniosku, że są nieodpowiedni ludzie na nieodpowiednich stanowiskach.

Dyrektor Robert Maksimiuk zapytał, jak dyrektor Roleder widzi sytuację ponieważ wymagania Funduszu w stosunku do szpitali cały czas rosną, mało tego, w przypadku jeżeli chodzi o obsadę lekarską czy oddział ma 20 łóżek czy ma 50 łóżek tyle samo jest wymagane jeżeli chodzi o lekarzy. Czy nie ma tutaj możliwości zróżnicowania, aby dla tych szpitali, które mają mniejsze oddziały wymagania były mniejsze niż w stosunku do tych szpitali, gdzie jest wyższy kontrakt, większa ilość zakontraktowanych łóżek bo w przypadku ilości zatrudnionych lekarzy jest to to samo.

Obecny na sali mieszkaniec powiatu pan Krzysztof Chendoszka poinformował, że w Radiu Białystok usłyszał informację, że dużo niewykorzystanych środków Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Białymstoku zwraca do centrali. Czy jest to prawda bo jeżeli tak to ile i dlaczego?

Zastępca dyrektora SP ZOZ Eugeniusz Prochowicz poinformował, że chciałby zadać dwa pytania dotyczące kosztów transportów sanitarnych Siemiatycze – Białystok, związane jest to z położeniem naszego szpitala i postępem dziejącym się w medycynie. Postęp ten wymusił, że konsultanci wojewódzcy do spraw neurologii, do spraw chirurgii dziecięcej, psychiatrii i kardiologii przysłali zalecenie centralizujące leczenie pewnych grup chorych, chorych najciężej, z zawałami mięśnia sercowego, ze świeżymi udarami mózgu, dzieci do 18-go roku życia, chorych psychicznie i chorych psychiatrycznie. Ci pacjenci przywożeni są przez ratowników medycznych do najbliższego szpitala, lekarzy jeżdżących w pogotowiu prawie już nie ma. Transportując tych wszystkich pacjentów z Siemiatycz do Białegostoku ponosimy bardzo duży wydatek bo jest to najdroższy transport , transport specjalistyczny tzw. „erką” , rodzi to bardzo duży nowy koszt, który nie istniał do tej pory w naszym szpitalu ponieważ wszystkie zawały, udary leczyliśmy u siebie, dzieci w większości a przynajmniej te większe, od wieku 7 lat leczyliśmy u siebie. Teraz do 18-go roku życia dziecko ma jechać do Białegostoku – takie jest konkretne zalecenie konsultanta wojewódzkiego i lekarze nie narażą się, nie złamią tego zalecenia więc ci pacjenci będą wysyłani, będzie ich coraz więcej bo wymogi w związku z postępem medycyny są coraz większe. Koszt tych transportów jest już tak duży że wśród ordynatorów i dyrekcji SP ZOZ zrodziło się pytanie czy może mieć to wpływ na kontraktowanie świadczeń dla szpitala, który leży bardzo daleko bo nie możemy porównać kosztów transportu z Łap czyli 20 km, stamtąd można przewieźć 5 pacjentów zanim dowiezie się 1 pacjenta ze szpitala w Siemiatyczach. Dyrektor Eugeniusz Prochowicz poinformował, że próbowaliśmy korzystać z transportu lotniczego aby odciążyć, jest on na dzień dzisiejszy tańszy w stosunku do kosztów transportu karetką ponieważ część kosztów tego transportu jest pokrywana bezpośrednio z ministerstwa ale kiedy pogotowie lotnicze wyczuło, że częściej zaczynamy korzystać to mówią, że wieczorem nie polecą , rano nie polecą, po zmroku, przed zmrokiem, zaczynają bardzo szczegółowo badać pacjenta, którego chcemy transportować, czy nie da się go szybciej zawieźć karetką. Transporty lotnicze prawie stały się niemożliwe , wyjątkowo da się z nich korzystać. Dyrektor Eugeniusz Prochowicz podkreślił, że to, o czym mówi diametralnie wpływa na koszty leczenia w naszym szpitalu w porównaniu ze szpitalami ościennymi, nawet szpital w Bielsku Podlaskim poniesie tylko 50% kosztów tego transportu, nawet Hajnówka poniesie tylko 60% tego transportu. Koszty transportu stają się bardzo znacząca częścią w kosztach ponieważ jesteśmy szpitalem peryferyjnym, nie ma też żadnej możliwości wystąpienia przeciwko zaleceniom konsultanta.

Następną grupą transportów, która rodzi koszty w szpitalu są koszty transportu na badania diagnostyczne. Najbliższy tomograf komputerowy jest w Bielsku Podlaskim, również jest to 100 km w obie strony a wymogi w stosunku do tomografii komputerowej są takie, że niedługo prawie każdemu pacjentowi przyjmowanemu do szpitala, każdemu z urazem głowy z podejrzeniami schorzeń pourazowych trzeba wykonać tomografię komputerową – jest to następny ogromny koszt związany z odległością szpitala do centrów diagnostycznych. Dyrektor Eugeniusz Prochowicz podkreślił, że mógłby mnożyć przykłady, które wybitnie niekorzystnie wpływają na nasz szpital. Zrozumiałe jest, że nie możemy wpływać na cenę punktów w Łosicach i Siemiatyczach ale zupełnie niezrozumiały jest podział pieniędzy gdzie szpital w Łapach tak samo ma brane pod uwagę koszty transportu jak szpital w Siemiatyczach, które nie od nas zależą. Nie oznacza to że nie umiemy leczyć zawałów ale jest jedno centrum w Białymstoku, Centrum Kardiologii Inwazyjnej , gdzie pacjent z zawałem musi trafić niezależnie z jakiego szpitala z Bielska, z Hajnówki czy z Siemiatycz, musi tam trafić bo inaczej konsultant krajowy i wojewódzki będzie miał pretensje, z prokuratorem włącznie. Dyrektor Eugeniusz Prochowicz zapytał, czy pan dyrektor Roleder może powiedzieć coś w tej kwestii? Może w jakiś sposób wpłynąć na zwiększenie środków pozyskiwanych z Narodowego Funduszu Zdrowia, które nie chodzi o to, aby pozwoliły zarobić ale umożliwić transportowanie pacjentów nie dokładając do tego coraz większych pieniędzy bo to stanowi zagrożenie dla szpitala bo jest to trend bardzo szybko narastający, w ciągu dwóch, trzech ostatnich lat tak zmieniły się wymogi w stosunku do leczenia, tomografii, diagnostyki, rezonansu że sprawa jest nie do przeskoczenia a nie mówi się nic o tym w czasie kontraktowania.

Dyrektor Eugeniusz Prochowicz zapytał, czy na przyszłe kontrakty, negocjacje może mieć wpływ następująca historia: w szpitalu w Siemiatyczach jest jeden oddział wewnętrzny, nie mamy żadnej innej możliwości aby umieścić pacjenta z chorobą z kręgu chorób wewnętrznych, z chorobą układu krążenia czy układu oddechowego, który musi być hospitalizowany, tylko w tym oddziale. Przykładem jest szpital w Hajnówce: tam jest jeden oddział wewnętrzny, gdzie trafiają pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi, oddział B czyli drugi oddział wewnętrzny, gdzie trafiają pacjenci ze schorzeniami gastrologicznymi, jamy brzusznej, trzeci oddział obserwacyjno – diagnostyczny, gdzie również można umieścić każdego z tych pacjentów. Istnieje SOR, gdzie również można zdiagnozować pacjenta, istnieje oddział psychiatryczny, gdzie można umieścić pacjenta z zaburzeniami psychicznymi, oddział ortopedyczno – urazowy, gdzie można umieścić pacjenta z dolegliwościami z kręgu chorób zwyrodnieniowych. U nas nie ma żadnego wentylu bezpieczeństwa, nie ma żadnego innego oddziału, w którym można by umieścić pacjenta internistycznego. Lekarz na izbie przyjęć zmuszony jest do podjęcia decyzji albo załatwi go na izbie przyjęć i odeśle, izba przyjęć jest finansowana skromniutkim ryczałtem gdyż koszty diagnostyki w izbie przyjęć nie są w żaden sposób pokrywane przez ten ryczałt, albo skierować pacjenta na oddział. Na oddziale nie ma możliwości aby go położyć ponieważ jest piątek i w oddziale leży 40 pacjentów a oddział nie jest z gumy więc pacjenta nie położy się, nie położy się również na korytarzu bo nie dałoby się przejechać . Co robi ordynator oddziału wewnętrznego? Wypisuje pacjentów z niedoleczonym zapaleniem płuc, niezdiagnozowanych, co rodzi później konflikty z rodzinami, które opierają się nawet o wymiar sprawiedliwości. Dyrektor Prochowicz zapytał, co pan dyrektor na to? Czy będzie u nas „wentyl bezpieczeństwa” w postaci wyższego kontraktu na oddział wewnętrzny, co pozwoliłoby nam rozszerzyć ten oddział, architektonicznie poszukać innego miejsca na położenie pacjentów. Dyrektor Eugeniusz Prochowicz podkreślił, że nie jest to całość problemów, jest to tylko kropla w morzu.

Dyrektor Jacek Roleder przypomniał, że pierwsze pytanie dotyczyło jego wizji, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Dyrektor Roleder stwierdził, że w związku z tym, że jest optymistą od urodzenia uważa, że kiedyś będzie dobrze. Zmiany systemowe, które muszą zająć w Polsce – dyrektor Roleder stwierdził, że ma nadzieję, że dojdzie kiedyś do takiego momentu że jednak będziemy mieli taką reprezentację, inną niż w Stanach Zjednoczonych, dyrektor Roleder stwierdził, że współczuje, że wchodzą w socjalistyczny system ubezpieczeń zdrowotnych , który nie sprawdza się na całym świecie. Dyrektor Roleder poinformował, że byłby za tym aby liberalizować system łącznie z prywatyzacją bo jest to kierunek prędzej czy później nieunikniony ponieważ aby utrzymać publiczną służbę zdrowia wymaga to dużych kosztów i powinny przejąć to podmioty prywatne, oczywiście w jakiejś części.

Dyrektor Roleder przypomniał, że pan dyrektor zapytał o wymagania lekarskie – dyrektor zaznaczył, że nie mówi o Powiecie Siemiatyckim i tutejszym szpitalu ale jest w województwie wiele szpitali , które mogłyby funkcjonować bardzo dobrze w oparciu o zmiany strukturalne czyli jeżeli jest np. jakiś szpital powiatowy, który ma chirurgię to nie musi to być oddział ogólny dostępny 24 godz. na dobę bo nie ma co się oszukiwać, w szpitalach powiatowych jest najniższy poziom referencyjny i tam powinny być wykonywane najprostsze procedury takie, które są dla pacjentów proste, łatwe i „przyjemne” do wykonania i te procedury równie dobrze można wykonać na oddziale jednodniowym szpitala i w takim szpitalu nie trzeba zatrudniać tylu lekarzy co na chirurgii całodobowej a jest to wymóg funduszu, który jest oczywisty ponieważ jeżeli ktoś chce mieć za to dodatkowe pieniądze ponieważ jest to wyżej płatne to musi ponosić z tego tytułu zabezpieczenie. Trudno się godzić na to, aby był oddział reumatologii bez reumatologa a są takie przypadki w województwie, aby na chirurgii był 1 chirurg bo jest to fikcja. Czemu Narodowy Fundusz Zdrowia miałby się godzić na fikcję dlatego, że jest jakiś pan doktor, który chce mieć pieczątkę z napisem „Ordynator”? Narodowy Fundusz nie interesuje się „chciejstwem” danej osoby, czy ktoś chce mieć tą pieczątkę czy też nie zresztą może mieć tą pieczątkę bo oddział jednodniowy również nazywa się oddział i można mu to zapewnić natomiast jest to alternatywa dla wielu szpitali powiatowych gdzie powinna być przemyślana struktura i potrzeba danego powiatu do możliwości ponieważ specjalistów niestety będzie mniej ponieważ struktura wiekowa lekarzy przedstawia się przynajmniej w naszym województwie bardzo dramatycznie, bardzo duża grupa lekarzy jest w wielu 50 – 55 lat a nie są otwierane nowe specjalizacje więc ta liczba lekarzy specjalistów będzie malała i – będzie to wiązało się z tym, że szpitale powiatowe, które nie będą miały specjalistów nie zachęcą specjalisty ze względów merytorycznych bo lekarze w większości chcą się rozwijać a żeby się rozwijać muszą mieć pacjentów a w powiecie nie znajdą tylu przypadków, kazusów medycznych, które pozwolą się rozwinąć merytorycznie więc będą uciekać do dużych ośrodków więc koszty transportu nadal będą się pogłębiały i będzie taki trend aby powstawały centra medyczne specjalizujące się, jest to nieuniknione, taka jest tendencja na całym świecie, będzie to dotyczyło również nas więc te koszty będą coraz wyższe. Dyrektor Jacek Roleder podkreślił, że starał się i stara się nadal bo chciałby aby było jak najwięcej pracowni diagnostycznych, tomograficznych, dzięki temu, że pracownia taka powstała w Bielsku Podlaskim szpital w Siemiatyczach ponosi w tej chwili niższe koszty, wcześniej pacjenci wożeni byli do Białegostoku te koszty były zapewne o połowę wyższe znając pogotowie i jego ceny. W związku z tym Fundusz raczej nie będzie brał pod uwagę tego, że ktoś ma bliżej a ktoś ma dalej do tych jednostek z racji na to, że my uśredniamy ceny, nam się wydaje, że jest to sensowna polityka bo nie da się tego wyodrębnić dlatego, że dany szpital jest 100 km dalej . Są szpitale, które w takich sytuacjach zakupują karetki i wożą pacjentów własnym transportem ponieważ faktycznie pogotowie liczy sobie bardzo duże stawki za transport. Dyrektor Roleder stwierdził że podejrzewa, że w pewnym momencie dojdziemy do tego że część jednostek będzie musiała być sprywatyzowana ponieważ samorządy nie pociągną tych wydatków chcąc nadal utrzymać w danym powiecie jednostkę medyczną typu szpitalnego.

Dyrektor Jacek Roleder przypomniał, że było również pytanie, czy ma to wpływ na kontrakt – nie będzie to miało wpływu bo nie możemy uwzględniać odległości od wybranej jednostki.

Dyrektor Eugeniusz Prochowicz poinformował, że chodziło mu głównie o transporty związane z konkretnymi ścisłymi wytycznymi konsultantów wojewódzkich.

Dyrektor Jacek Roleder poinformował, że chciałby wrócić do pytania dyrektora czy można obniżać ilość pacjentów. Pytanie jest zasadnicze: czy ktoś u państwa na oddziale potrafi nowocześnie leczyć zawał, wylewy . Jeżeli pacjent zostanie dowieziony do odpowiedniego ośrodka referencyjnego o wysokim poziomie to wychodzi ze szpitala po tygodniu czasu i jest to zdrowy człowiek. Jeżeli jest leczony farmakologicznie na internie bo go nie dowieziono w ciągu trzech godzin to mamy zwykle rencistę lub kalekę. Centralizacja powinna być, dyrektor Jacek Roleder podkreślił, że może zgodzić się z tym, że trzeba byłoby przedyskutować jak ten system ratowniczy powinien działać bo on dzisiaj nie działa poprawnie ponieważ zapis w ustawie, który został wprowadzony , że do najbliższej jednostki, która posiada odpowiednie kwalifikacje jest zapisem błędnym bo powoduje to że jak nie macie ortopedii to przyjeżdża do was pacjent z wypadku z obrażeniami wielonarządowymi, który ma połamane ręce, nogi, kręgosłup , państwo i tak nic nie jesteście w stanie z nim zrobić więc musicie przewieźć go do jednostki wyżej referencyjnej, ponieść koszty, tak naprawdę pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się w jednostce, która potrafi mu pomóc.

Dyrektor Eugeniusz Prochowicz stwierdził, że wielu pacjentów nie dojedzie do Białegostoku więc nie można powiedzieć, że w Siemiatyczach nie robi się nic z tym pacjentem , bo pacjenci są tu operowani, nastawiani, zabezpieczane są podstawowe funkcje życiowe, przed transportem robi się naprawdę dużo z pacjentem i jedzie on dopiero wtedy kiedy w drodze już nic mu nie grozi. Pacjent ten ma przed sobą 100 km a nie 20.

Dyrektor Jacek Roleder podkreślił że jest za tym, aby ten pacjent, który trafi do karetki miał wykonane badanie EKG, wysłane drogą elektroniczną do jednostki centralnej która zadecyduje czy można go wieźć do jednostki centralnej czy pozostanie na leczeniu farmakologicznym. Dyrektor Roleder zaznaczył że nie twierdzi, że lekarze w szpitalu w Siemiatyczach nie potrafią wyleczyć człowieka.

Odpowiadając na pytanie pana Krzysztofa Chendoszki dotyczące zwracania środków finansowych do centrali dyrektor Jacek Roleder poinformował, że ten rok zamknęliśmy wynikiem minus 50.600 tys. zł. tamten rok minus 40 a poprzedni rok było 40 mln zł. na plusie. Nie jest tak, że zwracamy pieniądze do centrali. Dyrektor Jacek Roleder wyjaśnił że przez to, że jego poprzednicy robili „zapasy” mógł zadłużyć się przez ostatnie dwa lata i mieć ujemny wynik ponieważ wykorzystał tamte pieniądze z poprzednich lat czyli one zostały u nas na Podlasiu, nie jest tak, że one „wracają bezpowrotnie w otchłań Warszawy”, one wracają do nas.

Starosta Jan Zalewski wyraził opinię, że stan służby zdrowia w naszym kraju zależy od wielu czynników, przynajmniej od czterech: od polityki państwa, od stanu gospodarki, od polityki Narodowego Funduszu Zdrowia, od zarządzania czyli jak to przebiega w uwarunkowaniach jakie panują i od polityki organu prowadzącego dany szpital referencyjny a też od jego możliwości a szczególnie możliwości finansowych. Tak jak obserwujemy na przestrzeni ostatnich 10 lat, kiedy powstały samorządy szczebla powiatowego i wojewódzkiego tak rozwiązano, że my prowadzimy szpitale, każdy rząd i każdy organ prowadzący i poszczególni dyrektorzy NFZ coś robią w swoich obszarach, ci co robią zawsze mówią, że dobrze to robią albo przynajmniej starają się dobrze to robić. Ale co z tego wynika? Starosta Jan Zalewski poinformował, że ostatnio uczestniczył w konferencji w Sejmie, na której przedstawiono różne analizy. Okazuje się, że w skali kraju nie jest dobrze w służbie zdrowia, generalnie rok 2009 nie zbilansował się, są wyniki ujemne i obojętnie czy są to spółki czy szpitale prowadzone przez samorządy. W jakim kierunku iść? Kto w takiej sytuacji ma najgorzej? Na pewno bardzo źle mają pacjenci bo te wszystkie działania są i powinny być nakierowane na dobro pacjenta. Również w bardzo złej sytuacji są organy prowadzące ponieważ organ prowadzący ma takie dochody, takie możliwości finansowe że jak zajdzie taka potrzeba żeby pomóc zbilansować się tej jednostce żeby wpompować określoną ilość środków na utrzymanie czy na dalszy rozwój. Między innymi powiaty też stoją przed takim zadaniem mimo że na przestrzeni tych 10 lat jeżeli chodzi o pewne procesy, pewnie kierunki restrukturyzacji poszły bardzo głęboko może i najgłębiej właśnie w szpitalach prowadzonych przez powiaty. Wiemy, że w szpitalach wojewódzkich na przestrzeni ostatnich lat niewiele zrobiono jeśli chodzi o restrukturyzację chociażby zatrudnienia. Natomiast głębokie reformy oraz programy restrukturyzacyjne i oszczędnościowe były wdrażane w szpitalach powiatowych. Zwracając się do dyrektora Jacka Roledera Starosta stwierdził że mówi on że nie zapłaci za nadwykonania, już jest koniec marca i można przypuszczać że może relatywnie mniej w porównaniu z tymi miesiącami z ubiegłego roku ale nadwykonania będą i pewnie są. Wdrażamy program oszczędnościowy jak tylko możemy, przygotowała go dyrekcja, dyskutowaliśmy o tym na posiedzeniu Zarządu ale są pewne granice. Teraz w perspektywie trzeba przeprowadzić inwestycje, modernizację bloku operacyjnego i inne działania. Problem jest i to bardzo poważny. Starosta wyraził opinię, że w tych wszystkich obszarach powinny pójść konkretne działania bo to już najwyższy czas, jeżeli chodzi o politykę państwa, o politykę Narodowego Funduszu Zdrowia, na pewno na końcu zmierzą się z tym organy założycielskie zwłaszcza w następnej kadencji i być może jeszcze w następnej.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że pan dyrektor mówi że ma minus 60, wymienił raptem 2 jednostki, którym udało się zbilansować, ale wymienił je niepewnie więc nie wiadomo, czy one się zbilansowały. Czyli obraz naszego województwa w opiece zdrowotnej rzeczywiście się pogłębia. Jedyna nadzieja to to, że padły tu słowa że jeszcze rok, jeszcze dwa i zaczniemy wychodzić z kryzysu, jak to się przełoży dla nas na jednostkę samorządu, która prowadzi nasz SP ZOZ – trudno wyrokować. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poprosił, aby źle go nie zrozumieć , widocznie czegoś nie dosłyszał ale wydało się mu kuriozalne w tym wszystkim żyto i jego cena w odniesieniu do służby zdrowia ale widocznie coś w tym jest skoro pan dyrektor mówi, chodzi zapewne o składkę KRUS.

W imieniu wszystkich zebranych Przewodniczący Bogusław Zduniewicz podziękował dyrektorowi Jackowi Rolederowi za przybycie. Była potrzeba spotkania się, dobrze że pan dyrektor przyjechał i porozmawiał z nami. Rzeczy tych nie da się wyjaśnić od tak, jednym spotkaniem, Przewodniczący Rady poprosił aby dyrektor Jacek Roleder myślał o naszym powiatowym szpitalu w Siemiatyczach bo rzeczywiście leży on na skraju. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz stwierdził, że nie będzie powtarzał za dyrektorem Prochowiczem że odległość ta daje nam mocno „po kieszeni” a pan dyrektor Roleder jednoznacznie zawyrokował „NFZ nie będzie brał pod uwagę żadnych odległości” a konsultanci każą nam wozić pacjentów. Do innego województwa nie przeniesiemy się bo nie jest to takie łatwe. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz jeszcze raz podziękował dyrektorowi Jackowi Rolederowi za przybycie i życzył Wesołych Świąt.

Dyrektor Jacek Roleder podziękował za zaproszenie i wyraził nadzieję, że wyczerpująco odpowiedział na zadane pytania. Dyrektor Roleder życzył wszystkim zebranym zdrowia „bo pieniądze to rzecz nabyta” . Nie da się zapomnieć o szpitalu w Siemiatyczach bo dyrektor za często dzwoni i nie daje o sobie zapomnieć.

 

Dyrektor Jacek Roleder opuścił salę obrad.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że w dalszym ciągu realizowany jest pkt 15 porządku obrad. Podp. b to projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały o zasadach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Siemiatyckiego na okres dłuższy niż 3 lata.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt ten był omawiany na posiedzeniach komisji Rady przed dzisiejszą sesją. Czy w tej sprawie ktoś z radnych zechce zabrać głos?

Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił pytań, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały o zasadach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Siemiatyckiego na okres dłuższy niż 3 lata głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXII/177/10 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwałydotyczył wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz przypomniał że projekt tej uchwały był omawiany na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, czy potrzebne są dodatkowe informacje bądź wyjaśnienia w tej sprawie?

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości głosowało 15 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała

Nr XXII/178/10 – w załączeniu do protokołu.

Następny projekt uchwały dotyczył zmiany Uchwały Nr XVII/137/08 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 29 grudnia 2008 roku w sprawie zasad wynagrodzenia nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt tej uchwały był również omawiany na posiedzeniach komisji Rady , czy potrzebne są dodatkowe informacje i wyjaśnienia w tej sprawie?

Ponieważ radni nie zgłaszali zapytań do projektu Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XVII/137/08 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 29 grudnia 2008 roku w sprawie zasad wynagrodzenia nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.

Uchwała Nr XXII/179/10 - w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył określenia trybu udzielania rozliczania oraz zakresu kontroli udzielanych dotacji szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych funkcjonujących na terenie Powiatu Siemiatyckiego.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że projekt tej uchwały został w dniu dzisiejszym wprowadzony do porządku obrad, był on analizowany na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, czy w związku z tym państwo radni mają pytania do projektu uchwały?

Radni nie zgłosili chęci zabrania głosu w dyskusji.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie określenia trybu udzielania rozliczania oraz zakresu kontroli udzielanych dotacji szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych funkcjonujących na terenie Powiatu Siemiatyckiego głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.

Uchwała Nr XXII/180/10 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył zaopiniowania wniosku o dofinansowanie wyodrębnienia Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siemiatyczach.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, że w związku z tym, że państwo radni w dniu dzisiejszym otrzymali projekt tej uchwały głos zabierze zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy pan Robert Derewońko, który wyjaśni , o co chodzi w tym projekcie uchwały.

Głos zabrał Robert Derewońko zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Siemiatyczach , który poinformował, że w piątek do Urzędu Pracy wpłynęła informacja że należy uzupełnić wniosek, który został złożony do Ministerstwa Pracy. Chodziło o to, że do wniosku została dołączona uchwała Rady Powiatu, która opiniowała pozytywnie fakt wyodrębnienia Centrum Aktywizacji Zawodowej natomiast Ministerstwo zażądało jeszcze dostarczenia opinii wniosku także zaopiniowanego przez Radę .

Zastępca dyrektora Robert Derewońko przedstawił, co ma być wykonane za pozyskane środki: Centrum Aktywizacji Zawodowej ma być zlokalizowane na parterze budynku, z jego lewej strony. Budynek posiada podjazd dla niepełnosprawnych i w związku z powyższym planuje się przeprowadzić następujące prace adaptacyjne: likwidację luksferów, budowę ścian, położenie terakoty, aktualnie jest PCV z lat 70-tych, wymianę drzwi oraz oświetlenia a także odświeżenie pomieszczeń, wyrównanie ścian, prace malarskie wewnątrz pomieszczeń. Remont pomieszczeń przeprowadzony zostanie zgodnie z wymogami prac budowlanych. Nowopozyskanie pomieszczenia zostaną wyposażone w meble biurowe , urządzenia wielofunkcyjne, aparaty telefoniczne. Również trzeba doprowadzić niezbędną sieć informatyczną do obsługi Centrum Aktywizacji Zawodowej. W rezultacie dokonanej adaptacji powstanie 6 pokoi biurowych przeznaczonych na prowadzenie pośrednictwa pracy , poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej a także organizacji szkoleń. Łączna kwota wydatków jest to 200 tys. zł. w tym planuje się otrzymać dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 160 tys. zł. Wprowadzenie tych zmian zapewni wysoki standard obsługi bezrobotnych a także zapewni poufność prowadzonych spraw ponieważ zostaną wyodrębnione oddzielne pomieszczenia dla doradców zawodowych i pośredników pracy oraz specjalistów do spraw rozwoju zawodowego.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ktoś z państwa radnych ma pytania?

Ponieważ radni nie zgłosili pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie wyodrębnienia Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siemiatyczach głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXII/181/10 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył określenia realizowanych zadań przez samorząd powiatowy, wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późniejszymi zmianami) finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2010.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że projekt tej uchwały był przedmiotem analizy na posiedzeniach komisji czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe informacje w tejże sprawie?

Pytania do projektu nie zostały zgłoszone.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie określenia realizowanych zadań przez samorząd powiatowy, wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późniejszymi zmianami) finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2010 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.

Uchwała Nr XXII/182/10 – załączeniu do protokołu.

 

Ostatni w dniu dzisiejszym projekt uchwały dotyczył rozpatrzenia skargi.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że treść skargi jest państwu radnym znana, wyjaśnień w tej sprawie na posiedzeniach poszczególnych komisji udzielał zarówno pan Starosta jak i naczelnik Wydziału Geodezji pan Roman Łopaciuk , czy w tej sprawie państwo radni mają pytania lub potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady udzielił głosu stronie skarżącej panu Jerzemu Borkułakowi.

Pan Jerzy Borkułak poinformował, że w imieniu reprezentowanego składa wniosek iż cofa skargę i głosowanie uważa jako bezprzedmiotowe.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że w tej sytuacji, pan jako pełnomocnik osoby skarżącej – Przewodniczący Rady poprosił o zaprotokołowanie - wycofuje swój wniosek, który został w formie skargi skierowany do nas, rozpatrywaliśmy go na posiedzeniach komisji a mieliśmy dziś podjąć uchwałę czy skarga jest zasadna czy niezasadna. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zwracając się do Sekretarza Jerzego Woźniaka zapytał, czy z punktu widzenia formalnego odstąpienie od głosowania tego projektu będzie w porządku ze wszelkimi obowiązującymi nas przepisami, regulaminami, statutami?

Sekretarz Powiatu Jerzy Woźniak poinformował, że co prawda skarga wpłynęła do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i Podlaski Urząd Wojewódzki przesłał nam tę skargę do rozpatrzenia, my mamy również obowiązek poinformować Podlaski Urząd Wojewódzki o rozpatrzeniu tej skargi. Wydaje się zasadnym że skoro skarżący cofa skargę to nie powinna być ona rozpatrzona natomiast na początku obrad porządek obrad został przez państwa radnych zatwierdzony. Sekretarz Powiatu Jerzy Woźniak wyraził opinię, że dla bezpieczeństwa Rada powinna przegłosować tę skargę.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że wynik rozpatrywanej skargi zawsze kierujemy z uzasadnieniem, w uzasadnieniu znajdzie się zapis o tym, że pełnomocnik strony skarżącej na sesji przed głosowaniem wycofał skargę a wynik głosowania w tej chwili nie jest znany.

Głos zabrał Starosta Jan Zalewski który stwierdził, że skoro skarżący wycofał skargę to dlaczego Starosta ma być ofiarą i skarga ma być rozpatrywana jeżeli nie ma przeciwko niemu skargi? Nie ma skargi, oznacza to że nikt na Starostę nie skarży.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że zarządzi 5 – minutową przerwę aby się skonsultować ponieważ pierwszy raz mamy sytuację, że strona skarżąca wycofała skargę. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz stwierdził, że uznaje rację pana Sekretarza ale z drugiej strony skarga jest na Starostę i również należy przyznać rację, dlaczego ma być głosowana? Uznanie za niezasadną oznacza, że skarga była ale uznana została za niezasadną.

W tym miejscu Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zarządził 5 – minutową przerwę.

 

Wznawiając obrady Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że w dalszym ciągu realizowany pkt 15 podp. h porządku obrad czyli podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że powołując się na Statut Powiatu Siemiatyckiego i na inne przepisy prawne w wyniku zapisów par. 18 pkt 6 statutu: „Rada może uchwalić w trakcie obrad uzupełnienie lub zmianę ustalonego porządku obrad wyłącznie z ważnych powodów na wniosek Przewodniczącego Rady komisji lub Zarządu”. Przewodniczący Rady stwierdził że uznaje, iż wycofanie skargi przez stronę skarżącą jest to ważny powód i wnioskuje o zmianę porządku obrad polegającą na wycofaniu podp. h z pkt 15 porządku obrad dzisiejszej sesji. Przewodniczący Rady poddał swój wniosek pod głosowanie.

Radny Piotr Wysocki stwierdził że nie bardzo wie na jakiej podstawie w momencie, kiedy realizowany jest porządek i w tym punkcie porządku jest rozpatrzenie skargi, my już de facto realizujemy ten porządek. Radny stwierdził, że rozumie, gdyby zmiana w porządku obrad następowała w momencie ustalania porządku obrad albo zgłoszenia nowych rzeczy do porządku obrad, natomiast na tym etapie uważa, że wniosek Przewodniczącego Rady jest niezasadny. Każda uchwała nie musi być zakończona pozytywnie lub negatywnie, może być sytuacja że się nad daną uchwałą nie głosuje w porządku obrad i tu taka sytuacja może zaistnieć. Jeśli wnoszący skargę ją w trakcie sesji wycofuje to Rada nie ma nad czym debatować. Zapisujemy tylko w protokole z sesji że głosowanie nie odbyło się z powodu wycofania skargi . Radny Piotr Wysocki wyraził opinię, że jest to rozsądne i zasadne przy rozstrzygnięciu tej sprawy.

Sekretarz Jerzy Woźniak stwierdził, że w zasadzie art. 18 pkt 6 , który przytaczał Pan Przewodniczący nie przewiduje takiej możliwości czy jest to w trakcie głosowania czy nie, można zmienić porządek w dowolnej chwili, nie jest to ograniczone. Sekretarz Jerzy Woźniak zaproponował, aby dla porządku całej sesji wycofać ten punkt.

Radny Piotr Wysocki wyraził opinię, że nie będzie to dobre rozwiązanie ponieważ my na tą skargę będziemy musieli odpowiedzieć dla pana wojewody a w tej sytuacji odpowiedzią dla pana wojewody będzie protokół z sesji – Rada zajmowała się sprawą natomiast w konsekwencji nie podjęto uchwały.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że również widzi dopuszczalność takiej formy załatwienia tejże sprawy jaką zaproponował pan radny Wysocki.

Radny Ryszard Pierlejewski stwierdził, że jest tego samego zdania co radny Wysocki dlatego, że w postępowaniu cywilnym strona skarżąca może anulować swoje pretensje na każdym etapie postępowania, nawet sądowego, wtedy nie zapada wyrok jest tylko odstąpienie od sprawy. Tak wskazuje Kodeks Cywilny. W protokole będzie jednoznacznie zaznaczone , że skarżący wycofuje swoją skargę i jakby sprawy nie było.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że chciałby doprecyzować: w tym momencie nie zajmowanie się i nie głosowanie nad wycofaniem jak również niegłosowanie w sprawie rozpatrzenia skargi czy należy przeprowadzić głosowanie że nie głosujemy? Przewodniczący Rady stwierdził, że nie przeprowadzamy żadnego głosowania tylko i wyłącznie dokumentem będzie zapis protokołu w którym strona wycofała skargę.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że nie będzie głosowany podp h pkt 15 w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Siemiatyckiego w związku z wycofaniem skargi przez stronę przed głosowaniem.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że pkt 15 porządku obrad został zrealizowany.

 

P – kt 16.

 

Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który poinformował, że jeżeli chodzi o pytanie do sprawozdania z pracy Zarządu między sesjami nie chodzi o żaden plan mezaliansowy tylko o plan finansowy zadań rządowych. Jest to błąd techniczny. Starosta zaznaczył, że pewnie jest tu mezalians bo cały czas jest za mało środków na zadania rządowe.

Starosta Jan Zalewski poinformował, że jest 6 interpelacji dotyczących drogownictwa w związku z tym przekazuje głos panu dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg Henrykowi Czmutowi.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Henryk Czmut poinformował, że w ostatnim tygodniu na wielu odcinkach dróg pojawiły się przełomy, których powstanie wynika z bardzo znaczącego nawilgocenia korpusu drogowego i występowania pod nawierzchniami dróg gruntów wysadzinowych czyli najczęściej są to gliny spoiste bądź inne grunty wysadzinowe. Duża ilość śniegu, która pojawiła się na naszych drogach przy niezamarzniętym gruncie w tym sezonie spowodowała bardzo znaczące nawilgocenie korpusu skutkujące tymi właśnie zjawiskami co zresztą jest bardzo widoczne na trasie wojewódzkiej Siemiatycze – Ciechanowiec. Jeśli chodzi o nasze drogi to największe wysadziny jakie zanotowaliśmy są na drodze Dołubowo – Brańsk, Ostrożany – Smarklice, Pełch – Granne, Skiwy – Cecele, Klukowicze – Wyczółki. W tej chwili nie jesteśmy w stanie naprawić ich w szybkim trybie , dokonaliśmy oznakowania tych odcinków , musimy poczekać aż one ulegną wyschnięciu gdyż ułożenie w tej chwili warstw bitumicznych na tych odcinkach spowoduje dalsze ich pękanie, proces ten będzie wstrzymany w momencie gdy proces zawilgocenia będzie dużo mniejszy od tego, który występuje w tej chwili.

Było pytanie odnośnie stanu technicznego, pewnych wykruszeń, które pojawiły się w jednym z odcinków realizowanych w tym roku to jest na odcinku Żerczyce – Zabłocie. Przyczyną tego stanu jest to, o czym była mowa przed chwilą a także niezbyt duża grubość tej nawierzchni gdyż na tym odcinku, był on realizowany w ramach projektu wykonywanego w latach poprzednich czyli w 2003 - 2004 roku wówczas projektowaliśmy nie mając tak znaczących środków zewnętrznych, nawierzchnie ścieralne, jednowarstwowe co niestety skutkuje pewną mniejszą ich trwałością. Okres gwarancyjny na te roboty wynosi 3 lata tak, że odcinek ten będzie naprawiony w tym roku w sezonie letnim. Dodatkowo planujemy w ramach tego odcinka dokonać pewnych korekt w zakresie odwodnienia tej drogi obniżając tam poziom wód gruntowych poprzez wykonanie odcinkami głębszych rowów.

Następne pytanie dotyczyło zakresu prac dotyczących projektowania ulicy Kilińskiego w Siemiatyczach. Oprócz prac bitumicznych planowana jest także wymiana nawierzchni chodnika, w chwili obecnej wykonanego jeszcze w latach ubiegłych z płytek, na kostkę brukowcową a także w części wymiana krawężników na tych odcinkach, które nie były wymieniane w latach ostatnich gdyż na przestrzeni dwóch czy trzech lat były wykonywane tam prace w ramach naszych napraw bieżących. Znajdują się tam nowe krawężniki i nowa kostka.

Pan radny pytał także o termin zakończenia modernizacji drogi Grabarka – Siemiatycze . Zgodnie z umową podpisaną z wojewodą termin zakończenia tych prac, trzeciego etapu tego projektu to 30 września. Dyrektor Henryk Czmut poinformował, że w tym miesiącu będzie prowadził rozmowy z firmami, które realizują to zadanie aby ten termin był przyspieszony aby w przypadku tej drogi prace te były wykonane przed uroczystościami w sierpniu, które odbywają się w Grabarce tradycyjnie pod koniec sierpnia.

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące etapu prac nad obwodnicą dyrektor Henryk Czmut poinformował, że według wiedzy jaką posiada prace związane z obwodnicą są w stanie hibernacji, już od kilku miesięcy są wykonywane prace w zakresie inwentaryzacji przyrodniczej tych wariantów, w tej chwili Generalna Dyrekcja nie jest informowana o ich zakończeniu , na dzień dzisiejszy etap w zakresie wyboru wariantu jest ograniczony do konsultacji społecznych które się odbyły, na których to w przebiegu w okolicach Siemiatycz był wybrany przez miejscowe samorządy wariant zachodni. Prace na poziomie Generalnej Dyrekcji na razie są wstrzymane, dalszego ciągu tych prac od jesieni ubiegłego roku jeszcze nie ma, być może będą zakończone konkretnym wyborem i skierowaniem materiałów do decyzji środowiskowej w tym roku ale czas pokaże jaki będzie efekt tych zamierzeń.

W zakresie dokumentacji na dzień dzisiejszy posiadamy 51 km wykonanych projektów z tego 22 km są przygotowane czyli posiadają bądź formę pozwolenia na budowę bądź są zgłoszone do organu budowlanego czyli są w pełni przygotowane do realizacji. W zakresie projektów nie zrealizowanych jest jeszcze jeden odcinek drogi, która była projektowana na początku tego wieku czyli bodajże w roku 2001, jest to droga Dołubowo – Smolugi, która była projektowana w zakresie trzykrotnego powierzchniowego utrwalenia. Ponieważ ta technologia w tej chwili już nie jest stosowana na naszych drogach, w związku z tym tą dokumentację w sensie technologicznym można uznać za nierealizowaną. Dodatkowo na tym odcinku należy dokonać także regulacji stanu pasa drogowego, po regulacji tego stanu można przystąpić do projektowania technologii dwuwarstwowych. 29 km także jest w tej chwili w trakcie uzgadniania czyli jest to etap głównie decyzji środowiskowych, które w tej chwili trwają. W odniesieniu do tej ilości kilometrów dokumentację w tym roku także uzyskają pełne przygotowanie. Jeśli chodzi o wykorzystanie dokumentacji dyrektor Henryk Czmut wyraził opinię, że i tak mamy bardzo dobry wskaźnik gdyż ostatnio na przestrzeni lat od 2005 roku do 2010 roku spora część dokumentacji wykonanych w latach poprzednich została zrealizowana, powyżej 70 km dróg zostało zbudowanych tak, że w tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania następnej porcji do realizacji na lata następne.

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące zmiany kategorii dróg dyrektor Henryk Czmut poinformował, że nie była to nasza droga, być może Zarząd opiniował zmianę kategorii drogi jednego z sąsiednich powiatów.

 

Starosta Jan Zalewski poinformował, że piąta interpelacja dotyczyła podtopienia w Niemirowie. Starosta poinformował, że mocno zajmowaliśmy się jeżeli chodzi o monitorowanie rzeki Bug i zalewów oraz innych zagrożeń jeżeli chodzi o zimę i końcówkę zimy. Odbyły się dwa posiedzenia Zespołu Reagowania Kryzysowego jeden z udziałem wojska z Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia ale odbyło się to bez większych problemów, dwa, trzy tygodnie temu wszystko się uspokoiło niemniej niewielkie podtopienia były jeżeli chodzi o Niemirów. Starosta Jan Zalewski poprosił o zabranie głosu Zenona Sielewonowskiego pełnomocnika ds Obronności i Współpracy z Zespolonymi Służbami Inspekcjami i Strażami.

Zenon Sielewonowski pełnomocnik ds Obronności poinformował, że z uwagi na fakt, że codziennie jest to monitorowane ponieważ meldunki muszą być codziennie składane do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego więc jest w stałym kontakcie z panem Tadeuszem Wołosińskim w Drohiczynie , który jest kierownikiem Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, odcinka od Grannego aż do granicy państwa. Fala kulminacyjna, która przyszła do nas w piątek, sobotę z Ukrainy i Białorusi i ostatnio z Włodawy, stan wody był trochę podwyższony ale nie przekraczał stanu alarmowego w Mielniku. Dzisiaj ten stan wynosi 345 cm natomiast stan alarmowy wynosi 350 cm. Dzisiaj o godz. 600 rano stan wody wynosił 370 cm ale w miejscowości Tonkiele i jest to stan opadający, o godz. 1130 stan wody wynosił 369 cm czyli fala kulminacyjna od nas odchodzi, nie ma żadnego zagrożenia powodziowego. Pełnomocnik Zenon Sielewonowski poinformował, że zawsze o godz. 800 rano kontaktuje się z panem Michałem Walendziukiem, który jest pełnomocnikiem wójta Gminy Mielnik ds Zarządzania Kryzysowego i stwierdził on że od Gminy Mielnik wszystko już odeszło tak, że nie ma żadnego zagrożenia powodziowego.

 

Starosta Jan Zalewski poinformował, że kolejna interpelacja dotyczyła gruntów leśnych przekazywanych do nadleśnictwa. O udzielenie odpowiedzi Starosta poprosił Romana Łopaciuka Geodetę Powiatowego.

Roman Łopaciuk Geodeta Powiatowy poinformował, że przekazywaniem gruntów leśnych Skarbu Państwa do nadleśnictwa zajmuje się Wojewoda Podlaski więc mamy ograniczoną możliwość ingerowania w te sprawy . Na naszym powiecie mamy do przekazania około 1.000 ha gruntów zalesionych, jesteśmy drugim powiatem pod tym względem, w czołówce znajduje się Powiat Białostocki, który ma około 1.200 ha do przekazania. Dzisiaj w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbywa się spotkanie geodetów powiatowych, jednym z tematów spotkania jest przekazywanie gruntów leśnych. Zapewne będą podjęte kroki w tym kierunku ze względu na to, że w spotkaniu będzie brał udział przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Starosta Jan Zalewski poinformował, że udzielono odpowiedzi na wszystkie interpelacje.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy osoby składające interpelacje i zapytania są usatysfakcjonowane?

Z sali padły głosy, że tak.

 

P – kt 17.

 

Głos zabrał radny Janusz Żoch który przypomniał, że ustawa o finansach publicznych mówi, że od 1 stycznia 2011 roku będą zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze. Radny poinformował, że na następną sesję chciałby wiedzieć, jakie kroki w tym kierunku będą podejmowane ponieważ mamy dwa gospodarstwa.

Radny Janusz Żoch poinformował, że ma informację o tym, że Powiat Siemiatycki jest częściowo blokowany. Most na rzece Bug w Tonkielach – jest tam ograniczona przejezdność samochodów ciężarowych, jakimś wyjściem i drogą komunikacji dla ciężkiego transportu zostaje droga nr 19. Rodzi to za sobą poważne perturbacje i kłopoty dla lokalnych przedsiębiorców. Radny Janusz Żoch zaznaczył że wie, że są to przejściowe trudności ale należałoby zwrócić uwagę zarządców tej drogi aby te trudności jak najszybciej zostały wyeliminowane.

 

Radny Tadeusz Niewiński stwierdził, że podczas realizacji podasfaltowania dróg w ubiegłym roku przeważnie były wzięte do tego stare projekty. Radny zapytał, czy podczas nowelizacji projektów nie można nanieść dodatkowej warstwy masy bitumicznej?

 

Starosta Jan Zalewski poinformował, że on jako Starosta jak i Zarząd jesteśmy świadomi tego, że musimy zrestrukturyzować gospodarstwa pomocnicze i przekształcić je w takie formy, które dopuszcza ustawa o finansach publicznych. Odbyło się już kilka spotkań na ten temat, między innymi z udziałem dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie wraz z kierownikiem panem Stypułkowskim. Pracujemy nad tym, wybierzemy najbardziej właściwą formę, chodzi również o Zakład Techniczny przy Wydziale Geodezji.

 

Jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie i nasze, mokre lato, mokra jesień 2009 i duża ilość wody z dużej ilości śniegu spowodowało, że widzimy, że drogi te są nic nie warte. Między innymi droga wojewódzka Siemiatycze – Ciechanowiec. Starosta poinformował, że wczoraj rozmawiał z jednym z wicemarszałków województwa, przekazał mu tę informację, oni wiedzą o tym. Na niektórych naszych drogach, które wymieniał pan dyrektor , również powstały wybrzuszenia ale trzeba jeszcze poczekać aby to podsiąkanie poszło w sensie odsączenia tej korony dróg i żeby można było coś stabilnego w tych miejscach zrobić, oczywiście są też potrzebne na to dużo większe środki niż te, które są przewidziane na bieżące utrzymanie.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przedstawił korespondencję, która wpłynęła do Rady w ciągu trzech ostatnich miesięcy: wpłynęło stanowisko Zarządu Powiatu Siemiatyckiego dotyczące zbycia nieruchomości zabudowanej w Siemiatyczach, czego finałem była podjęta przez Wysoką Radę uchwała wyrażająca zgodę na zbycie tej nieruchomości. Wpłynęła również petycja w sprawie budowy chodnika przy ul. Mieszka I w Drohiczynie, gdzie mieszkańcy zwracają się do nas z uprzejmą prośbą o pozytywne poparcie ich działań w sprawie budowy chodnika przy ul. Mieszka I, jest cała argumentacja dlaczego ten chodnik jest niezbędny na tejże ulicy wraz z bardzo obszerną listą podpisów mieszkańców.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz przypomniał, że na posiedzeniu jednej z komisji informował o tym, że wpłynęło również pismo od mieszkańców wsi Chrołowice o remont drogi w tej miejscowości. Wpłynęło również pismo skierowane przez wójta Gminy Nurzec w imieniu pięciu sołectw w sprawie załatwienia wniosku mieszkańców tych sołectw w sprawie ujęcia do planu na 2010 rok opracowania dokumentacji na budowę drogi Żerczyce – Nurczyk – Nurzec a w przyszłości wybudowanie tejże drogi.

W okresie między sesjami również miała miejsce korespondencja pomiędzy związkami zawodowymi SP ZOZ w Siemiatyczach. Pamiętamy, zajmowaliśmy się tą sprawą, dotyczyło to utworzenia grup sprzątających , jak również list otwarty, z którym mogliśmy się zapoznać.

Na początku marca wpłynęło również pismo do Zarządu Powiatu i do Rady Powiatu Siemiatyckiego od organizacji sportowej, jaką jest MKS Cresovia Siemiatycze, w którym przedstawiciele klubu zwrócili się z prośbą o przyjęcie patronatu na dofinansowanie organizacji mistrzostw Powiatu Siemiatyckiego w piłce nożnej dziewcząt i chłopców w wieku 10 – 11 lat . Dzięki zaangażowaniu władz samorządowych impreza miałaby wyższą rangę. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz stwierdził że nie wie, czy Rada może w jakikolwiek sposób wspomóc organizację tychże mistrzostw powiatu. Od Zarządu Powiatu organizator otrzymał pismo , gdzie stwierdza się że patronat tak a pieniądze z któregoś ze związków sportowych. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zaapelował, jeżeli będą możliwości aby z budżetu Rady można było coś uszczknąć to z chęcią uda się na rozmowę do osób tym się zajmujących aby wspomóc ponieważ jest to dla tych 10 – 11 – latków ważna impreza.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przedstawił życzenia świąteczne, które otrzymała Rada i Zarząd. Otrzymaliśmy życzenia Wielkanocne od J.E. Biskupa Drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, od Biskupa Jerzego Prawosławnego Biskupa Siemiatyckiego. Życzenia przesłał również Wicemarszałek Sejmu pan Krzysztof Jakub Putra, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno i pan Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, życzenia przesłał również poseł na Sejm dr Jarosław Matwiejuk. Otrzymaliśmy również serdeczne życzenia od grupy radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego i radnych Rady Miejskiej w Białymstoku.

 

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz jeszcze raz zapytał, czy w punkcie „Sprawy różne wolne wnioski i oświadczenia radnych” ktoś zechce zabrać głos?

 

Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który poinformował, że chciałby powiedzieć o dwóch sukcesach . Zawsze milej mówić o sukcesach niż o porażkach chociaż bywa różnie. W dniach 19 – 21 marca Powiat Siemiatycki brał udział w X Podlaskich Targach Turystycznych w Białymstoku . Jest to największa impreza targowa w branży turystycznej w Województwie Podlaskim w ciągu roku. Prezentowaliśmy się na stoisku wielkości 6m2 pod nazwą „Dolina Bugu”. Stoisko nasze zostało docenione przez zwiedzających jak i komisję konkursową co znalazło odzwierciedlenie w nagrodach, jakie zostały nam przyznane. Otrzymaliśmy dwie główne nagrody: nagrodę publiczności za najlepszą promocję stoiska oraz nagrodę Prezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za najlepszą ofertę przyjazdową do regionu. Nagroda upoważnia do reklamy własnej oferty w magazynach ogólnopolskich w kwocie 1000 zł. brutto , którą sfinansuje Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. Przy organizacji stoiska współpracowały z nami następujące podmioty: Gmina Drohiczyn, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie, zespół „Kalina” z Żurobic, firma Polser Sp. z o.o. w Siemiatyczach, firma „Dary Natury” z Korycin, restauracja „Zamkowa” z Drohiczyna, Dwór „Duch Kresów” w Lachówce. Starosta Jan Zalewski podkreślił, że jest z czego się cieszyć, jednocześnie podziękował pani Annie Berezie naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego oraz całemu Wydziałowi.

Prowadzimy promocje, niedawno minęło 20-lecie samorządu bo jak wiemy pierwsza ustawa o samorządzie terytorialna została uchwalona 20 lat temu, w marcu. Z tej okazji dokonaliśmy zbilansowania i na łamach Gazety Współczesnej opublikowaliśmy taką stronę, można dziś kupić gazetę i tą stronę obejrzeć. Zrobiliśmy dla radnych tę informację w mniejszym formacie, są tam podstawowe informacje o podjętych działaniach, inwestycjach i o tym, co robiliśmy przez 10 lat. „Ściąga” taka może się przydać do wyborów bo większość z radnych zapewne będzie kandydować. Starosta poprosił jednego z członków Zarządu o rozdanie materiałów radnym.

Starosta Jan Zalewski poinformował, że Zarząd Powiatu i Starostwo Powiatowe pod przewodnictwem Sekretarza pracuje nad wdrożeniem certyfikatu ISO 2009. Certyfikat ten ma podnieść jakość pracy samorządu w służbie dla petentów, mieszkańców naszego powiatu. Starosta podkreślił, że jego urzędnicy zawsze starają się dobrze wywiązywać ze swoich obowiązków ale czasami różnie bywa i może być coś nie tak natomiast ten certyfikat ma uporządkować pewne rzeczy i podnieść jakość pracy samorządu, taki certyfikat mamy otrzymać i zapewne na Dzień Samorządowca będzie uroczysta sesja.

Starosta Jan Zalewski poinformował, że zawsze sesja absolutoryjna kończyła się pewnym uczczeniem uzyskania absolutorium przez Zarząd poprzez spotkanie integracyjne przy obiedzie. W tym roku też tak będzie ale nie dzisiaj, stosowniejszy będzie termin po świętach.

Starosta Jan Zalewski złożył zebranym najserdeczniejsze życzenia Zdrowych, Miłych, Pogodnych Świąt, wszystkiego dobrego.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz w imieniu własnym oraz Zastępcy Przewodniczącego złożył zebranym najserdeczniejsze Życzenia Wielkanocne.

Przewodniczący Rady podkreślił, że wszyscy gratulujemy sukcesów, oby było jak najmniej porażek bardzo miło jest że nagrody te spłynęły na nasz powiat na targach turystycznych. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, że śledził w internecie przebieg targów i miło jak się nasz powiat jako stoisko i nie tylko nagradza.

Radny Tadeusz Niewiński przypomniał, że w punkcie „Sprawy różne” zadał pytanie i jak dotąd nie uzyskał na nie odpowiedzi.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Henryk Czmut poinformował, że poprzez wykonanie projektu zamiennego i uzgodnimy zgodnie z procedurami budowlanymi w pozwoleniu na budowę z przeprowadzeniem całej procedury.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz podkreślił, że możliwość jest, to jest najważniejsze.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz udzielił głosu panu Krzysztofowi Chendoszce.

Pan Krzysztof Chendoszka stwierdził, że ulotka jest bardzo piękna ale w jego ocenie powinien być na niej również pan Przewodniczący Rady.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, że wynikło to z faktu że na ten czas nie miał fotografii.

Pan Krzysztof Chendoszka w imieniu mieszkańców powiatu poprosił na przyszłość aby również Rada Powiatu była doceniana w postaci aby również Przewodniczący Rady był uwzględniany – jest to prośba. Cała Rada jest to za dużo, ale Przewodniczący Rady, tak.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz podziękował panu Krzysztofowi Chendoszce za wstawiennictwo.

Pan Krzysztof Chendoszka poinformował, że chciałby zadać trzy pytania: jak procentowo jest zadłużony powiat w stosunku do budżetu. Drugie pytanie: na jaką sumę ogólną jest zadłużony szpital w Siemiatyczach. Trzecie pytanie: jakie nowe drogi są planowane do budowy w Gminie Drohiczyn.

Głos zabrał pan Jerzy Borkułak, który zwracając się do Starosty stwierdził, że w dniu 15 stycznia pan Starosta a właściwie Zarząd Powiatu przyznał panu Romanowi Łopaciukowi nagrodę za szczególne osiągnięcia dla rozwoju powiatu. Pan Jerzy Borkułak zapytał, jakiej wysokości jest to nagroda i jakie to szczególne osiągnięcia oraz czy przy przyznawaniu tej nagrody były brane pod uwagę takie okoliczności że w dniu 8 stycznia tego roku Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego stwierdził bezczynność Starosty Siemiatyckiego ale wiadomo, że chodziło o Wydział pana Łopaciuka. Pytanie: czy było to brane pod uwagę? Wydział, którym kieruje pan Roman Łopaciuk zajmuje jedno z ostatnich miejsc na terenie Województwa Podlaskiego pod względem zakładania ewidencji budynków i lokali. Pan Jerzy Borkułak poinformował, że posiada taką wiedzę ponieważ wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Białymstoku , ponieważ z wyjątkiem Drohiczyna na terenie naszego powiatu taka ewidencja nie jest prowadzona. Pan Jerzy Borkułak poinformował, że od Przewodniczącego Rady uzyskał informację, że brakuje na ten cel pieniędzy. Tak się fortunnie lub niefortunnie złożyło że na terenie innych powiatów – miast ewidencja ta została zakończona na terenie województwa podlaskiego dla 31 miast a nie została zakończona dla 8 miast w tym dla terenu Miasta Siemiatycze. Pan Jerzy Borkułak stwierdził, że pyta przez pryzmat nagrody dla pana Łopaciuka za wybitne osiągnięcia, okazuje się, że jest jedno z ostatnich miejsc jeśli chodzi o ewidencję, jest również postanowienie o stwierdzeniu bezczynności.

Starosta Jan Zalewski wyjaśnił, że nie były to nagrody, były wręczane tzw. grawertony „Zasłużony dla Powiatu Siemiatyckiego” otrzymało je kilka osób między innymi pan Roman Łopaciuk. Uzasadnienie jest na piśmie – Starosta poinformował, że przedłoży je panu Borkułakowi. Jeżeli chodzi o Geodezję jest to największy Wydział i jest najwięcej problemów, niektóre zadania są to zadania rządowe, nie są dofinansowane stąd też są te problemy. Starosta Jan Zalewski podkreślił, że w jego ocenie jak i w ocenie Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego wiele jest działań wykonywanych przy udziale Geodety Powiatowego, których nie robią inne powiaty i są określone sukcesy w postaci pozyskiwania środków, w postaci programu scaleniowego, który przeprowadziliśmy jako jedyny powiat w Województwie Podlaskim, otrzymaliśmy III miejsce . W tej chwili do Ministerstwa Rolnictwa złożone zostały już 4 wnioski na kwotę ponad 20 mln zł. na dalsze działania w tym obszarze. Starosta podkreślił, że wszystkie te wnioski opracowywał Geodeta Powiatowy przy akceptacji Starosty oraz Wydziału Geodezji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Działania Geodety Powiatowego wielo, wielo, wielokrotnie przewyższają pewne niedociągnięcia, które niekoniecznie wynikają z jego złych chęci czy opieszałości.

Pan Krzysztof Chendoszka przypomniał, że zadał trzy pytania: jaka jest procentowo skala zadłużenia powiatu w stosunku do budżetu. Drugie pytanie dotyczyło tego czy Zarząd planuje budowę dróg powiatowych na terenie Gminy Drohiczyn. Trzecie pytanie: ile wynosi zadłużenie całkowite szpitala czy SP ZOZ w Siemiatyczach.

Skarbnik Powiatu Walentyna Kwiatkowska poinformowała, że zadłużenie powiatu na koniec roku 2009 to kwota 1.925 tys. zł. tak, jak w sprawozdaniu podał pan Starosta. Jest to wskaźnik do wykonanych dochodów za rok 2009 w wysokości 4,6%.

 

Starosta Jan Zalewski poinformował, że jeżeli chodzi o budowę dróg na terenie Gminy Drohiczyn planowana jest droga w ramach zagospodarowania poscaleniowego tzw. działanie Ostrożany 1 droga Smarkilce – Smorczewo – Klepacze – Łopusze. Wniosek jest w tej chwili w Ministerstwie Rolnictwa, jest w tej chwili zator, inne interpretacje między ministerstwem Finansów a Ministerstwem Rolnictwa. Starosta Jan Zalewski poinformował, że w ubiegłym tygodniu był w Ministerstwie Rolnictwa, zorganizowane zostało spotkanie z Ministrem Rolnictwa, z udziałem dyrektorów Departamentu Finansów i sprawy te mają być wyjaśnione i środki z Ministerstwa Finansów mają spłynąć do Ministerstwa Rolnictwa bo jest tak, że działania w ramach PROW i środki na to działanie, z którego ubiegamy się na to zagospodarowanie poscaleniowe jest w Ministerstwie Rolnictwa w tzw. rezerwie natomiast środkami tymi dysponuje Minister Finansów, są pewne sprzeczności ale urzędnicy z Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa czuwają nad tym, jesteśmy w prawie codziennym kontakcie i miejmy nadzieję, że to z czasem się odblokuje i zostanie skierowane na właściwe tory.

 

O odpowiedź na pytanie dotyczące SP ZOZ Starosta Jan Zalewski poprosił dyrektora SP ZOZ Roberta Maksimiuka.

Dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że jeżeli chodzi o zobowiązania wymagalne na dzień 31 grudnia 2009r. jest to 1.130 tys. zł. do tego dochodzą trzy kredyty, są to dane na dzień 31 grudnia 2009r. : pierwszy kredyt w wysokości 624 tys. zł. jest to z tytułu zapłaty za zobowiązania z 2004 roku czyli „Ustawa 203” wzięte było ponad 2 mln zł. , pozostało 624 tys. zł. Kolejny kredyt jest to jako wkład własny 85 tys. zł. który pozostał do spłacenia na RTG. Trzeci kredyt to kredyt w rachunku bieżącym, który posiada SP ZOZ, dyrektor poinformował, że wnioskował o zwiększenie tego kredytu, wcześniej było to 600 tys. zł. w rachunku bieżącym w tej chwili mamy w rachunku bieżącym 900 tys. zł.

 

P – kt 18.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady XXII zwyczajnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

mgr inż. Bogusław Zduniewicz

 

Protokółowała: mgr Elżbieta Malinowska

 

 

Metryka strony

Udostępniający: SP

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2010-06-17

Data modyfikacji: 2010-06-17

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2010-06-17