Sesja_Nr_XI

Protokół nr XI/07

z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 28 grudnia 2007r. w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach i trwała od godz. 1100 do godz. 1350.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności.

 

W sesji uczestniczyli kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i administracja Starostwa według załączonej listy obecności oraz przedstawiciele prasy lokalnej i związków zawodowych.

 
W sesji uczestniczyli również:
Jerzy Woźniak Sekretarz Powiatu

Walentyna Kwiatkowska Skarbnik Powiatu

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego – Bogusław Zduniewicz. 

 

            Przed rozpoczęciem obrad radni, kierownicy jednostek organizacyjnych, naczelnicy Wydziałów oraz wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem oraz prosforą i złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

 
P – kt 1.
           

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz otwierając XI sesję III kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego serdecznie powitał radnych, Starostę, członków Zarządu, przedstawicieli instytucji działających na terenie powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, naczelników Wydziałów , przedstawicieli prasy, związków zawodowych oraz wszystkich przybyłych.

 

            Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, że w sesji uczestniczy 16 radnych co stanowi quorum przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz w imieniu wszystkich zebranych serdecznie powitał Pana Tadeusza Podolińskiego, który w dniu dzisiejszym stanie się radnym.

 

            Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad państwo radni otrzymali wraz z zaproszeniem na dzisiejszą sesję, czy w sprawie porządku obrad ktoś zechce zabrać głos?

            Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który zaproponował wniesienie do porządku obrad uchwały Rady Powiatu Siemiatyckiego w sprawie ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2007, byłby to podp. d w punkcie 6 porządku obrad.

 

            Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem czy ktoś z pań i panów radnych ma inne uwagi do porządku obrad?

            Inne propozycje zmian do porządku obrad nie zostały zgłoszone.

 

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że proponowana zmiana polega na wprowadzeniu dodatkowego projektu uchwały w pkt 6 “Podjęcie uchwał w sprawach”. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad z uwzględnieniem zmiany zaproponowanej przez Starostę.

            Za przyjęciem porządku obrad z uwzględnieniem zmiany w pkt 6 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad X sesji Rady Powiatu z uwzględnieniem zmiany zaproponowanej przez Starostę przyjęty został jednogłośnie.

 

Porządek obrad XI sesji Rady Powiatu przedstawia się następująco:

1.       Otwarcie obrad

2.       Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

3.       Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami

4.       Interpelacje i zapytania radnych

5.       Przyjęcie planów pracy stałych komisji Rady na 2008 rok

6.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ wstąpienia w skład Rady Powiatu Siemiatyckiego Pana Tadeusza Podolińskiego

    - złożenie ślubowania przez Pana Tadeusza Podolińskiego  

      b/ uchwalenia budżetu powiatu na 2008 rok

      c/ zmian w budżecie powiatu na 2007 rok

      d/ ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku 2007

     e/ określenia zasad korzystania ze stołówek funkcjonujących w szkołach

         prowadzonych przez Powiat Siemiatycki

     f/ ustalenia wysokości opłat za zakwaterowanie w internatach szkół prowadzonych

         przez Powiat Siemiatycki

      g/ powierzenia prowadzenia zadań Powiatu Siemiatyckiego przez Miasto

         Białystok z zakresu realizacji zadań specjalistycznej pomocy psychologiczno -

         pedagogicznej

      h/ warunków i trybu przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów

          sportowych za wyniki w sporcie kwalifikowanym

     i/ programu współpracy w 2008 roku Powiatu Siemiatyckiego z organizacjami

         pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy

         z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  

     j/ przeniesienia środków finansowych w planie finansowym Państwowego

        Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2007

     k/ zmian w statucie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach

     l/ wyboru członka Zarządu  

7.       Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

8.       Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

9.       Zamknięcie obrad

 
P – kt 2.
 

            Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy ktoś z radnych chciałby wnieść uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?   

            Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu.

            Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został jednogłośnie.

 
 
P – kt 3.
           

            Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

            W rozszerzeniu informacji dotyczącej rozpatrywania wniosków do projektu budżetu Starosta Jan Zalewski poinformował, że uchwalając budżet zaplanowaliśmy wiele inwestycji, szanse ich realizacji będą zależały od tego, jakie środki, na które zadania na jakim poziomie pozyskamy głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego, wtedy będziemy wiedzieli jaki musi być nasz wkład bo w tej chwili nie ma jeszcze dokładnego uszczegółowienia więc jest wiele niewiadomych, które projekty przejdą, na jakim poziomie będzie dofinansowanie z RPO, od tego uzależnione będzie dofinansowanie z powiatu. Jeżeli to wszystko wyjaśni się, w I kwartale lub w połowie II kwartału, wtedy będzie wiadomo na coś nas stać jeśli chodzi o wydatkowanie środków własnych na poszczególne inne zadania. Być może, że niektóre z nich będą realizowane, wprowadzane dodatkowo.

 

            W rozszerzeniu informacji dotyczącej podjęcia uchwały w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej odwołania ZSR w Ostrożanach Starosta Jan Zalewski poinformował, że zaistniała taka potrzeba, dyrektor Jan Kobus na początku grudnia złożył rezygnację, Zarząd przyjął tą rezygnację uchwałą natomiast później tragiczna śmierć pana Anatola Grygoruka kierownika gospodarczo administracyjnego spowodowała, że jest taka potrzeba aby pan dyrektor kontynuował pracę i prowadził szkołę przynajmniej do końca roku szkolnego 2008 – 2009.   Po rozmowach zapadła decyzja o uchyleniu tej uchwały.

           

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił sie z pytaniem, czy są uwagi lub zapytania do przedstawionego sprawozdania?

            Nikt z radnych nie zgłosił pytań do sprawozdania.

 
P – kt 4.
 

            Radny Leon Strębski poinformował, że chciałby skierować pytanie do dyrektora SP ZOZ związane z wprowadzeniem nowego systemu pracy lekarzy. Na ile szpital jest przygotowany do zapewnienia pełnej opieki lekarskiej? Radny Leon Strębski poprosił również o kilka słów komentarza na temat kontraktu na przyszły rok.

 

            Radny Jan Markiewicz zapytał, czy na terenie naszego powiatu monitoruje się zachorowania na ptasią grypę?

 

            Radny Krzysztof Andruszkiewicz poinformował, że ma dwa zapytania. Radny zwracając się do Starosty poprosił o przedstawienie informacji w zakresie podpisanych porozumień z wójtami i burmistrzami jednostek szczebla gminnego w zakresie współfinansowania inwestycji drogowych jeżeli takie porozumienia były zawarte w 2007 roku. Radny poprosił również o informację czy są planowane bądź już zostały podpisane takie same porozumienia dotyczące dróg w 2008 roku.

            Kolejne zapytanie skierowane zostało do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. Radny Krzysztof Andruszkiewicz poinformował, że pojawił się czwarty wariant obwodnicy Siemiatycz, czy jest to prawda a jeżeli tak, to po której stronie miasta planowany jest jej przebieg, po stronie wschodniej czy zachodniej?

            Radny Krzysztof Andruszkiewicz poinformował, że ma przed sobą raport otwarcia wydany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad , co prawda jest to raport przedrukowany w prasie ale chodzi o plany inwestycyjne dotyczące drogi S19, jest tu informacja że w I etapie ma być budowana tylko jedna jezdnia drogi S 19, czy jest to prawda? Kolejna kwestia tu podana mówi, że przed Euro 2012 powstać ma tylko i wyłącznie odcinek drogi dwujezdniowej Barwinek – Rzeszów, czy jest to prawda? Być może pan dyrektor posiada bliższe informacje na ten temat.

            Radny Krzysztof Andruszkiewicz poinformował, że w radiu Białystok słyszał informację, że unia europejska rozdysponowała środki na poszczególne województwa w latach 2007-2013, mamy otrzymać tylko 636 mln euro. Jest to kwestia do zastanowienia się nad przyszłorocznym i przyszłymi budżetami aby środki te w maksymalny sposób pozyskać.

 

            Radny Janusz Żoch zapytał, czy jest jeszcze wola, aby na naszym terenie powstało przejście graniczne, czy są czynione kroki w tym kierunku?

           

            Radny Piotr Wysocki poinformował, że jego interpelacja dotyczy kursowania pociągów na trasie Czeremcha – Siedlce. Proceder ten ma miejsce od 9 grudnia, kiedy to w całej został zmieniony rozkład jazdy pociągów. Generalnie sprawa dotyczy pociągu, który odjeżdża z Siemiatycz o godz. 1444 i przyjeżdża do Siedlec o godz. 1545 . W międzyczasie odjeżdżają pociągi: 1540 do Krakowa, 1544 do Łukowa, 1543 do Warszawy. Wygląda to na paradoksalne ustawienie rozkładu jazdy pociągów tak, jakby poza Czeremchą i Siedlacami niczego nie było. Radny Piotr Wysocki poprosił o wystosowanie interpelacji do Dyrekcji Kolei Mazowieckich w Warszawie aby dostosowano rozkład jazdy pociągów do rozkładu jazdy pociągów, które odjeżdżają z Siedlec bo jest to śmieszne.

 
P – kt 5.
 

            Plany pracy stałych komisji Rady na 2008 rok przedstawili:

      radny Jan Markiewicz Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego

      radna Grażyna Jaszczuk Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych

      radna Alina Antoniuk Przewodnicząca Komisji Finansowo Budżetowej

 

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ktoś z radnych ma uwagi do przedstawionych planów pracy?

            Nikt z radnych nie zgłosił uwag do planów pracy stałych komisji Rady na 2008 rok.

            Za przyjęciem planów pracy stałych komisji Rady na 2008 rok głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że plany pracy stałych komisji Rady na 2008 rok przyjęte zostały jednogłośnie. Plany pracy w załączeniu do protokołu. 

 
P – kt 6.
 

            Pierwszy projekt uchwały dotyczył wstąpienia w skład Rady Powiatu Siemiatyckiego pana Tadeusza Podolińskiego.

            Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt tej uchwały był przedmiotem analizy na posiedzeniach poszczególnych komisji, wszyscy wiemy że wynika to z odejścia ze składu naszej Rady pani Bożeny Krzyżanowskiej, na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół , w związku z tym należy uzupełnić skład Rady, wchodzi osoba z następna ilością głosów z danego okręgu wyborczego. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem czy są potrzebne dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

            Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił pytań do projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wstąpienia w skład Rady Powiatu Siemiatyckiego pana Tadeusza Podolińskiego głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.

Uchwała Nr XI/66/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował o przystąpieniu do złożenia ślubowania przez nowowybranego radnego. Stosownie do postanowień art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym, radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie. Przewodniczący Rady poprosił Pana Tadeusza Podolińskiego o złożenie ślubowania.

            Pan Tadeusz Podoliński złożył ślubowanie o treści zgodnej z art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym.

            Przewodniczący Rady pogratulował radnemu Tadeuszowi Podolińskiemu i stwierdził, że radny, który złożył ślubowanie objął mandat radnego Rady Powiatu Siemiatyckiego. Przewodniczący Rady wręczył radnemu zaświadczenie o wstąpieniu w skład Rady.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył uchwalenia budżetu powiatu na 2008 rok.

            Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt budżetu był przedmiotem analizy na posiedzeniach komisji Rady zarówno przed poprzednią jak i przed dzisiejszą sesją, czy w związku z tym potrzebne będą dodatkowe wyjaśnienia, czy będą pytania w tej sprawie?

            Radny Krzysztof Andruszkiewicz stwierdził, że budżet na 2008 rok był analizowany na posiedzeniach poszczególnych komisji, brak jest inwestycji drogowych na drogach powiatowych w obrębie Miasta Siemiatycze, jest to widoczne. Starosta mówił, że brak jest porozumienia podpisanego z burmistrzem ale czy jest to największa przeszkoda aby pozycje takie umieścić? Radny wyraził nadzieję, że w kolejnych poprawkach do budżetu inwestycje te będą ujmowane. Są wymagane szybkie remonty nawierzchni drogowych w obrębie ulic: Drohiczyńskiej, Kilińskiego, Armii Krajowej w przyszłości również być może ulicy Wysokiej jeżeli szybko wykonana będzie kanalizacja miejska. Radny Krzysztof Andruszkiewicz zaapelował, aby pan Starosta podjął zdecydowane kroki aby przy kolejnych korektach budżetu te wnioski uwzględnić.

            Druga sprawa dotyczy zakupu samochodu. Radny Krzysztof Andruszkiewicz wyraził opinię, że na dzień dzisiejszy samochód Toyota spokojnie przejeździ kolejny rok, radny zaapelował aby Starosta rozważył możliwość, o której wspominał na jednym z posiedzeń komisji, że być może będzie możliwa darowizna samochodu używanego ale w dobrym stanie z Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów PERN Przyjaźń, a pieniądze, które są zapisane w budżecie można przeznaczyć na rozszerzenie zakresu remontu Starostwa Powiatowego , jest to kwota 100 tys. zł. Radny zaproponował, aby dodatkowe pieniądze zostały przeznaczone np. na stworzenie biura podawczego na parterze budynku co ułatwi obsługę petentów niepełnosprawnych.

 

            Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który omówił projekt budżetu powiatu na 2008 rok – wystąpienie Starosty w załączeniu do protokołu.

 

            Odnosząc się do wypowiedzi radnego Krzysztofa Andruszkiewicza, dotyczącej zakupu samochodu służbowego Starosta poinformował, że do tej pory korzystaliśmy z dwóch samochodów: samochodu marki Hyundai zakupionego na początku istnienia powiatu w ramach środków PFRON , drugi samochód otrzymaliśmy jako darowiznę z PERN Płock, jest to samochód Toyota, który ma już 11 lat. Samochodami tymi można jeździć ale są to samochody wyeksploatowane, na krótsze trasy po terenie powiatu można się nimi poruszać natomiast jeżeli chodzi o bezpieczna jazdę na trasach Białystok, Warszawa – samochody te nie bardzo się nadają na takie trasy a wyjazdów tych jest sporo. Z samochodu służbowego korzysta nie tylko starosta ale również inne osoby, pracownicy Starostwa, kierownicy jednostek. W samochodach tych kierowca i pasażer nie czują się bezpiecznie. Starosta Jan Zalewski stwierdził, że potrzeba zakupu samochodu jest i podkreślił, że nadal będzie czynił starania jeżeli chodzi o pozyskanie samochodu z Pern Płock, są tam pewne możliwości ostatnio są prowadzone rozmowy w tej sprawie ale nawet gdyby pozyskało się ten samochód to i tak trzeba kupić nowy a Toyotę zbyłoby się, takie zamierzenia są co do Hyundaia, być może że skorzystamy znowu z funduszu PFRON, pojawia się taka możliwość że z tego źródła można zakupić samochód więc wydatkowanie kwoty 100 tys. zł. jest do końca niepewne ale na razie Starosta zaproponował, aby kwota ta pozostała.

            Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe Starosta podkreślił, że są planowane inwestycje drogowe jeżeli chodzi o miasto. O zabranie głosu w tej sprawie Starosta poprosił Wicestarostę Mikołaja Mantura.

            Wicestarosta Mikołaj Matur stwierdził, że nie do końca prawdziwe jest twierdzenie radnego Krzysztofa Andruszkiewicza, że projekt budżetu nie zawiera inwestycji powiatowych na terenie Miasta Siemiatycze. Załącznik Nr 2 do projektu uchwały budżetowej w pkt 1 który brzmi następująco: “poprawa dostępu dróg powiatowych do sieci dróg krajowych i wojewódzkich' – jest tu wpisana kwota ponad 28 mln zł. są tu również drogi miejskie, w tym dużym projekcie są drogi: ul. Wysoka, Drohiczyńska, Kilińskiego. Zostały przygotowane i przesłane do pana Burmistrza porozumienia które przewidują konkretne wydatki na rok 2008. W pierwszej wersji zgodnie z porozumieniami w roku 2008 w miała być realizowana ulica Wysoka   natomiast po uzyskaniu informacji od Wiceburmistrza Fleksa że miasto planuje przebudowę kanału sanitarnego na ul. Wysokiej, przygotowywany jest duży projekt w związku z tym póki co nie ma sensu modernizować tej drogi, w związku z tym zamieniliśmy, na rok przyszły wpisana została realizacja ul. Drohiczyńskiej a ul. Wysoka przesunięta została o kolejny rok, w zależności od tego, jak będzie rozwijała się przebudowa kanalizacji. Faktem jest, że mimo iż porozumienia przekazane zostały ponad miesiąc temu do tej pory nie wróciły podpisane mało tego, nie ma również żadnego komentarza na ten temat.

            Starosta Jan Zalewski podkreślił, że wiadomo, że ta kadencja to jeszcze 3 lata więc możliwości będą do roku 2010. Oczywiście zależy to od wielu różnych czynników: od naszych starań, rozmów, od tego, jak ukształtuje się Zarząd Województwa i jak będzie widział nasze sprawy ale będziemy starać się. Na pewno potrzeb jest bardzo dużo. W ostatnich latach, na przestrzeni dwóch kadencji i ostatniego roku trzeciej dużo zrobiliśmy jeżeli chodzi o infrastrukturę społeczną ale w sprawach inwestycji drogowych jest tyle potrzeb zarówno w Mieście jak i w poszczególnych gminach. Mamy prawie codziennie petentów, którzy przychodzą do nas, zgłaszają swoje problemy i mają rację ponieważ drogi są bardzo ważne. Jest jeszcze trochę zadań jeżeli chodzi o infrastrukturę społeczną: Zespół Szkół, szpital ale będzie to zależało od tego ile środków pozyska się z zewnątrz bo możliwości własne powiatu nie są duże.

            Starosta przedstawił również uchwałę Nr II.0131-6-26/07 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 4 grudnia 2007r. w sprawie wyrażenia opinii o projekcie budżetu Powiatu Siemiatyckiego na 2008 rok – kopia uchwały stanowi załącznik do protokołu.

 

            Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem czy są pytania do projektu uchwały budżetowej?

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu powiatu na 2008 rok głosowało 14 radnych, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XI/67/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który w imieniu własnym, Zarządu oraz pani Skarbnik serdecznie podziękował za udzielenie poparcia dla planu finansowego na 2008 rok czyli za uchwalenie budżetu. Starosta podkreślił, że Zarząd postara się realizować go odpowiedzialnie zwiększać dochody a przez to i być może zwiększać możliwość wydatkowania środków finansowych z myślą o dobru spraw związanych z funkcjonowaniem i rozwojem naszego powiatu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył zmian w budżecie powiatu na 2007 rok. Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt ten był przedmiotem analizy na posiedzeniach komisji, czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie.

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2007 rok głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/68/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił przerwę. W trakcie przerwy obrady opuścił radny Ryszard Pierlejewski.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku 2007.

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku 2007 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/69/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczy określenia zasad korzystania ze stołówek funkcjonujących w szkołach prowadzonych przez Powiat Siemiatycki.

            Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt tej uchwały był przedmiotem analizy na posiedzeniach komisji i zapytał, czy są potrzebne dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie określenia zasad korzystania ze stołówek funkcjonujących w szkołach prowadzonych przez Powiat Siemiatycki głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/70/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Następny projekt uchwały dotyczył ustalenia wysokości opłat za zakwaterowanie w internatach szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki .

            Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, ze projekt tej uchwały był przedmiotem analizy na posiedzeniach poszczególnych komisji, czy w związku z tym są pytania w tej sprawie?

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za zakwaterowanie w internatach szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/71/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył powierzenia prowadzenia zadań Powiatu Siemiatyckiego przez Miasto Białystok z zakresu realizacji zadań specjalistycznej pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie powierzenia prowadzenia zadań Powiatu Siemiatyckiego przez Miasto Białystok z zakresu realizacji zadań specjalistycznej pomocy psychologiczno – pedagogicznej głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/72/07 – w załączeniu do protokołu.

 
           

            Kolejny projekt uchwały dotyczył warunków i trybu przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych za wyniki w sporcie kwalifikowanym.

            Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt ten był przedmiotem analizy na posiedzeniach komisji Rady i zapytał, czy potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

            Pytania nie zostały zgłoszone w związku z tym Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie warunków i trybu przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych za wyniki w sporcie kwalifikowanym głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/73/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Następny projekt uchwały dotyczył programu współpracy w 2008 roku Powiatu Siemiatyckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

            Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt był analizowany na posiedzeniach komisji, czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe informacje w tej sprawie?

            Ponieważ pytania do projektu nie zostały zgłoszone Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie programu współpracy w 2008 roku Powiatu Siemiatyckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art. 3 ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/74/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył przeniesienia środków finansowych w planie finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2007.

            Ponieważ radni nie zgłaszali uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie przeniesienia środków finansowych w planie finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2007 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/75/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Następny projekt uchwały dotyczył zmian w Statucie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach.

            Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt był analizowany na posiedzeniach poszczególnych komisji przed dzisiejszą sesją , czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe informacje w tej sprawie?

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w statucie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XI/76/07 – w załączeniu do protokołu.

 

            Ostatni projekt uchwały dotyczył wyboru członka zarządu.

 

            Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z artykułem 27 ust 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera członków Zarządu na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poprosił   Starostę o zgłoszenie kandydata do funkcji członka Zarządu Powiatu.

 

            Starosta Jan Zalewski do funkcji członka Zarządu Powiatu Siemiatyckiego zgłosił kandydaturę radnego Tadeusza Podolińskiego. Radny Tadeusz Podoliński ma 58 lat , jest technikiem rolnikiem, od urodzenia mieszka i pracuje w Siemiatyczach, przez długie lata zajmował się działalnością społeczną, najpierw działalnością sportową jako zawodnik, później jako członek Zarządu pełnił również funkcję prezesa Miejskiego Klubu Sportowego Cresovia w Siemiatyczach. Od 1979 roku związany z ruchem ludowym, wieloletni członek władz wojewódzkich i powiatowych, pełnił wiele funkcji społecznych, był również radnym oraz członkiem Zarządu Miasta Siemiatycze I kadencji. Obecnie prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo rolne oraz zajmuje się działalnością gospodarczą. Starosta wyraził opinię, że doświadczenie społeczne, samorządowe, gospodarcze oraz cechy charakteru radnego Tadeusza Podolińskiego są potrzebne i będą przydatne w pracy Zarządu na rzecz naszego powiatu.

 

            Przewodniczący Rady zapytał, czy radny Tadeusz Podoliński wyraża zgodę na kandydowanie do funkcji członka Zarządu Powiatu?

            Radny Tadeusz Podoliński wyraził zgodę na kandydowanie.

 

            Przewodniczący Rady poinformował, że w związku z tym, że wybór członka Zarządu następuje w głosowaniu tajnym należy powołać Komisję Skrutacyjną. Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie radnych do pracy w Komisji Skrutacyjnej.

            Radny Jerzy Szawkało zgłosił kandydaturę radnego Jana Markiewicza. Radny Jan Markiewicz wyraził zgodę na kandydowanie do Komisji Skrutacyjnej

            Radna Alina Antoniuk zgłosiła kandydaturę radnej Grażyny Jaszczuk. Radna Grażyna Jaszczuk wyraziła zgodę na kandydowanie.

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zgłosił kandydaturę radnego Leona Strębskiego. Radny Leon Strębski wyraził zgodę na kandydowanie.

            Inne kandydatury nie zostały zgłoszone. Za powołaniem Komisji Skrutacyjnej w składzie: radny Jan Markiewicz, radna Grażyna Jaszczuk, radny Leon Strębski głosowało 16 radnych.  Przewodniczący Rady stwierdził, że Komisja Skrutacyjna powołana została jednogłośnie.

            Przewodniczący Rady poprosił Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy i przygotowanie kart do głosowania, w tym celu ogłosił przerwę.

 

            Po przerwie Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poprosił przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o przedstawienie zasad głosowania.

            Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Grażyna Jaszczuk poinformowała, że na karcie do głosowania znajduje się nazwisko kandydata oraz trzy kratki: “za”, “przeciw”, “wstrzymuję się”. Aby oddać swój głos należy wpisać znak X w jednej wybranej kratce.

            W tym miejscu przeprowadzone zostało głosowanie. Radni wyczytywani kolejno z listy otrzymywali karty do głosowania i oddawali swój głos.

            Po przeprowadzeniu głosowania Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w celu ustalenia wyników głosowania.

 

            Po przerwie Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Grażyna Jaszczuk przedstawiła protokół Komisji Skrutacyjnej powołanej na XI sesji III kadencji Rady Powiatu w Siemiatyczach w dniu 28 grudnia 2007r. dla przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru Członka Zarządu Powiatu Siemiatyckiego. Komisja Skrutacyjna ustaliła, że w wyniku tajnego głosowania Członkiem Zarządu Powiatu Siemiatyckiego został Pan Tadeusz Podoliński.

 

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że Rada Powiatu Siemiatyckiego podjęła uchwałę w sprawie wyboru członka zarządu.

Uchwała Nr XI/77/07 – w załączeniu do protokołu.
 

            Przewodniczący Bogusław Zduniewicz serdecznie pogratulował radnemu Tadeuszowi Podolińskiemu wyboru na członka Zarządu Powiatu.

            Radny członek Zarządu Tadeusz Podoliński podziękował za zaufanie, jest bardzo wdzięczny i obiecuje, że   nie zawiedzie, zrobi wszystko aby wszyscy byli zadowoleni z jego pracy a Powiat Siemiatycki aby osiągnął określone korzyści.

 
P – kt 7.
 

            Starosta Jan Zalewski przypomniał, że pierwsza interpelacja dotyczyła sytuacji w SP ZOZ w związku z dyrektywą unijną dotyczącą ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo jak też kontraktu dla naszego szpitala na rok 2008. O udzielenie odpowiedzi na tę interpelację Starosta poprosił dyrektora SP ZOZ Mirosława Leśkowicza.

            Dyrektor SP ZOZ Mirosław Leśkowicz poinformował, że generalnie brakuje podstawowej rzeczy: brakuje środków finansowych. Wszystko w konsekwencji sprowadza się do pieniędzy. Po problemach kadrowych w oddziale wewnętrznym polegających na odchodzeniu od pracy mamy postępowanie prawie strajkowe pielęgniarek i położnych, które domagają się wzrostu płac, jesteśmy w tej chwili przed rozwiązaniem problemu zabezpieczenia ciągłości pracy w szpitalu przez grupę lekarską. Nigdzie w całej Polsce nie udało się tego rozwiązać, przepisy są tak skonstruowane, niemniej jednak na pierwsze dni miesiąca stycznia zabezpieczenie pracy, zabezpieczenie dyżurów medycznych w naszym szpitalu cały czas jest w trakcie ustalania w sposób pogodzenia pracy i obowiązków w odniesieniu do dyrektywy unijnej nowej, aczkolwiek znanej nam. My jako dyrektorzy szpitali co jakiś czas pozyskujemy nowe interpretacje, cały czas trwa praca nad realizacją tej dyrektywy unijnej. Dyrektor Mirosław Leśkowicz podkreślił, że nie będzie przedstawiał szczegółów ponieważ jest to jego chleb powszedni polegający na codziennych rozmowach i negocjacjach. Bliższe szczegóły działań przekazywane są Staroście i Zarządowi Powiatu. Dyrektor Mirosław Leśkowicz poinformował, że na pierwsze dni miesiąca stycznia jest zabezpieczenie ciągłości pracy szpitala.

            Odpowiadając na interpelację dotyczącą kontraktów na rok 2008 dyrektor Mirosław Leśkowicz poinformował, że obecnie mamy propozycję zabezpieczenia kontraktów dla szpitala na 4 miesiące roku 2008, w następnej kolejności będziemy negocjować kontrakt na miesiące maj i czerwiec, w czerwcu będziemy negocjować kontrakt na II półrocze roku 2008. Cena za jednostkę rozliczeniową w szpitalu z 9,70 zł. wzrosła na 10,50 zł. jest to zwyżka o około 5%. Jest to wzrost, który ledwie pokrywa inflację.

            Radny Leon Strębski podziękował dyrektorowi Mirosławowi Leśkowiczowi za udzielone informacje, szkoda tylko, że wiadomości te są tak mało krzepiące.

            Starosta Jan Zalewski wyraził nadzieję, że być może będzie lepiej, jest nowa pani minister więc może znajdzie się więcej środków. Kontrakt jest dynamiczny, nie jest podpisany na cały rok tylko etapami.

 

            Starosta Jan Zalewski poinformował, że druga interpelacja dotyczyła takiego zjawiska jak ptasia grypa. Temat znany jest z mediów, ogniska tej choroby wystąpiły na terenie województwa mazowieckiego, na terenie województwa podlaskiego nie ma jeszcze takiej choroby ale czynione są pewne działania profilaktyczne.

            Głos zabrał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siemiatyczach Mirosław Tołwiński, który poinformował, że chciałby powiedzieć o trzech elementach, o trzech zagrożeniach, które mogą występować: pierwsze to fermy drobiu, drugie to zakład paszowy, który dostarcza pasze na fermy, trzeci element to są środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego czyli mięso drobiu oraz jaja. Podjęte środki wynikają z przepisów prawnych, zasadnicze regulacje i ograniczenia jakie wprowadził minister rolnictwa rozporządzeniem z 1 grudnia 2007 roku zostały zweryfikowane na podstawie przeprowadzonych kontroli wszystkich ferm na terenie naszego powiatu, jest ich 46. Na tych fermach sprawdziliśmy zabezpieczenie przeciwepizootyczne, ustaliliśmy, skąd pobierają pasze, sprawdziliśmy właściwe postępowanie higieniczne hodowców. Były drobne uchybienia, które hodowcy usuwają bez żadnych protestów z racji tego, że rozumieją sytuację ponieważ wystąpienie te choroby wiąże się z potężnymi stratami finansowymi dla hodowców, nie będą one dotyczyć tylko właściciela fermy ale również otoczenia, restrykcje wprowadza się przynajmniej w promieniu 3 km od ogniska. Jeżeli chodzi o zakład produkujący pasze na terenie naszego powiatu, produkuje on pasze dla drobiu natomiast nie dostarcza ich do ferm, odpada droga przenoszenia więc z tej strony również nie mamy się czego obawiać. Pozostaje trzeci element: jest to kwestia środków spożywczych. Na terenie powiatu nie mamy żadnych rzeźni drobiu więc nie wjeżdża tutaj żywy drób natomiast mamy dwa zakłady pakowania jaj. Do tych zakładów przywożone są jaja, które są przepakowywane a później wprowadzane na rynek. Również tam przeprowadziliśmy już kontrolę i można powiedzieć że ten towar, który tam zastaliśmy jest bezpieczny. Dostarczony został z zachowaniem wszystkich procedur, które są wymagane, przestrzeganie tych procedur gwarantuje to, że jaja, które trafiły na teren naszego powiatu a z naszego powiatu wędrują do trzech lub czterech województw są bezpieczne.

 

            Starosta Jan Zalewski przypomniał, że następna interpelacja dotyczyła porozumień, które zostały zawarte jeżeli chodzi o modernizację i budowę dróg w roku 2007 oraz na rok 2008. Starosta poinformował, że na wszystkie inwestycje tam, gdzie były realizowane i gdzie była dokumentacja w 2007 roku i planowane na rok 2008 wszystkie są zawarte oprócz Miasta Siemiatycze. O szczegóły Starosta poprosił dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Henryka Czmuta. Starosta poprosił również o odpowiedź na interpelację dotyczącą budowy obwodnicy i trasy S 19. O odpowiedź na interpelację dotyczącą środków z Unii Europejskiej Starosta poprosił Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Annę Berezę.

            Dyrektor Henryk Czmut poinformował, że w zakresie porozumień w roku bieżącym jest to szereg porozumień dotyczących różnego rodzaju robót. W zakresie robót remontowych porozumienia podpisane zostały z następującymi gminami: Mielnik, Perlejewo, Drohiczyn, Nurzec Stacja i Gminą Siemiatycze. W zakresie robót inwestycyjnych jest w tej chwili realizowane porozumienie w zakresie programu czterogminnego w ramach ZPORR z Gminą Drohiczyn, Perlejewo i Dziadkowice. Jeśli chodzi o rok 2008 to w ramach tegoż programu nasze inwestycje współfinansują gminy Drohiczyn, Dziadkowice i Milejczyce. W zakresie roku przyszłego w dokumentacji roboty remontowe podpisane są porozumienia z Gminą Siemiatycze, Nurzec Stacja, Mielnik, Grodzisk, Dziadkowice. Oprócz tego w ramach programów strukturalnych na lata 2007 – 2013 w porozumieniach uczestniczą wszystkie gminy oprócz Miasta Siemiatycze.

            Jeżeli chodzi o drugą kwestię czyli drogę S 19 to ogólnie rzecz biorąc w kontekście pytania pana radnego w zakresie urządzenia tejże drogi wykupy gruntów i rezerwacja terenu będzie się odbywała na dwie jezdnie natomiast przed okresem realizacyjnym będzie dokonana analiza techniczno ekonomiczna opłacalności tej inwestycji, która zadecyduje o tym, czy w danym momencie dojdzie do etapowania inwestycji czy przy mniejszym ruchu będzie to droga jednojezdniowa bądź droga dwujezdniowa w przypadku dużych natężeń ruchu. W tej chwili uzgodnienia w zakresie drogi ekspresowej są na etapie przygotowywania materiałów do wydania decyzji o lokalizacji drogi, prowadzone są analizy środowiskowe oraz na ukończeniu są konsultacje społeczne z gminami, przez teren których droga przebiega. W listopadzie w Białymstoku odbyło się spotkanie w tej sprawie w zakresie stanowisk poszczególnych gmin. W odniesieniu do naszego powiatu przedstawiciele gmin zaopiniowali następujące przebiegi. Gmina Dziadkowice: przebieg wschodni czyli w okolicach Osmoli i Malewic, gmina Siemiatycze wariant zachodni z wariantem dalszym, jest to wariant, który przecina 19-tkę w okolicach Klina Połosy przecinając drogę wojewódzką nr 690 za budynkami pana Kobusa, dalej idąc w okolicach Unipaszu, ogródków działkowych, między Słochami a Siemiatyczami i przejście na wschodnia stronę przed Turną Dużą i przeprawa mostowa w granicach 500m od obecnego przebiegu mostu. Tego typu wariant został przedstawiony jako wariant opiniowany pozytywnie przez wójta i burmistrza Siemiatycz. Cały materiał środowiskowy i społeczny zostanie ponownie przeanalizowany przez Transprojekt Gdański i w przyszłym roku zostaną uruchomione końcowe procedury, materiały przedstawiające decyzję lokalizacji drogi. Decyzje lokalizacji drogi prawdopodobnie nie będą przeprowadzane na cały przebieg tylko wycinkowo, etapowo biorąc pod uwagę natężenie ruchu czyli w pierwszej kolejności odcinek Bielsk Podlaski – Białystok później niestety nasz.

 

            Głos zabrała Naczelnik Anna Bereza która poinformowała, że jeżeli chodzi o aplikację środków mamy do dyspozycji w kraju 16 regionalnych programów operacyjnych tzw. zdecentralizowanych, tutaj niestety kryterium zostało przyjęte mimo że wcześniej te kryteria z lat ubiegłych 2004-2006 były krytykowane ale alokacja została potwierdzona z lat poprzednich, są to trzy czynniki brane przy kryterium podziału: pierwsze – ludnościowe, przegrywamy, jest to 80% środków jest to alokacja ludnościowa, 10% środków uzależnione było od zamożności społeczeństwa , jest to PKB na jednego mieszkańca ale mimo że wypadamy tu słabo jest to tylko 10% alokacji środków. 10% alokacji środków na regionalny program operacyjny uzależnione było od stopy bezrobocia gdzie większość środków została skierowana do tych, którzy mieli powyżej 150 % stopy bezrobocia średniej krajowej , stąd też na województwo podlaskie przypadło w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 636.207.883 euro, jest to trzecie miejsce od końca. Jeżeli chodzi o środki, które nie tylko w ramach tego programu wpłyną, jeszcze z sektorowego programu operacyjnego “Rozwój Polski Wschodniej” na województwo podlaskie przypada 386.860 euro czyli w sumie jest to około 1 mld euro wszystkich środków ale w ramach regionalnych programów operacyjnych do dyspozycji na Polskę było około 16 mld euro. Kwota ta uzależniona jest od takiego a nie innego algorytmu. Można patrzeć jeszcze na dochód innych środków poza regionalnymi np. z programu “Rozwój obszarów wiejskich” tam również są ujęte projekty, które są zgłaszane z województwa podlaskiego, jeżeli chodzi o najbliższe dla nas są to Siemiatycze jeżeli chodzi o modernizację gospodarki wodnościekowej. Na dzień dzisiejszy na liście podstawowej jest ujęty projekt. W ramach tego programu jest ujęta droga krajowa nr 19. Można patrzeć również przez pryzmat innego sektorowego programu operacyjnego “Kapitał ludzki” gdzie również województwo będzie aplikowało.

            Starosta Jan Zalewski odpowiadając na interpelację dotyczącą przejścia granicznego w Tokarach poinformował, że podejmowane były pewne działania. Tworzenie przejść granicznych to sprawa rządowa niemniej jednak my jako samorządy nadal będziemy wspierać budowę tego przejścia. Starosta poinformował, że sprawę tą poruszył na spotkaniu z nowym wojewodą panem Maciejem Żywno, mamy również dobry kontakt z ambasadorem Republiki Białorusi Pawłem Łatuszką. Nastąpiła odwilż w stosunkach z sąsiednimi krajami wschodnimi więc klimat będzie lepszy ale na pewno dużym utrudnieniem jeżeli chodzi o uruchomienie przejścia jest sprawa, która wynika z warunków traktatu z Schengen. Starosta wyraził opinię, że nie będzie łatwo ale w najbliższym czasie po nowym roku podejmiemy pewne działania jeżeli chodzi o formę pisemną i rozmowy na odpowiednich szczeblach: wojewódzkim i rządowym aby ten temat odnowić i dążyć do tego, aby w przyszłości to przejście powstało.

                       

            Jeżeli chodzi o interpelację zgłoszoną przez radnego Piotra Wysockiego Starosta Jan Zalewski poinformował, że zgodnie z sugestią radnego interpelacja ta zostanie przekazana do Zarządu Kolei Mazowieckich. Pan naczelnik Żebrowski jest zorientowany w tym temacie, uczestniczył w kilku spotkaniach więc przygotuje tę interpelację.

 

            Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z zapytaniem czy interpelujący czują satysfakcję z uzyskanych odpowiedzi?

            Z sali padła odpowiedź, że tak.

 
P – kt 8.
 

            Starosta Jan Zalewski poinformował, że jako powiat mamy nowe materiały promocyjne, kalendarz na 2008 rok i nowy folder promocyjny. Starosta poprosił o wręczenie materiałów radnym i gościom zaproszonym.

                       

            Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował o życzeniach świątecznych, które wpłynęły na jego ręce dla całej Rady.

 
P – kt 9.

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady XI zwyczajnej sesji III kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

                        Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

mgr inż. Bogusław Zduniewicz

Protokółowała: mgr Elżbieta Malinowska

Metryka strony

Udostępniający: SP

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2008-03-19

Data modyfikacji: 2008-03-19

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2008-03-19