Protokół z sesji nr IX
Protokół Nr IX/03
z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 11 września 2003r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i trwała od godz. 1100 do godz. 1430.
W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności. Spóźnił się radny Maciej Szewczak
W sesji uczestniczyli również kierownicy podległych jednostek organizacyjnych i administracja starostwa według załączonej listy obecności oraz przedstawiciele prasy.
W sesji uczestniczyli również:
1. Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu
2. Mieczysław Bagiński – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego
Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – inż. Krzysztof Moczulski.
P – kt 1.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski otwierając IX sesję II kadencji Rady Powiatu powitał radnych, Starostę, członków Zarządu, kierowników jednostek organizacyjnych, pracowników starostwa, przedstawicieli związków zawodowych, wójtów i przedstawicieli prasy. Przewodniczący Rady powitał również biorącego udział w obradach pana Mieczysława Bagińskiego – radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
P – kt 2.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował, że zgodnie z nowoopracowanym statutem powiatu oraz ustawą o samorządzie powiatowym nie ma obowiązku przegłosowywania porządku obrad. Porządek przesłany wraz z zaproszeniem jest obowiązujący, w związku z tym Rada przystąpi do jego realizacji.
Porządek obrad IX zwyczajnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Sprawozdanie starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami
5. Interpelacje i zapytania radnych
6. Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjnego na obszarze powiatu siemiatyckiego w I półroczu 2003 roku
7. Informacja z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Siemiatyczach za
8 miesięcy 2003 roku
8. Podjęcie uchwał w sprawach:
a/ zmian w budżecie powiatu na 2003 rok
b/ określenia zadań na które przeznacza się środki PFRON w 2003 roku
9. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych
10.Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych
11. Wizyta w Zespole Szkół w Siemiatyczach w związku z oddaniem do użytku
segmentu A Szkoły
12. Zamknięcie obrad
P – kt 3.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy ktoś z radnych chciałby zgłosić uwagi do protokołu z poprzedniej sesji? Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 16 radnych.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zwracając się do pana Mieczysława Bagińskiego zapytał, czy zechce on zabrać głos przed wystąpieniem starosty i podzielić się informacjami z pracy sejmiku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zarówno powiat jak i gminy często korzystają ze środków finansowych funduszu.
Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że chciałby zabrać głos w kwestii formalnej. Radny podkreślił, że jest za tym, aby wystąpił radny sejmiku wojewódzkiego tylko jak ma się to do realizacji porządku obrad?
Przewodniczący Rady stwierdził, że decydują o tym radni, jeżeli radni uważają za stosowne pan Bagiński wystąpi w tym punkcie porządku obrad. Czy sygnał radnego Sergiusza Szczygoła należy rozumieć jako wniosek?
Radny Sergiusz Szczygoł odpowiedział, że tak.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zaproponował przegłosowanie wniosku formalnego radnego Sergiusza Szczygoła.
W głosowaniu propozycję wystąpienia pana Mieczysława Bagińskiego w tym punkcie porządku obrad poparło 16 radnych.
Przewodniczący Rady poprosił pana Mieczysława Bagińskiego o zabranie głosu.
Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że został wybrany na radnego w okręgu łomżyńskim ale chciałby przedstawić swoją interpretację roli radnego. Wybieranym jest się w okręgu natomiast później jest się radnym województwa, mniej akcentuje się, z jakiego okręgu. Informacje dotyczące pracy sejmiku są przekazywane przez środki masowego przekazu, w sesjach sejmiku zawsze uczestniczą zaproszeni goście, wszystkie sesje są otwarte. Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że został wybrany radnym sejmiku na II kadencję i cieszy się, że sejmik aktualizuje niektóre dokumenty o charakterze strategicznym a nie „przewala, przekopuje”. Większość radnych kontynuuje swój mandat, dlatego potrzeby takiej nie było ale aktualizacja niektórych ważnych dokumentów strategicznych jest potrzebą czasu. Zmieniają się warunki, w niektórych kwestiach zmienia się otoczenie prawne, zmienia się baza materialna wykonywania programów i trzeba je aktualizować ale w racjonalnym kierunku. Jeżeli samorządom przybywa zadań w związku ze zmianą siatki nauczania w szkołach podstawowych np. w związku z większą liczbą zajęć wychowania fizycznego to program rozbudowy bazy sportowej trzeba uaktualnić i dać pierwszeństwo tym obiektom, które mają przyjąć zwiększoną liczbę zajęć wychowania fizycznego. Jest to przykład, w jakim kierunku idzie praca jeśli aktualizowane są pewne dokumenty. Sejmik obecnej kadencji jest mniej liczny, liczy 30 radnych, poprzednio liczył 45 radnych.
Nie trzeba wyjaśniać czym jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Radę funduszu wyłania wiele podmiotów ale większościowe wskazania przysługują samorządowi województwa. Na 7 członków Rady samorząd województwa desygnuje 4 członków. Chodzi o to, aby samorząd województwa miał sprawne przełożenie na program funduszu, zwłaszcza program finansowy. Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że znalazł się w grupie tych radnych sejmiku, których desygnowano do Rady, później głosami jej członków wskazany został na przewodniczącego i stara się z godnością wypełniać tę funkcję. Fundusz dysponuje dużym zasobem finansowym w granicach 35 – 40 mln zł. rocznie. Cała kwota rozdysponowana jest w formie pożyczek bądź dotacji. Dotacje stanowią 1/6 - 1/8 tej kwoty, reszta to korzystnie umarzanie i korzystnie oprocentowane pożyczki. W tych dniach podjęta została decyzja, aby wszystkim samorządom, które są klientami funduszu z lat poprzednich, którym grożą wysokie stopy oprocentowania, aby jednym podpisem stopy te znieść i dostosować do aktualnie obowiązujących na rynku. Uchwała Rady Nadzorczej z dnia 2 września w tej materii była absolutnie jednogłośna. Pan Mieczysław Bagiński zaprosił samorządy, szczególnie gmin, jeśli są klientami funduszu z poprzednich aby policzyły kwoty, które pozostaną w ich budżetach z tytułu radykalnej obniżki odsetek. Fundusz przekaże również pożyczki i dotacje tym rolnikom, producentom mleka, których wyeliminował fundusz SAPARD. SAPARD wspiera do pewnej granicy produkcji, później uważa, że producent ten może być pozostawiony sam sobie. WFOŚ i GW wychodzi z ofertą do tych rolników, którzy produkują ponad 350 tys. litrów mleka. Fundusz uczestniczy z dotacją w budowie nowoczesnych pojemników na gnojowicę, w ten sposób wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska realizuje program ochrony obszarów wiejskich. Jest również wiele innych inicjatyw, w których uczestniczą również samorządy powiatu siemiatyckiego , są to nie inwestycyjne zadania, które wspierane są w formie dotacji, zatem wszelka edukacja, która spełnia kryteria określone przez Fundusz jest wspierana dotacją . Na dotacje rocznie kierowane jest około 380 tys. zł.
Pan Mieczysław Bagiński podziękował za zaproszenie. Propozycja podzielenia się z radnymi refleksją o pracy sejmiku i Funduszu w tej części sesji wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom bo przyjechał do powiatu siemiatyckiego na cały dzień, dlatego będzie prosił o przyzwolenie rozstania się. Pan Mieczysław Bagiński pogratulował wspaniałej, niepowtarzalnej uroczystości, która odbyła się na terenie powiatu – dożynek wojewódzkich w Drohiczynie. Uroczystość ta została nowocześnie zorganizowana, przekazywała nietuzinkowe treści.
Pan Mieczysław Bagiński podkreślił, że radny od złożenia ślubowania jest radnym wojewódzkim, jeśli więc może być w pewnych sprawach pomocny – na ten cel rozdał zebranym bilecik z adresem i numerem telefonu. Pan Mieczysław Bagiński podkreślił, że nie chciałby usłyszeć zarzutu, że jest to druk wyborczy, chociaż prawdą jest, że kandyduje do senatu i jeśli można pomnożyć zaufanie do jego osoby również w powiecie siemiatyckim to również o to prosi. Pan Mieczysław Bagiński poprosił o sygnał jeśli byłyby konkretne problemy, w których Fundusz może być partnerem. Misją funduszu nie jest zatrzymywanie środków, tylko oddanie ich wszędzie tam, gdzie jest pomysł. Jest to jedyny w kraju fundusz, w którym nie ma żadnego przedstawicielstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przy planowaniu budżetu nie uczestniczą przedstawiciele Banku Światowego – Fundusz sam stanowi zasady ponieważ dysponuje środkami tu pozyskanymi, które tylko tu mają być zainwestowane. Pan Bagiński poinformował, że pracuje w Funduszu od chwili jego powstania ponieważ pierwszymi przewodniczącymi Funduszu z mocy prawa byli wojewodowie a pan Bagiński był wicewojewodą a później pełną kadencję wojewodą łomżyńskim. W poprzedniej kadencji był członkiem Rady Nadzorczej, w tej kadencji jest przewodniczącym. Pan Bagiński zachęcił do wykorzystywania wszystkich możliwości jakie dają zasady dotowania, pożyczania i umarzania.
Radny Sergiusz Szczygoł przypomniał, że w pierwszej części swojej wypowiedzi pan radny Bagiński powiedział, że praca sejmiku wojewódzkiego jest znana poprzez media, publikatory i tu jest problem. Od wielu lat powiat siemiatycki stara się o to, aby sygnał regionalnej telewizji Białystok docierał na nasz teren. Ponad rok temu była realna szansa na pozytywne załatwienie tej sprawy jednak do tego nie doszło, w związku z tym zwraca się z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Radny Sergiusz Szczygoł poprosił pana Bagińskiego o wykorzystanie swego autorytetu jako radnego wojewódzkiego w celu wsparcia tej kwestii. Możliwość poparcia może być jeszcze większa w związku z tym, że pan Bagiński kandyduje w wyborach do senatu.
Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że problem ten był podnoszony przez bardzo skutecznych radnych. Pan Bagiński zadeklarował, że wróci do dokumentacji i korespondencji, która była prowadzona w tej sprawie, sprawdzi co jeszcze można zrobić. Pan Bagiński zobowiązał się do zajęcia się tym tematem i poinformowania Przewodniczącego Rady, Starosty i zainteresowanego radnego.
Starosta – Jan Zalewski poinformował, że Powiat Siemiatycki jako jednostka samorządu terytorialnego zarówno w poprzedniej jak i w obecnej kadencji dość często zwracał się o pomoc do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i taką pomoc otrzymywał na różne zadania. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa dotycząca przyznania dotacji na kotłownię, likwidację mogilników oraz na zakup samochodu strażackiego. Starosta podziękował za wsparcie oraz za przyjazd na dzisiejszą sesję Rady, jednocześnie zapytał, czy w tym lub następnym roku Wojewódzki Fundusz przewiduje dofinansowywanie do zakupu samochodów strażackich?
Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że padło pytanie, dlaczego odwołany został prezes Zarządu – pan Ilkowski, odpowiedź brzmiała, że dlatego, iż w euforii I - kwartałowej rozdzielono tyle pieniędzy, że kolejna Rada i kolejny Zarząd przez całą kadencję mógłby nie podejmować żadnej decyzji. W tym roku żaden z powiatów nie może być poważnym klientem w dotacjach i w pożyczkach, natomiast każdy z powiatów na indywidualny wniosek jest klientem w umorzeniu, również Powiat Siemiatycki jest klientem z kwotą 100 tys. zł. – tutaj są ogromne możliwości. Pan Bagiński obiecał, że w przyszłym roku i w przyszłym budżecie Fundusz wróci do normalności – ochotnicze i państwowe straże pożarne będą partycypować w proporcji porównywalnej do roku ubiegłego. Pan Bagiński poinformował, że czeka na wniosek o umorzenie i przyrzeka, że poziom dotacji i pożyczek oraz poziom pomocy dla jednostek organizacyjnych straży w roku 2004 będzie porównywalny z rokiem 2002. Z tegorocznego budżetu nie da się niczego wykrzesać do końca roku. W tym roku Fundusz postawiony został w sytuacji określonej uchwałami i decyzjami Zarządu oraz umowami.
Wójt Gminy Perlejewo – Krzysztof Radziszewski podkreślił, że współpraca między Funduszem a gminami układa się dobrze. Problemem powiatu oraz gmin należących do powiatu siemiatyckiego jest brak składowiska odpadów. Gminy prowadzą już rozmowy w tej sprawie, powinien być zaangażowany w to również powiat. Wójtowie na pewno zwrócą się do Wojewódzkiego Funduszu z prośbą o pomoc. Wójt Krzysztof Radziszewski poinformował, że chciałby zwrócić się również z prośbą dotyczącą drogi Siemiatycze – Ciechanowiec. Jak wiadomo jest to droga wojewódzka, jest ona dość niebezpieczna. Czy na sejmiku nie byłoby możliwości podjęcia kroków aby polepszyć standard tej drogi? Jest to droga wąska i wyboista a jest to ciąg drogi Siemiatycze – Łomża i dalej w kierunku Olsztyna i Gdańska.
Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że droga nr 690 jest ujęta w programie modernizacji przez 6 lub 7 lat bo jest to długi odcinek, liczący ponad
40 km. Można układać się z grupą radnych sejmiku w ten sposób, że jeżeli są odcinki newralgiczne, które są miejscem, od którego należy rozpoczynać modernizację drogi – mówmy o tym i jest to do zrobienia. Jest możliwość podziału tego zadania na etapy i rozpoczęcia od najbardziej niebezpiecznych odcinków.
Wójt Krzysztof Radziszewski zapytał, czy będzie możliwość uzyskania pożyczki w Wojewódzkim Funduszu na zakładanie wodociągów – dotyczy to finansowania z funduszu SAPARD.
Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że do zasad wprowadzony został nowy zapis: jeżeli gmina montuje program finansowy dla zadań z funduszem SAPARD i brak jej środków fundusz pożycza na krótko i tyle, ile potrzeba. Jest to tzw. pożyczka pomostowa, która funkcjonuje od tego roku. Pan Bagiński zaprosił do szczegółowych negocjacji. Jeśli jest to zadanie z udziałem SAPARD-u gmina może być klientem funduszu ochrony środowiska.
Starosta – Jan Zalewski stwierdził, iż wiadomo wszystkim, że sejmik będzie organem wyrażającym opinię dotyczącą programu „Natura”, jest on różnie oceniany , jedni twierdzą że będzie on prorozwojowy dla naszego województwa, inni, że będzie hamował inwestycje. Starosta zapytał, jaka jest ocena sejmiku i pana Bagińskiego jako radnego, który zajmuje się sprawami ochrony środowiska?
Pan Mieczysław Bagiński poinformował, że temat ten zdominował ostatnią debatę na forum sejmiku i podzielił salę na tych, którzy ślepo chcieli program ten przyjąć i na sceptyków, którzy prosili o racjonalną analizę jakie będą skutki dla gospodarki. Jeśli ma to zachować układ przestrzenny, produkcyjny i komunikacyjny to po co nam taka natura? Jest to wynaturzenie. Natomiast jeżeli miałoby to nie szkodzić – wówczas jesteśmy „za”. Problem ma być jeszcze dyskutowany ponieważ dotychczas nie zapadło żadne rozstrzygniecie. Programem „Natura 2000” objęte byłyby obszary już prawnie chronione. Natomiast jeśli wchodziłyby nowe obszary wojewoda musiałby wchodzić w umowy cywilnoprawne z każdym, czyj interes produkcyjny czy życiowy jest naruszony. W ramach umowy cywilnoprawnej właścicielom trzeba zaproponować rekompensatę np. leśną rentę roczną lub leśną rentę rolniczą, nie wiadomo jednak, czy w budżecie państwa będą środki na takie zobowiązania. Dla naszego regionu program nie jest zdefiniowany i zamknięty tak, że wszystkie głosy za i przeciw będą wzbogacać dyskusję. Jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych programów redagowanych na zachodzie a proponowanych u nas. Mówi się tam, że dla każdego obszaru, który wejdzie w granice programu „Natura 2000” trzeba później zredagować plan ochrony, który musi być zatwierdzony przez lokalny samorząd. Ale po co samorządowi dopisywać kompetencję tak konfliktogenną ze społeczeństwem i z lobby przyrodniczym? Dopóki nie wyjaśni się do końca istota tego programu i rachunek ekonomiczny wyznaczony dla tego obszaru dotąd nie powinno być decyzji. W tej chwili 27% województwa podlaskiego jest to obszar prawnie chroniony w różnych formach.
Ponieważ obecni na sali nie zgłaszali więcej pytań Przewodniczący Rady podziękował panu Mieczysławowi Bagińskiemu za przybycie i ogłosił przerwę.
P – kt 4.
Głos zabrał Starosta – Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu miedzy sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.
W uzupełnieniu informacji dotyczącej wniosku organizacji związkowych działających w SP ZOZ w sprawie zakupu laparoskopu na potrzeby ZOZ Starosta poinformował, że sprawa ta jest do rozważenia. W najbliższym czasie przekonamy się, jak będzie przebiegała realizacja dochodów budżetu powiatu z prywatyzacji mienia, chociaż jak wiemy dochody te są już przeznaczone na konkretne wydatki. Będziemy rozmawiać na ten temat, trwają również rozmowy ze sponsorami, być może uda się pozyskać pewne środki z zewnątrz. Trzeba będzie przedyskutować z dyrekcją i ordynatorami zasadność i potrzebę takiego zakupu.
Szkoły ponadgimnazjalne w naborze wypadły dobrze bo ZS w Siemiatyczach dokonał naboru do 7 klas, Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie – do 5 klas, ZSR w Ostrożanach – do 5 klas , w Drohiczynie dokonano naboru do 2 klas, planowane były 3 klasy I. Zarząd zajmował się sprawami Zespołu Szkół, prowadzona inwestycja została zakończona trzeba więc było do środków w wysokości 500 tys. zł., które pozyskane zostały w ramach kontraktu dołożyć środki własne aby zakończyć inwestycję, dzięki temu część A została oddana do użytku. Rozwiązało to bardzo ważny problem ponieważ dyrektor może organizować pracę Zespołu Szkół w układzie kształcenia na jedną zmianę, nie w dwuzmianowości, która jest uciążliwa zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Pozyskana została również kwota ponad 90 tys. zł. z rezerwy ministra edukacji na wyposażenie. Były nieoficjalne sygnały, że środki te powiat otrzyma. Informacja na piśmie pojawiła się dość późno tak, że do zakupu tego sprzętu dyrektor mógł przystąpić niedawno, zakup ten jest więc dopiero realizowany. Na razie w nowych pomieszczeniach znajdują się ławki z różnych szkół, również od nas tak, aby młodzież mogła uczyć się w salach oddanych do użytku .
W uzupełnieniu informacji dotyczącej problemów z wyeksmitowaniem lokatorów zamieszkujących budynek ośrodka zdrowia w Mielniku Starosta poinformował, że jest to już historia problemów z panem dr Terpiałem. Jest uchwała Rady Powiatu o zbyciu budynku ośrodka zdrowia w Mielniku, Zarząd podjął działania w tym kierunku. Odbyły się dwa przetargi, później negocjacje, znalazły się osoby, które obiekt ten chcą kupić ale jest lokator, który najpierw zobowiązał się, że opuści obiekt do końca czerwca – nie dotrzymał tego terminu, zorganizowane zostało spotkanie, na którym pan Terpiał dostał drugi termin – do końca lipca, tego terminu również nie dotrzymał w związku z tym skierowane zostały stosowne pisma wzywające dr Terpiała do opuszczenia obiektu ale niestety, nie przyniosło to żadnego efektu. W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z udziałem osób zainteresowanych zakupem obiektu – posiadają już oni środki finansowe, zaciągnęli pożyczkę na ten cel. Na spotkanie nie przybył pan Terpiał więc otrzymał ultimatum, że ma pojawić się w Starostwie dziś do godz. 1000, jednak nie pojawił się. Starosta poinformował, że w związku z tym podpisał pozew do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim o eksmisję, chyba że dr Terpiał po otrzymaniu tej informacji opuści budynek ośrodka zdrowia, wówczas pozew zostanie wycofany. Starosta podkreślił, że zarówno on jak i Zarząd może postępować w sposób zgodny z prawem szanując osobę, wykształcenie i wiek ale jak widać osoba ta nie zasługuje na to, trzeba więc podjąć ostrzejsze działania. Zarząd nie może podjąć działań niekonwencjonalnych czyli użycia bezpośrednich środków perswazji.
Starosta Jan Zalewski poinformował, że w dniu dzisiejszym przeprowadził rozmowę z dyrektorem ZOL w Bacikach Średnich – panem Januszem Bąkiem. Jest kontrakt na 32 pensjonariuszy, w najbliższych w dniach ta liczba pensjonariuszy w różnym wieku pojawi się w Zakładzie.. W grupie tej będzie około 23 – 24 uczniów, którzy będą korzystali z usług Szkoły Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez powiat.
Starosta poinformował, że zakończona została budowa tzw. „małego ronda” na skrzyżowaniu ulic wojewódzkich z powiatowymi. Jak zapewne wszyscy odczuli jest duża poprawa jeśli chodzi o organizację ruchu w tym miejscu.
Nawiązując do pytania radnego Sergiusza Szczygoła dotyczącego możliwości odbioru telewizji regionalnej Starosta poinformował, że rzeczywiście były szanse na pozytywne załatwienie tego problemu. Sprawa jest poważna bo musi być wiele uzgodnień: między Zarządem TVP, między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty, między firmą , która jest właścicielem tych obiektów oraz między Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Sprawa zahamowała się ze względu na zmiany w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i związane z tym zawirowania, nastąpiła również zmiana na stanowisku dyrektora oddziału regionalnego telewizji w Białymstoku, dyrektorem był tam pan Jóźwiak, teraz jest pan Popiołek . Kolejną przyczyną jest zmiana w strukturze organizacyjnej firmy EMITEL, gdzie nastąpiła zmiana układu regionalnego. Starosta poinformował, że cały pakiet dokumentów w tej sprawie przekazał do sejmiku wojewódzkiego, niedawno odbył również spotkanie z nowym dyrektorem TVB – panem Popiołkiem, w obecności wicemarszałka Tołwińskiego. Starosta poinformował, że odniósł wrażenie iż nowy dyrektor ma dużą chęć , jest zainteresowany i zależy mu na tym, aby telewizja regionalna docierała na teren wszystkich powiatów i gmin województwa. W porównaniu do poprzednika dyrektor Popiołek wykazuje więcej inicjatywy i prawdopodobnie doprowadzi sprawę do końca. Dyrektor Popiołek informował niedawno, że w dniach 16 – 17 września będzie gościł Zarząd TVP S.A. z Robertem Kwiatkowskim, będą wszyscy dyrektorzy oddziałów regionalnych, którzy będą rozmawiać o tych sprawach, będą uzgadniać konkrety aby zmierzać do doprowadzenia tej sprawy do końca.
Starosta Jan Zalewski poinformował, że prowadzone są dalsze rozmowy z udziałem wojewody, ambasadora Białorusi w Polsce, który był wcześniej konsulem w Białymstoku, szefa Straży Granicznej, wójta Gminy Mielnik na temat otwarcia przejścia granicznego w Tokarach. Wszyscy są za tym. Obecny wicewojewoda Pułjanowicz mówił o pewnym programie, który musi być stworzony dla strefy nadgranicznej i realizować kilka przejść jednocześnie. W programie współpracy transgranicznej powołana jest międzyrządowa komisja koordynująca te sprawy, jest tam wymieniona placówka graniczna Koterka – Tokary. Starosta poinformował, że sprawa ta będzie monitorowana.
Starosta poinformował również, że po okresie wakacyjnym podjął rozmowy, w które włącza się również burmistrz, o tworzeniu Prokuratury Rejonowej w Siemiatyczach. Odbyło się kolejne spotkanie z udziałem Prokuratora Okręgowego – pana Luksa, w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie u ministra Kurczuka, na którym otrzyma on zaproszenie na otwarcie Sądu Grodzkiego w Siemiatyczach, które wstępnie przewidziane jest na dzień 3 października. Wczoraj w rozmowie telefonicznej prokurator Luks potwierdził, że uruchomienie Prokuratury Rejonowej w Siemiatyczach 1 lipca 2004 roku jest to realna data. W projekcie budżetu resortu sprawiedliwości na 2004 rok są zabezpieczone środki na etaty i wydatki rzeczowe związane z uruchomieniem prokuratury.
Starosta poinformował, że podpisana została umowa w sprawie dotacji na likwidację mogilników.
Siemiatycki SP ZOZ zakwalifikowany został do programu restrukturyzacyjno – osłonowego, na ponad 30 jednostek zakwalifikowanych zostało tylko 11, dla naszego powiatu przewidziana jest kwota około 110 tys. zł. – dzisiaj otrzymaliśmy pismo w tej sprawie.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy są pytania do przedstawionego sprawozdania?
Radny Piotr Wysocki nawiązując do informacji dotyczącej zbycia budynku byłego ośrodka zdrowia w Mielniku poinformował, że z niepokojem obserwuje tę sprawę od co najmniej pół roku i śmie twierdzić, że Zarząd Powiatu wykazał mało zaangażowania aby państwo Terpiałowie, którzy są tam zameldowani na pobyt stały opuścili budynek jeszcze przed jego zbyciem. Radny stwierdził, że odnosi wrażenie, iż pozew o eksmisję złożony we wrześniu może być mało skuteczny ponieważ nie są to miesiące w których można zajmować się wyrzucaniem ludzi na bruk. Państwo Terpiałowie mają zbudowany dom, nie wiadomo, czy nadaje się on już do zamieszkania. Radny stwierdził, że z niepokojem obserwuje, że dom, który miał być zasiedlony i miał funkcjonować w Mielniku może nie zafunkcjonować w tym roku – są co do tego pewne obawy, bowiem wykonawca nie może prowadzić prac na całej kondygnacji, którą w części zajmują państwo Terpiał. Skoro wykonawca nie może tam wejść na pewno będą problemy z oddaniem obiektu do użytkowania. Siłą rzeczy będą również problemy z realizacją budżetu powiatu bo skoro planowane było zbycie tego budynku w tym roku i środki zostały przeznaczone na realizację konkretnych zadań to prawdopodobnie środki te nie spłyną. W okresie wakacyjnym trzeba było dołożyć wszelkich starań, nie organizować narad koordynacyjnych bo wiadomo jak do tego tematu podchodzi pan Terpiał - wszelkie próby negocjacji kończą się fiaskiem. Radny Piotr Wysocki podkreślił, że zagrożenie inwestycji jak i realizacji budżetu powiatu jest realne. Powinno być skuteczne działanie Zarządu w tym przedmiocie, z informacji nie wynika, że spośród najważniejszych spraw poruszana była akurat sprawa mienia powiatu.
Starosta Jan Zalewski stwierdził, że nie zgadza się z opinią, że Zarząd i pracownicy Wydziału Geodezji i Mienia Powiatu nie zajmowali się tym tematem – były wizyty, wyjazdy pracowników i członków Zarządu. Starosta podkreślił, że nie spodziewał się że dr Terpiał, jako człowiek wykształcony, wiekowy zachowa się w taki sposób. Starosta stwierdził, że wierzy w to, że skoro jest pozew do sądu pan Terpiał dowiedziawszy się o tym opuści zajmowane przez siebie pomieszczenia i transakcja dojdzie do skutku, jeżeli nie, przeprowadzona zostanie eksmisja. Terminy jesienno – zimowe zabraniające eksmisji dotyczą tylko eksmisji na bruk, natomiast pan Terpiał ma dokąd się przenieść, nie ma małych dzieci, nie ma w rodzinie osób obłożnie chorych, zarówno on jak i żona są osobami pracującymi mają więc dochody jest to więc zwykła ignorancja, nieodpowiedzialność, brak szacunku do siebie, do swojej rodziny do społeczeństwa Mielnika, do społeczeństwa Powiatu i do Zarządu. Cierpliwość Zarządu skończyła się i kroki prawne zostały podjęte.
Członek Zarządu, radny Jerzy Woźniak poinformował, że w dniu dzisiejszym pan Terpiał przybył do niego i poinformował, że bardzo chętnie wyprowadzi się jeżeli wójt Mielnika zbuduje mu drogę. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Piotra Wysockiego radny Jerzy Woźniak stwierdził, że jest tu kwestia sprawowania władzy. Mówiąc o tym, że Zarząd nic nie zrobił należy się zastanowić co Zarząd miał zrobić – jest to kwestia tego, jak pojmuje się sprawowanie władzy. Radny Jerzy Woźniak stwierdził, że pojmuje sprawowanie władzy w ten sposób, że należy służyć ludziom a nie mieć władzę po to, żeby pokazywać, co możemy zrobić mając władzę. Jeżeli są narady i spotkania, na których rodzina, która zamieszkuje obiekt mówi, że wyprowadzi się, jednak teraz nie ma możliwości przeprowadzenia się ponieważ nie ma wykończonego domu i prosi o przedłużenie terminu opuszczenia lokalu Zarząd zgadza się na to tym bardziej, że zgadzają się na to również osoby, które zamierzają kupić ten budynek. Jeżeli najemcy nie dotrzymują pierwszego, drugiego terminu, proszą o jeszcze jedno przedłużenie – jesteśmy władzą, która ma służyć ludziom a nie pokazywać, że jest władzą i może robić co chce – zgadzamy się na kolejne przedłużenie terminu opuszczenia lokalu. Ponieważ pan Terpiał nie dotrzymał również tego terminu podjęte zostały działania, o jakich powiedział Starosta. Jest wniosek o eksmisję, będą również inne restrykcje ponieważ pan Terpiał nie ma uregulowanej między innymi należności za gaz.
Radny Piotr Wysocki stwierdził, że nie będzie mówił o tym, czy wójt ma wybudować drogę dla pana Terpiała czy też nie, bo jest to zadanie własne gminy i o ile wiadomo droga ta nazywa się ulicą Górną jest ona taka jaka jest ale zapewnia dojazd. Radny podkreślił, że nie chce stawać Zarządu w złym świetle ale uważa, że można było zrobić więcej. Pan Terpiał może zameldować u siebie osoby niepełnosprawne i wówczas będą problemy.
Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że komentowany jest problem wpuszczenia nie na własne mienie ludzi, którzy nie podpisali umowy notarialnej a rozpoczęli remont - co z tego wyniknie zobaczymy bo może być bardzo różnie.
Radny Sergiusz Szczygoł przypomniał, że kontrakt między ZOL w Bacikach Średnich a NFZ zawarty został na 32 dzieci, w chwili obecnej przebywa tam 15 dzieci w związku z tym zasadne jest pytanie kto przeforsował w arkuszu organizacyjnym szkoły specjalnej jeszcze kiedy nie było wiadomo ile będzie dzieci taki stan kadrowy? Czy do dnia dzisiejszego kadrowo w stosunku do arkusza organizacyjnego już zostały wypełnione luki i pracownicy zostali zatrudnieni? Radny wyraził zgodę aby odpowiedź udzielona została w pkt 9 porządku obrad sesji.
P – kt 5.
Radny Jan Rój poprosił o informację jakie jest na dzień dzisiejszy zadłużenie Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach. Ile środków finansowych uzyskano ze sprzedaży mienia powiatu?
P – kt 6.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja ta była przedmiotem obrad i dyskusji na posiedzeniach komisji i zapytał, jaką formę realizacji tego punktu widzą radni? Czy będzie to forma zapytań, uwag, czy przekazanie najważniejszych informacji w skrócie?
Radna Józefa Stankiewicz zapytała, czego dotyczą znaki zapytania na stronie 5 sprawozdania, w części dotyczącej produkcji mleczarskiej?
Powiatowy Lekarz Weterynarii – Mirosław Tołwiński poinformował, że było wydane 149 świadectw eksportowych na towary produkowane w naszym zakładzie mleczarskim. Następny punkt to 55 świadectw zdrowia na produkty wytworzone na rynek krajowy.
Ponieważ radni nie zgłaszali więcej uwag Przewodniczący Rady zarządził głosowanie. Za przyjęciem informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjnego na obszarze Powiatu Siemiatyckiego w pierwszym półroczu 2003r. głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja przyjęta została jednogłośnie.
P – kt 7.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, że informacja z działalności Powiatowego Urzędu Pracy również była przedmiotem obrad komisji i zapytał czy są zapytania lub uwagi?
Ponieważ nikt nie zgłaszał chęci do zabrania głosu w dyskusji Przewodniczący Rady zaproponował przyjęcie informacji poprzez głosowanie.
Za przyjęciem informacji z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Siemiatyczach za 8 miesięcy 2003r. głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja przyjęta została jednogłośnie.
W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.
P – kt 8.
Pierwsza uchwała dotyczyła zmian w budżecie powiatu na 2003 rok.
Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał uchwałę pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 rok głosowało 15 radnych, 2 radnych było nieobecnych na sali obrad podczas głosowania. Przewodniczący Rady stwierdził, ze uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr IX/59/03 – w załączeniu do protokołu.
Kolejna uchwała dotyczyła określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2003 roku.
Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie określenia zadań na które przeznacza się środki PFRON w 2003 roku głosowało 15 radnych, 2 radnych było nieobecnych na sali obrad podczas głosowania. Przewodniczący Rady stwierdził, ze uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr IX/60/03 – w załączeniu do protokołu.
P – kt 9.
Odpowiadając na zapytanie zgłoszone przez radnego Sergiusza Szczygoła Starosta Jan Zalewski poinformował, że Szkoła Podstawowa Specjalna w Bacikach Średnich jeżeli chodzi o jej organizację i przygotowanie arkusza organizacyjnego była co roku jednostką problematyczną ponieważ jej funkcjonowanie zawsze uzależnione jest od ilości dzieci w SP ZOL w Bacikach. Wiemy, że nabór do oddziału rehabilitacyjno – wychowawczego również się przeciągnął. Arkusz organizacyjny przygotowany został z wyprzedzeniem i być może, że będzie musiał ulec korekcie.
Naczelnik Wydziału Edukacji – Krzysztof Rożuk poinformował, że na dzień dzisiejszy jest 15 dzieci, które uczęszczają do filii Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach, 17 dzieci uczęszcza do oddziału mieszczącego się przy ul. Pałacowej, docelowo ma ich być około 20. Jeżeli chodzi o kadrę nie ma tu takiego niebezpieczeństwa gdyż część dzieci są to dzieci specjalnej troski i musi być stworzona grupa rewalidacyjno wychowawcza. Przekadrowienia nie ma ponieważ pani dyrektor zmniejszyła nawet liczbę godzin tygodniowo z 290 w ubiegłym roku do 273 w tym roku. Jeżeli chodzi o kadrę dodatkowo zatrudniona została jedna osoba na staż więc w przypadku nadwyżki kadry jest to sprawa czysta ponieważ umowa o pracę nie musi być przedłużona. Był ukryty jeden etat w postaci godzin wychowawczych – były to po 2 godziny tygodniowo, 20 godzin zawsze było zabezpieczone w budżecie ale nie refundowane przez ministerstwo. W momencie uruchomienia filii i wejścia w życie rozporządzenia będziemy mieli to refundowane w postaci subwencji oświatowej z ministerstwa edukacji. W tym roku nie ma więc żadnych niebezpieczeństw jeżeli chodzi o kadrę i dzieci.
Starosta Jan Zalewski zapytał radnego Sergiusza Szczygoła, czy udzielona odpowiedź jest zadowalająca?
Radny Sergiusz Szczygoł odpowiedział, że tak.
Odnosząc się do interpelacji radnego Jana Rój Starosta poinformował, że suma uzyskana ze sprzedaży mienia przejętego od SP ZOZ w Siemiatyczach wynosi razem – jest w tym kwota ze sprzedaży ośrodka zdrowia w Mielniku oraz domki w Wólce nad Bugiem, które sprzedano za kwotę 170.300 zł – razem jest to kwota 606.664 zł. Dofinansowanie przez Powiat Siemiatycki zadań inwestycyjnych realizowanych przez SP ZOZ w Siemiatyczach w latach 2000 – 2003 wynosi 1.189.986 zł. o zadłużeniu szpitala poinformuje dyrektor SP ZOZ – Mirosław Leśkowicz.
Dyrektor SP ZOZ – Mirosław Leśkowicz poinformował, że na dzień 31 lipca 2003r. zadłużenie SP ZOZ wynosiło 6.491 tys. zł. , wynika to z zadłużenia wobec pracowników, funduszu świadczeń socjalnych oraz z tytułu zakupów i dostaw dla SP ZOZ. Kwota ta wynika z zasad prowadzenia księgowości, jednak nie jest ona do końca adekwatna ponieważ trzeba brać pod uwagę, że nad zakładem ciążą zobowiązania wynikające z ustawy 203 i 313 zł. każdy miesiąc tego roku prawdopodobnie będzie dodatkowo obciążony sumą około 90 tys. zł. z tytułu realizacji tejże ustawy. W stosunku do miesiąca sierpnia zobowiązania w ten sposób klasyfikowane zmniejszone zostały o 130 tys. zł. Dyrektor Mirosław Leśkowicz poinformował, że mimo prowadzonych działań naprawczych pewne zagrożenia dla Zakładu nadal istnieją, polityka nadal jest niestabilna a tworzą się nowe zagrożenia choćby przez to, że poprzez pewne działania naprawcze dochodzimy do kuriozalnych sytuacji, że kończy się kontrakt na poradnie specjalistyczne i powstaje dylemat, co z tym zrobić? Porady świadczone przez poradnię dermatologiczną zostały zrealizowane już w 100%-tach w stosunku do kontraktu na rok 2003, porady z zakresu neurologii są zakontraktowane do końca miesiąca, później będą to tylko koszty, pozostałe porady w dotychczasowym kształcie mogą być realizowane do końca października przy mniejszym dociążeniu może przesunąć się to na miesiąc listopad. Powstaje pytanie co dalej robić? Każda porada są to koszty, które SP ZOZ musi dodatkowo ponieść a nie będzie możliwości realizacji tych zobowiązań przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrektor Mirosław Leśkowicz wyraził nadzieję, że przy pomocy Starosty uda się znaleźć wyjście z tej sytuacji aby problem ten nie był zbyt dużym ciężarem dla społeczeństwa i nie stanowił dodatkowych kosztów funkcjonowania Zakładu.
Dyrektor Mirosław Leśkowicz poinformował, że posiada już aktualne informacje dotyczące sprzedaży usług we wrześniu. Z niepokojem należy stwierdzić, że sytuacja jest nieco gorsza niż w poprzednich miesiącach. Z jednej strony jest to złe, z drugiej należy się cieszyć ponieważ oddział ginekologiczny notuje bardzo duży spadek liczby pacjentek – można powiedzieć że jest to zjawisko pozytywne bo oznacza, że stan zdrowia poprawia się, jednak z punktu widzenia finansów nie jest to zjawisko pozytywne chociaż ilość porodów w tym miesiącu jest większa niż w poprzednim.
Działalność Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego już trzeci miesiąc z rzędu zamyka się dodatnim wynikiem finansowym więc można powiedzieć, że inwestycja ta prowadzona przez pewien okres zaczęła przynosić efekty.
Załoga oczekuje, że Zarząd spowoduje że będzie możliwość pozyskania środków finansowych na odtworzenie lub unowocześnienie aparatury medycznej. Sprzęt, który Zakład posiada jest wyeksploatowany, starzeje się. Z czasem Zakład stanie się niekonkurencyjny w porównaniu z sąsiednimi SP ZOZ-ami. Dyrektor Mirosław Leśkowicz zwrócił się z prośbą o to, aby w budżecie na rok 2004 znalazły się środki, które można byłoby przeznaczyć na odtworzenie zaplecza usługowo – diagnostycznego.
P – kt 10.
Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że otrzymana wizytówka gościa pierwszej części sesji jest w kolorze, który politycznie jest bardzo sugestywny. Jeżeli skojarzyć to z terminem 12 października – z wyborami uzupełniającymi do senatu - radny zapytał, czy pozostałych pięciu kandydatów również otrzymało propozycję uczestniczenia w sesji? Jeżeli nie, radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że nie oczekuje odpowiedzi bo jest ona jasna. Jest prośba aby szanować tych, którzy przychodzą tu pracować i terminy wizyt dobierać w sposób bardziej odpowiedni dlatego, że kultura współżycia międzyludzkiego – radny zaznaczył, że mówi o sobie – spowodowała, że nie zgłosił formalnego wniosku w obecności pana Bagińskiego. Radny Sergiusz Szczygoł podkreślił, że o Funduszu można rozmawiać, są to bardzo ważne sprawy ale przecież nie jesteśmy dziećmi, wszystko jest zrozumiałe.
Wiceprzewodnicząca Rady - Bożena Krzyżanowska zwróciła się do zebranych z apelem: w sekretariacie Starostwa są do kupienia cegiełki wydane przez SP ZOZ w Siemiatyczach. Wiceprzewodnicząca Bożena Krzyżanowska zaapelowała, aby w miarę swoich możliwości zebrani zakupili cegiełki, dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na ratowanie szpitala w Siemiatyczach.
Starosta Jan Zalewski odnosząc się do wypowiedzi radnego Sergiusza Szczygoła poinformował, że do niego jako Starosty, kierownika zakładu pracy żaden radny sejmiku, żaden inny kandydat na senatora nie zgłaszał chęci uczestniczenia w sesji, jeżeli zwróciłby się o to – otrzymałby zgodę.
Głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej – Krzysztof Chendoszka, który poinformował, że chciałby skierować wniosek do dyrektora SP ZOZ. W społeczeństwie wiejskim pozytywnie odebrana została „Biała Niedziela” organizowana przez Sejmik Wojewódzki, podczas tej akcji badania wykonywali lekarze z Łomży. Mieszkańcy są z tego bardzo zadowoleni jednak w naszym szpitalu, w siemiatyckim SP ZOZ są również wspaniali lekarze czy więc białe niedziele nie mogą być organizowane przez naszych lekarzy w poszczególnych gminach? W trakcie tej akcji można byłoby zbierać dobrowolne datki na ratowanie szpitala, rozprowadzać cegiełki. Ewentualne hospitalizacje również odbywałyby się w naszym szpitalu a pan dyrektor informował, że łóżka w szpitalu nie są do końca wykorzystane. Były paradoksalne sytuacje, że chora z Miłkowic Paszek została przewieziona do szpitala w Łomży a przecież operację mogli wykonać nasi lekarze. Pan Krzysztof Chendoszka poinformował, że jest to apel w imieniu społeczności wiejskiej aby zastanowić się nad tą sprawą.
Pan Krzysztof Chendoszka podziękował Zarządowi oraz całej Radzie za to, że funkcjonuje Szkoła Podstawowa Specjalna w Siemiatyczach. Z gminy Drohiczyn od września do tej placówki uczęszcza dziecko upośledzone, ze szkoły tej rodzice są bardzo zadowoleni. Pan Krzysztof Chendoszka poinformował, że niejednokrotnie jako radny z gminy Drohiczyn odwiedzał tę placówkę i jest pełen podziwu, że szkoła ta została powołana, jest również pełen podziwu dla pani dyrektor Urszuli Obryckiej, która z charyzmą i entuzjazmem podchodzi do pracy w tej szkole, żyje sprawami szkoły.
Trzecia sprawa pochodzi z lokalnego podwórka gminy Drohiczyn. zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 27 czerwca 2003 roku Szkole Podstawowej w Miłkowicach Jankach nadano imię ks. Ignacego Kłopotowskiego. Historia powstania szkoły sięga lat 30 XX wieku, dla społeczności lokalnej zawsze była ważnym ośrodkiem edukacyjnym, kulturalnym. Pan Krzysztof Chednoszka przedstawił krótką historię szkoły jednocześnie zaapelował o zakup cegiełek. Dochód uzyskany z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na ufundowanie szkole sztandaru. Uroczystość planowana jest na dzień 13 października 2003r.
Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował, że dzisiejsza sesja składa się z II części. W związku z oddaniem do użytku segmentu A rozbudowy Zespołu Szkół w Siemiatyczach planowana jest wizyta w nowym obiekcie.
Dyrektor Zespołu Szkół Jan Choiński serdecznie zaprosił całą Radę Powiatu do Zespołu Szkół w Siemiatyczach.
P – kt 11.
Realizując pkt 11 porządku obrad sesji radni udali się do Zespołu Szkół w Siemiatyczach, gdzie zwiedzili oddany do użytku segment A rozbudowy Zespołu Szkół.
P – kt 12.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zamknął obrady IX zwyczajnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
PRZEWODNICZĄCY RADY
inż. Krzysztof Moczulski
Protokółowała: Elżbieta Malinowska
Metryka strony