Protokół Nr XXIV/05

Protokół Nr XXIV/05

z sesji Rady Powiatu  Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 23 września   2005r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i trwała od godz. 1100 do godz. 1245.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności. 

 

W sesji uczestniczyli kierownicy podległych jednostek organizacyjnych i  administracja Starostwa według załączonej listy obecności,  przedstawiciele prasy,    związków zawodowych i mieszkańcy powiatu.

 

W sesji uczestniczyli również:

1.       Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu

2.       Krzysztof Tołwiński -  Wicemarszałek Województwa Podlaskiego

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – inż. Krzysztof Moczulski.

 

P – kt 1.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski otwierając obrady XXIV sesji II kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego powitał radnych, Starostę, Wicestarostę oraz  członków Zarządu, kierowników jednostek organizacyjnych, kierowników powiatowych służb inspekcji i straży, pracowników Starostwa, przedstawicieli prasy  oraz mieszkańców powiatu. Przewodniczący Krzysztof Moczulski powitał również obecnego na sali obrad Przewodniczącego Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej – Pana Krzysztofa Chendoszko, szczególnie gorąco i serdecznie w imieniu własnym oraz wszystkich zebranych  Przewodniczący Rady powitał Wicemarszałka Województwa Podlaskiego - Krzysztofa Tołwińskiego, który bierze udział w dzisiejszej sesji.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski  zwrócił się z pytaniem czy są uwagi do porządku obrad dzisiejszej sesji?

            Nikt z radnych nie zgłosił propozycji zmian do porządku obrad.

            Przewodniczący Krzysztof Moczulski poinformował, że realizowany będzie porządek obrad w wersji przesłanej radnym.

 

Porządek obrad XXIV sesji Rady Powiatu przedstawia się następująco:

1.       Otwarcie obrad

2.       Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

3.       Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami 

4.       Interpelacje i zapytania radnych

5.       Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach z realizacji zadań za 2004 r. i I półrocze 2005r.

6.       Podjecie uchwał w sprawach

a/ zmian w budżecie powiatu na 2005 rok

b/ wyrażenia zgody na wniesienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umów

    zawieranych z samorządem Województwa Podlaskiego

7.       Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

8.       Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

9.       Zamknięcie obrad

 

P – kt 2.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy ktoś z radnych ma uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

            Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu z XXIII sesji Rady Powiatu.

            Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został jednogłośnie.

 

P – kt 3.

            Głos zabrał Starosta – Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

            W uzupełnieniu informacji dotyczącej przystąpienia Komendy Powiatowej PSP do realizacji projektu utworzenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego w ramach PHARE Starosta poinformował,  że otrzymaliśmy informację,  że wniosek ten został zaakceptowany i  można już  podpisywać umowę. Z PHARE mamy bardzo dobre doświadczenia jeżeli chodzi o ten rok. Mamy już jeden wniosek, który jest realizowany jest to droga Klukowicze – Zubacze.

            Starosta – Jan Zalewski przedstawił zestawienie środków finansowych pozyskanych przez powiat i gminy Powiatu Siemiatyckiego w 2005 roku mając tu na myśli powiat, jego jednostki, miasta i gminy oraz źródła z jakich korzystaliśmy: Kontrakt Wojewódzki, ZPORR, rezerwy, PHARE, PFRON  i inne. Łącznie na powiat siemiatycki wpłynie około 28 mln zł.  , w tym jeżeli chodzi o zadania powiatowe i jego jednostek  jest to 14.800 tys. zł. Wynika z tego jedno: dawno na powiat  nie wpłynęło tak dużo środków finansowych , warto ubiegać się o te środki z różnych źródeł. Świadczy to również o tym, że zarówno gminy jak i powiat znają swoje potrzeby, wiedzą, jakie wnioski przygotowywać, świadczy to również o dobrej współpracy gmin i powiatu z Zarządem Województwa Podlaskiego, jest zrozumienie, trzeba również zawierać pewne kompromisy, aby środki te pozyskać.

 

P – kt 4.

            Radny Sergiusz Putko stwierdził, że ostatnio na scenie handlu nastąpiła zmiana – targowica przeniesiona została na teren bazy Gminnej Spółdzielni przy ul. Ciechanowieckiej. Radny stwierdził, że nie zna opinii pana Komendanta Policji na temat, ale ktoś o taką opinię powinien się zwrócić. Rolnicy nie są zadowoleni z tej lokalizacji, umieszczenie targowicy przy drodze krajowej nr 19 jest niefortunne. Radny Sergiusz Putko zapytał czy  jako powiat nie dysponujemy mieniem w obrębie miasta, które ewentualnie moglibyśmy  zaproponować dla burmistrza na lokalizację targowicy w innym punkcie?

 

P – kt 5.

            Głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach – Edward Krasowski, który w formie prezentacji multimedialnej przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań za 2004 rok i I półrocze 2005r. Pisemne sprawozdanie z realizacji zadań  w załączeniu do protokołu.

            Komendant Edward Krasowski poinformował, że miesiąc temu wpłynęło  pismo z Komendy      Głównej PSP informujące o tym, że sześć  powiatów województwa podlaskiego, sześć komend PSP jest wstępnie przymierzanych do kwalifikacji do piątej kategorii komend. Co to znaczy? W tej chwili jesteśmy komendą czwartej kategorii, mielibyśmy od przyszłego roku prawdopodobnie zostać komendą piątej kategorii, wiąże się to z ograniczeniem, bardzo możliwe że z dość poważnym ograniczeniem ilości etatów,  co przekłada się z kolei na bezpieczeństwo powiatu. Progiem granicznym jest liczba 50 tys. mieszkańców. Okazuje się, że zgodnie z rocznikiem statystycznym powiat nasz liczy 49.867 osób. Są to dane na rok 2003. W marcu tego roku robiliśmy bardzo szczegółowe rozeznanie jeżeli chodzi o ilość mieszkańców i na dzień 31 grudnia 2004 roku liczba mieszkańców powiatu wynosiła 52 tys. osób. Ponieważ była to dla nas sprawa bardzo istotna bardzo szybko zadziałaliśmy, sprawdziliśmy w gminach, że na koniec ubiegłego miesiąca liczba mieszkańców powiatu wynosiła 52.005 osób. Parametr 50 tys. mieszkańców bardzo często przejawia się w różnych gradacjach różnych instytucji naszego powiatu. Bardzo szybko odwołaliśmy się  do Komendanta Głównego  i na dzień wczorajszy mamy informację, że nasz powiat został uratowany od degradacji do piątej kategorii a tym samym od obcięcia liczby etatów.  Przeznaczonych do degradacji było 6 komend z terenu naszego województwa , bez zmian pozostały Siemiatycze i Hajnówka.

 

            Po zakończeniu prezentacji Przewodniczący Rady  - Krzysztof Moczulski zwrócił się z pytaniem czy są uwagi lub zapytania do przedstawionego sprawozdania?

            Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski w imieniu wszystkich zebranych podziękował Komendantowi Edwardowi Krasowskiemu za dotychczasową pracę Komendy Powiatowej PSP oraz życzył wytrwałości w dalszej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu.

 

            W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.

 

P – kt 6.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, że w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi quorum przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

           

Pierwszy projekt uchwały dotyczył zmian w budżecie powiatu na 2005 rok.

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag i zapytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2005 rok głosowało 12 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXIV/167/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Drugi projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na wniesienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umów zawieranych z Samorządem Województwa Podlaskiego.

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXIV/168/05 – w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 7.

Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który odpowiadając na interpelację radnego Sergiusza Putko poinformował, że jeżeli chodzi o lokalizację targowiska zostało ono przeniesione przez burmistrza Miasta Siemiatycze w uzgodnieniu z prezesem GS bo jest to plac należący do Gminnej Spółdzielni. Lokalizacja targowiska zmieniła się w związku z tym, że firma Maxbud otwiera w Siemiatyczach swój oddział. Jeżeli chodzi o zakres działania i zadania gminy Starosta przytoczył art. 7 ustawy o samorządzie gminnym   , jednocześnie  poinformował, że jeżeli chodzi o powiat nie mamy odpowiednich  działek, targowisko może być zlokalizowane na działce innej firmy, spółki jak również na działce prywatnej.

 

P – kt 8.

Głos zabrał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego  – Krzysztof Tołwiński, który podziękował za zaproszenie na dzisiejszą sesję, jednocześnie poinformował, że chciałby podziękować za pewien okres. Dlaczego możemy dziś mówić o okresie? Dlatego, że środki strukturalne praktycznie mamy na wyczerpaniu, to  co było możliwe do wykorzystania z poszczególnych działań,  uczestniczyliśmy w wielu tych działaniach jako Powiat Siemiatycki ale również w układzie pozostałych samorządów, miast gmin i jednostek organizacyjnych z terenu naszego powiatu. Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński wyraził opinię, że okres tej współpracy jest dosyć efektywny. Dla naszego powiatu najistotniejsze jest,  abyśmy dobrze przygotowali się do następnego okresu kontraktowania środków czyli 2007 – 2013, byśmy już dziś z punktu widzenia administracyjnego, logistycznego oraz nasze służby podległe pod administrację powiatową, administracje miejskie, administracje gminne radziły sobie, korzystały z szeregu różnych możliwości. W międzyczasie z głównych  środków tzw. regionalnych między rokiem 2004 – 2006, które żeśmy prawie wyczerpali a nowym kontraktowaniem na lata 2007 – 2013 jest INTERREG jest także LEADER, w którym nasze samorządy uczestniczą, dobrze wpisaliśmy się z projektem. Jest to program, który ma bardzo duże znaczenie w zakresie inwestycyjnym, nabiera tego znaczenia nie tylko w Polsce ale również w krajach Unii Europejskiej. Bądźmy dobrze przygotowani do funduszy europejskich czyli w tym wypadku zarówno funduszu norweskiego jak i funduszu szwajcarskiego, który będzie bardziej interesujący chociaż prace w zakresie funduszu szwajcarskiego są dziś jeszcze mniej zaawansowane. Jedną z najistotniejszych rzeczy jest to, że  musimy mieć o tym wiedzę i dobrze się przygotować w każdym układzie, zarówno w układzie administracyjnym ale także w układzie naszych przedsiębiorców – są to europejskie korytarze transportowe. Marszałek Krzysztof Tołwiński podkreślił, że tzw. Via Baltica, która dotychczas przebiegała  przez Białystok czy gdzieś obok  nie ma najmniejszego znaczenia, jest to nazwa medialna, jest to droga ekspresowa, która ma przebiegać  z suwalskiego węzła komunikacyjnego w kierunku Warszawy, natomiast bałtowie, kraje bałtyckie wyraźnie określiły, że interesuje ich tzw. korytarz pruski, który przebiega 100 km na obrzeżach, w takim ujęciu prawdziwy tzw. europejski korytarz transportowy czyli na zachód przebiega przez  tamten obszar. Wicemarszałek Tołwiński wyraził opinię, że jest to wielkie szczęście, że korytarz ten odnośnie transportu samochodów TIR w takim wymiarze  nie przebiega przez tą część województwa podlaskiego, która była projektowana a  droga ekspresowa pozostaje dla nas, dla ruchu wewnętrznego dla ruchu turystycznego, jeśli faktycznie zamierzamy w takim znaczeniu rozwijać przemysł turystyczny w województwie podlaskim.  Najistotniejsze dla nas jako powiatu siemiatyckiego jest to, że europejski korytarz transportowy idący na Wiedeń i Rzym, pólnocno – południowy, jest to droga nr 19 i to faktycznie ma strategiczne znaczenie dla województwa podlaskiego. Marszałek Tołwiński wyraził opinię, że dla naszego powiatu po wejściu ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym okazuje się że odcinek Bielsk Podlaski – Siemiatycze jest odcinkiem, który może być realizowany w pierwszej kolejności  bo w tym zakresie Dyrekcja Generalna Dróg poczyniła spore działania, uzgodnienia i jest duża szansa, że  odcinek ten   już pod błogosławieństwem działania tejże ustawy ma wejść do realizacji. Wicemarszałek Tołwiński przypomniał, że są to spore inwestycje, niestety, przetargi w tym zakresie na pewno będą przetargami centralnymi, dla nas prawdopodobnie przewidziana jest tylko rola podwykonawców.

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski w imieniu radnych oraz wszystkich zebranych podziękował za dotychczasowe wsparcie ze strony Wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego. Przewodniczący Rady wyraził nadzieję, że dalsza współpraca będzie układać się w sposób pomyślny.

 

Radny Piotr Wysocki zwracając się do Wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego poinformował, że chyba każdy z radnych otrzymał teksty pochodzące przypuszczalnie z  gazety. Radny stwierdził, że mało wierzy w dziennikarzy ale jeżeli pan Marszałek w swojej wypowiedzi powiada „hołota” to radny ma pytanie: w jaki sposób pan Marszałek chce  zjednać wyborców bo przecież już w niedzielę spotykamy się przy urnach wyborczych.

Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński przeprosił za poziom, który reprezentuje nasza prasa, szczególnie część dziennikarzy. Wicemarszałek stwierdził, że – z  całym szacunkiem -  ale nie chce tak pracować dla Powiatu Siemiatyckiego czy województwa aby jednać wyborców, nie jest to jego celem. Wicemarszałek Tołwiński podkreślił, że jego celem jest praca dla samego efektu pracy natomiast ocena należy do ludzi. Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński stwierdził, że nie wie, kto  dostarczył ten materiał, na temat poziomu prasy regionalnej nie chce się wypowiadać, jest chyba jednym z nielicznych polityków, który poucza i będzie pouczał prasę. Media powinny kształtować  świat polityki ale my także nie dopuszczać do pewnych patologii, które mamy w prasie. Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński podkreślił, że projekt ten jest to wielkie osiągniecie kulturowe dla Województwa Podlaskiego ale także dla Powiatu Siemiatyckiego. Jeszcze jedna ważna rzecz: środki strukturalne , pochodzące z Unii Europejskiej, zresztą jako jedyny wniosek  w kraju, który przeszedł w takim zakresie,  nie mogły być przeznaczone na żaden inny cel bo jest to „dziedzictwo kulturowe i turystyka”. W ramach 3- milionowego projektu w Drohiczynie nie ma to nic wspólnego z płaszczyzną sakralną  bo jest tam i rehabilitacja i restauracja i tak to powinno wyglądać. Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński podkreślił, że dla miasta Drohiczyna, które jest dla niego bardzo istotne i dla każdego mieszkańca Powiatu Siemiatyckiego oraz Województwa Podlaskiego, zarówno Drohiczyn jak i Mielnik nasze bardzo stare miasta, nasze dziedzictwo kulturowe, jeśli chcemy mówić o jakimkolwiek rozwoju turystyki a nie tylko zabawie w turystykę to musimy to robić. Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński stwierdził, że cieszy się, że projekt taki udało się nam pozyskać. Prawdą jest też, że na zapytania osób, bo jest to widoczne, że dziennikarz był stymulowany, jeśli zadaje  pytania sprzed półtora roku,   Wicemarszałek poinformował, że od dawna pilotował również muzeum ikon w Supraślu, jeżeli ktoś szukałby innych podtekstów religijnych. Jest obecnie również bardzo ciekawy projekt, także dotyczący naszej ziemi, realizowany wspólnie z Republiką Białoruską, osobisty patronat objął ambasador Białorusi. Projekt dotyczy  pozyskiwania z naczelnego archiwum w Mińsku na kwotę 100 tys. w skali kraju  na mikrofilmowanie naszych akt z XVI – XVIII wieku,  które są bardzo ważne dla tej ziemi dla rozwoju płaszczyzny kulturowej. Wicemarszałek Tołwiński podkreślił, że jest to na szerokiej niwie i bardzo  prosi o nie poszukiwanie podtekstów. Jeśli mówi się, że są to obiecanki dla Drohiczyna to widać,  że są to jednak fakty , natomiast jeśli mówi się że są tam marnowane pieniądze bo gdzieś  wcześniej ktoś wydawał i coś zrobiono – Wicemarszałek poinformował, że  pilotując ten program musiał mieć wiedzę, aby czegoś takiego nie było. Była to ewidentna nagonka, ewidentne „nagięcie”. Wicemarszałek Krzysztof Tołwiński stwierdził, że osoby, które w sposób tendencyjny, w sposób świadomy działają na niekorzyść danej społeczności nazywa hołotą.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapoznał radnych z korespondencją, jaka wpłynęła do Rady Powiatu w okresie między sesjami.

-          wpłynęła skarga pani Jadwigi Lipskiej – wszyscy radni zostali zapoznani z jej treścią  na posiedzeniach komisji Rady. Przewodniczący Rady zapytał, czy radni życzą sobie aby odczytać treść skargi? Z sali padły głosy, że nie zachodzi taka potrzeba.

-          wpłynął wniosek od mieszkańców sołectw Zabłocie, Żerczyce, Nurczyk, Chanie Chursy, Nurzec Wieś, Gołubowszczyzna, Borowiki, Lewosze, Rogacze. Wniosek adresowany jest do pana Starosty do wiadomości Rady Powiatu Siemiatyckiego.  Przewodniczący Rady odczytał treść wniosku.

 

Starosta Jan Zalewski stwierdził, że jest okres przygotowywania projektu budżetu na rok 2006 i pism takich wpływa bardzo dużo. Dobrze, że mieszkańcy składają takie pisma, widzą swoje potrzeby. Jedne pisma są kierowane do Przewodniczącego Rady inne natomiast  do Zarządu lub Starosty. Wszystkie te pisma są zbierane, niektóre drogi są ujęte w ramach planowania do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 – 2013,  droga, o której mowa we wniosku  również jest tam ujęta.

Radny Eugeniusz Szyszko odnosząc się do przedstawionego wniosku zwrócił się do Starosty z prośbą ponieważ sprawa już w tej chwili wymaga interwencji  u  dyrektora PKS. Mieszkańcy Wólki Nurzeckiej nie mają czym dojechać do gminy. Dyrekcja PKS zawiesiła linię autobusową na trasie Siemiatycze – Wólka, autobus kursuje tylko dwa razy w tygodniu, mieszkańcy nie mają czym dojechać do gminy do ośrodka zdrowia, są docięci od świata. Radny zwrócił się do Starosty z prośbą, aby porozmawiał on w tej sprawie z dyrektorem PKS.

Przewodniczący Krzysztof Moczulski stwierdził, że pan Starosta oraz Zarząd na pewno przekażą wniosek radnego Szyszko dla dyrektora PKS. 

 

P – kt 9.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski  podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady XXIV sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, jednocześnie życzył wszystkim zebranym wytrwałości w dalszej pracy.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

 

PRZEWODNICZĄCY  RADY

 

inż. Krzysztof Moczulski

 

 

Protokółowała: mgr Elżbieta Malinowska

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2005-11-17

Data modyfikacji: 2005-11-17

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2005-11-17