Protokół XXI/05

Protokół Nr XXI/05

 

z sesji Rady Powiatu  Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 22 kwietnia  2005r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i trwała od godz. 1100 do godz. 1345.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności. 

 

W sesji uczestniczyli kierownicy podległych jednostek organizacyjnych i  administracja Starostwa według załączonej listy obecności,  przedstawiciele prasy,    związków zawodowych i mieszkańcy powiatu.

 

W sesji uczestniczyli również:

1.       Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu

 

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący  Rady Powiatu – inż. Krzysztof  Moczulski.

 

P – kt 1.

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski otwierając obrady XXI sesji II kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego powitał radnych, Starostę, Wicestarostę oraz  członków Zarządu, kierowników jednostek organizacyjnych, kierowników powiatowych służb inspekcji i straży, pracowników Starostwa, przedstawicieli prasy  oraz mieszkańców powiatu.

 

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy są uwagi bądź propozycje zmian do porządku obrad dzisiejszej sesji?

            Głos zabrał Starosta Jan Zalewski, który zaproponował zmianę w pkt 9 porządku obrad „Podjęcie uchwał w sprawach” , po podp. ł dodany byłby podp. m – podjecie uchwały w sprawie założenia Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach.

            Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad z uwzględnieniem zmiany zaproponowanej przez Starostę.

            Za przyjęciem porządku obrad z poprawką głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad XXI sesji z uwzględnieniem zmiany przyjęty został jednogłośnie.

 

Porządek obrad XXI sesji Rady Powiatu przedstawia się następująco:

1.        Otwarcie obrad

2.       Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

3.       Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami 

4.       Interpelacje i zapytania radnych

5.       Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2004 rok

6.       Opinia Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2004 rok

7.       Podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2004 rok

8.       Sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2004 rok

9.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ zatwierdzenia rocznego sprawozdania Rzecznika Konsumentów

b/ poręczenia kredytu w rachunku bieżącym zaciągniętego przez Samodzielny

    Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach

c/ zmian w budżecie powiatu na 2005 rok

d/ dochodów własnych jednostek budżetowych Powiatu Siemiatyckiego

e/ wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji

    projektu w ramach ZPORR „Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach

    B. Głowackiego i Powstania Styczniowego w Siemiatyczach”

f/ sprawozdania z gospodarowania Powiatowym Funduszem Gospodarki

   Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym

g/ ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych oraz

      innych szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki

h/ założenia ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej (dla młodzieży) wchodzącej

      w skład  Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie im. W. St. Reymonta

i/ założenia dwuletniego Liceum Uzupełniającego dla młodzieży wchodzącego

   w skład Zespołu Szkół   Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach

j/ założenia trzyletniego Technikum Uzupełniającego dla młodzieży wchodzącego

   w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach

k/ założenia trzyletniego Technikum Uzupełniającego dla dorosłych wchodzącego

    w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach

l/ założenia ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej (dla młodzieży) wchodzącej

   w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach

ł/ założenia ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej (dla młodzieży) w Drohiczynie

m/ założenia Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach

10.   Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

11.   Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

12.   Zamknięcie obrad.

 

 

P – kt 2.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski  zapytał, czy są uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

            Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został jednogłośnie.

 

P – kt 3.

            Głos zabrał Starosta  Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 4.

            Radna Józefa Stankiewicz poinformowała, że chciałaby zadać pytanie do Zarządu w sprawie kanalizacji burzowej w ulicy Bartosza Głowackiego. Wykonanie odwodnienia ulicy  jest niezbędne i co dalej? Czy podjęto działania w tym kierunku, czy jeszcze w tym roku deszczówka będzie projektowana, czy będzie wykonana jeżeli rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej? To,  że jest potrzebna jest oczywiste tylko co dalej? Radna poprosiła o znalezienie pieniędzy w budżecie , przystąpienie do projektu na bazie projektu kanalizacji deszczowej  aby było to gotowe w momencie, gdy zacznie się budowa.

            Radny Sergiusz Putko poinformował że wie, że były prowadzone prace nad inwentaryzacją dróg powiatowych, czy zostały one zakończone i czy możemy powiedzieć, że mamy mapy dróg powiatowych z określonymi granicami ich przebiegów?

            Radny Piotr Wysocki poinformował, że ma dwie interpelacje, pierwsza z nich jest z rodzaju „kąśliwych”, do jej zgłoszenia został zobowiązany przez mieszkańców swojej gminy a dotyczy ona wałęsających się bezdomnych psów. Radny stwierdził, że wie, iż problem ten powinien być załatwiony na szczeblu gminnym ponieważ są to zadania gminy, niemniej jednak problem tego rodzaju nie jest odosobniony w gminie Mielnik. Sprawa wałęsających się psów to zapewne problem wszystkich gmin na terenie powiatu. Radny Piotr Wysocki zwrócił się do Starosty z prośbą,  aby ze swej strony  zainicjował spotkanie z udziałem burmistrzów i wójtów aby spróbować pójść w kierunku wypracowania wspólnego stanowiska, aby  rozwiązać ten problem na szczeblu powiatowym. Ustawa o ochronie zwierząt jest bardzo restrykcyjna,  wynika z niej, że zwierzęta podlegają humanitarnemu traktowaniu. Radny wyraził opinię, że jednym z rozwiązań jest zakup odpowiedniej ilości nabojów i przekazanie ich myśliwym bo takie instrumenty prawne są możliwe z tym, że psy muszą znajdować się 200 metrów poza strefą zabudowań ale nie jest to jedyne rozwiązanie, pies zasługuje na humanitarne potraktowanie. Czas zająć się tym problemem.   Radny Piotr Wysocki podkreślił, że jest to zadanie własne gminy ale staroście wielokrotnie udawało się pewne problemy rozwiązywać wspólnie z wójtami i burmistrzami, być może wspólnie udałoby się zrobić coś pozytywnego.

            Druga interpelacja ma charakter medialny, sprawa ta była poruszana w pierwszej kadencji Rady , dotyczy odbioru regionalnej „trójki”. Z wielką zaciekłością walczyliśmy w poprzedniej kadencji o możliwość dotarcia tego sygnału na teren powiatu i do dzisiaj ta sprawa nie została załatwiona. Pewne kierunki zostały tej sprawie nadane ale ludzie zmienili się na niektórych stanowiskach. Radny Piotr Wysocki poinformował, że wczoraj rozmawiał w tej sprawie z szefem ds. technicznych TV Białystok  - panem Witkowskim, sprawa jest kłopotliwa, ale jesteśmy od tego, aby kłopoty te rozwiązywać. Swego czasu prezes Telewizji Polskiej Robert Kwiatkowski wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zwolnienie częstotliwości, która miałaby być przeznaczona dla Siemiatycz i dla Suwałk, od tego momentu sprawa „siadła”, niemniej jednak pan Witkowski sugerował, aby ponownie wystąpić z takim wnioskiem nie czekając na nową technologię telewizji cyfrowej, która na razie jest tylko w dwóch województwach. Radny Piotr Wysocki wyraził opinię, że warto pokusić się jeszcze raz o wystąpienie w tej sprawie i przekazać tę interpelację bezpośrednio do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bowiem ich decyzja  odnośnie przyznania odpowiedniej częstotliwości jest dla tej sprawy absolutnie niezbędna. Radny Piotr Wysocki poprosił Starostę aby ponowić wystąpienie w tej sprawie bowiem w sytuacji, kiedy mówimy o regionach nadszedł czas,  aby sygnał telewizji białostockiej  docierał na teren powiatu.

            Radny Jan Rój poinformował, że ma zapytanie do Komendanta Powiatowego Policji: mieszkańcy Grodziska i terenu gminy, jeśli to możliwe, chcieliby wiedzieć dlaczego zmieniony został komendant posterunku Policji w Grodzisku.

            Radny Sergiusz Szczygoł poprosił o informację ile wynosi powierzchnia segmentu C rozbudowy Zespołu Szkół w Siemiatyczach?

 

P – kt 5.

            Głos zabrał Starosta  Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Siemiatyckiego za 2004 rok – wystąpienie Starosty w załączeniu do protokołu.

            Starosta odczytał również uchwałę Nr II.0131-1-22/05 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii  o przedłożonym  przez Zarząd Powiatu Siemiatycze sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2004 rok  – kopia uchwały w załączeniu do protokołu.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przypomniał, że sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2004 rok było przedmiotem posiedzeń poszczególnych komisji Rady i zapytał, czy są uwagi lub zapytania do sprawozdania przedstawionego przez Starostę?

            Nikt z radnych nie zgłosił uwag i zapytań.

 

P – kt 6.

            Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – radny Franciszek Czarkowski przedstawił opinię Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu Powiatu Siemiatyckiego za 2004 rok  oraz wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu  z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2004 rok – opinia i wniosek w załączeniu do protokołu.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski na podstawie listy obecności stwierdził, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych co stanowi quorum przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

P – kt 7.

            Przewodniczący Rady Krzysztof Moczulski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu.

            Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXI/130/05 – w załączeniu do protokołu. 

 

            W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił 10-minutowa przerwę.

 

            Po przerwie Przewodniczący Rady w imieniu własnym oraz całej Rady złożył Zarządowi gratulacje w związku z uzyskaniem absolutorium. Świadczy to o tym,  że Zarząd działa dobrze, niemniej jednak mobilizuje do tego, aby w roku bieżącym działał jeszcze lepiej, by absolutorium za rok 2005 udzielone zostało jeszcze większą większością głosów.

 

P – kt 8.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przypomniał, że sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2004 rok było przedstawiane na posiedzeniach Komisji Rady  i zapytał, czy istnieje potrzeba jego ponownego przedstawiania? Czy są uwagi lub zapytania do sprawozdania?

            Nikt z radnych nie zgłosił chęci zabrania głosu.

 

P – kt 9.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Rzecznika Konsumentów.

            Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/131/05 – w załączeniu do protokołu.

           

            Kolejny projekt uchwały dotyczył poręczenia kredytu w rachunku bieżącym  zaciągniętego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach.

            Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.  Uchwała Nr XXI/132/05 – w załączeniu do protokołu.

 

            Następny projekt uchwały dotyczył zmian w budżecie powiatu na 2005 rok.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski odczytał opinię Rady Powiatowej  OPZZ w Siemiatyczach do projektów uchwał – opinia w załączeniu do protokołu.

            Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2005 rok głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/133/05 – w załączeniu do protokołu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył dochodów własnych jednostek budżetowych Powiatu Siemiatyckiego.

            Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi lub zapytania do projektu tej uchwały?

            Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił uwag Przewodniczący Krzysztof Moczulski poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie dochodów własnych jednostek budżetowych Powiatu Siemiatyckiego głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/134/05 – w załączeniu do protokołu. 

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji projektu w ramach ZPORR „Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach B. Głowackiego i Powstania Styczniowego w Siemiatyczach”.

            Przewodniczący Rady zapytał, czy są potrzebne dodatkowe wyjaśnienia do projektu tej uchwały? Nikt z radnych nie zgłosił chęci zabrania głosu w związku z tym Przewodniczący Krzysztof Moczulski poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji projektu w ramach ZPORR „Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach B. Głowackiego i Powstania Styczniowego w Siemiatyczach” głosowało 16 radnych, 1 był przeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXI/135/05 – w załączeniu do protokołu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył sprawozdania z gospodarowania Powiatowym Funduszem Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Przewodniczący Rady odczytał projekt  i zapytał czy są uwagi bądź zapytania do projektu tej uchwały?

            Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie.

            Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/136/05 – w załączeniu do protokołu.

           

            Przed przystąpieniem do przegłosowania uchwał oświatowych Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski odczytał opinie dotyczące tych uchwał. Uchwały:  Nr 3/2005 Powiatowej Rady Zatrudnienia w Siemiatyczach z dnia 19 kwietnia 2005r. w sprawie kierunków kształcenia na terenie Powiatu Siemiatyckiego, Nr 4/2005 w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia w technikum w Czartajewie wchodzącego w skład Zespołu Szkól Rolniczych im. W. St. Reymonta w Czartajewie oraz Postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku z dnia 19.04.2005r. w sprawie wyrażenia zgody na włączenie z dniem 1 września 2005r. nowopowstałych szkół – uchwały oraz postanowienie w załączeniu do protokołu.

 

            Pierwszy projekt uchwały dotyczył ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych oraz innych szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki. Przewodniczący Rady odczytał projekt  i zapytał, czy są uwagi lub zapytania do projektu tej uchwały?

            Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że zaczyna mu się nic nie zgadzać pod względem prawnym, porządku jako takiego  oraz chronologii działań Wysokiej Rady. Za chwilę Rada prawdopodobnie przyjmie plan sieci, w którym nie będzie Gimnazjum Specjalnego a w związku z tym za miesiąc trzeba będzie tą uchwałę nowelizować i wpisać – jeżeli uchwała w tej sprawie zostanie dziś podjęta – Gimnazjum Specjalne.  Pozostałe nowotworzone szkoły są,   w punkcie wniesionym w dniu dzisiejszym do porządku obrad przez pana Starostę jest utworzenie Gimnazjum a nie wprowadzamy tego gimnazjum do sieci. Jak więc to  zrozumieć, o co tu chodzi?

            Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że od razu przejdzie do sprawy gimnazjum specjalnego, która w kuriozalny sposób była aranżowana na komisji  oświaty. Radny stwierdził że myślał, że będzie to robione później ponieważ jest jeszcze trochę czasu  aby załatwić ten temat. Słyszymy dzisiaj, że nie ma zgody Kuratora na utworzenie gimnazjum, radny podkreślił, że mówiąc te słowa wcale nie jest przeciwny utworzeniu gimnazjum specjalnego, tylko Radę Powiatu Siemiatyckiego obowiązuje  porządek  prawny, w myśl ustawy o systemie oświaty nie jest wymagana opinia tylko zgoda, jest to jednoznaczne z tym, że organ nadzoru uchyli uchwałę, jeżeli Wysoka Rada w dniu dzisiejszym ją podejmie. Radny stwierdził, że tyle jego wiedzy na temat prawa, które powinno obowiązywać Wysoką Radę, jak również prawa oświatowego, w związku z tym, jeżeli jest możliwość, furtka w odwrotny sposób – radny   prosi  o pouczenie

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy radny Sergiusz Szczygoł kończy swoje wystąpienie wnioskiem formalnym czy pozostawiamy to w formie dyskusji, wyjaśnienia i dalszego ustalenia?

            Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że wyraził wątpliwości do projektu uchwały dotyczącej ustalenia planu sieci a ponieważ łączy się to z uchwałą w sprawie założenia Gimnazjum Specjalnego w  związku z tym prosiłby czy jest to realne czy robimy to ot tak sobie  bo wypada. Radny Sergiusz Szczygoł wyraził opinię, że jest na to czas aby Gimnazjum Specjalne powstało zgodnie z prawem.

            Przewodniczący Rady Krzysztof Moczulski podkreślił, że również jest tego zdania i zapytał, czy ze strony radnych będą jeszcze głosy w dyskusji na ten temat?

            Radny Piotr Wysocki stwierdził, że Starosta, kiedy wprowadzał dodatkowy punkt – uchwałę w sprawie założenia  Gimnazjum nie mówił o szczegółach, czy jest zgoda Kuratora Oświaty, czy jej nie ma, stąd zrodziła się wątpliwość.  Radny Piotr Wysocki poinformował, że w tej sytuacji prawnej stawia wniosek, aby zdjąć z porządku obrad tą uchwałę i wprowadzić korektę do uchwały dotyczącej planu sieci szkól na terenie Powiatu Siemiatyckiego bo jest to pewna niekonsekwencja działania. W planie sieci szkół mamy coś utworzyć natomiast z utworzeniem związane są wątpliwości.

            Starosta Jan Zalewski stwierdził, że faktycznie wniesienie  do porządku obrad uchwały w sprawie założenia Gimnazjum Specjalnego mogło nasunąć takie przemyślenia i wątpliwości. Zarząd wcześniej nie przewidywał utworzenia tego gimnazjum a więc nie występował o opiniowanie do kuratorium.  Do tej sprawy ponownie Z arząd wrócił po posiedzeniu Komisji Oświaty. Starosta podkreślił, że z tego co wie, do założenia Gimnazjum Specjalnego nie jest wymagana opinia Kuratorium.

            Naczelnik Krzysztof Rożuk poinformował, że  art. 58 ustawy o systemie oświaty mówi wyraźnie, że szkołę zakłada osoba prawna lub fizyczna, nigdzie nie ma mowy o tym, że musi być opinia odnośnie założenia szkoły.  Opinii wymaga jedynie powołanie Zespołu Szkół składającej się ze szkoły podstawowej i gimnazjum bądź też jak w przypadku nowotworzonych szkól policealnych i techników jest pozwolenie Kuratora na włączenie tych szkół do istniejącego Zespołu Szkół. Na następnej sesji podejmowana będzie uchwała, która również będzie opiniowania przez kuratorium – połączenie dwóch istniejących szkół specjalnych: Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego w Zespól Szkół Specjalnych w Siemiatyczach i wówczas zostanie nadany statut. Jeżeli chodzi o typ szkoły, czy jest to szkoła podstawowa specjalna, czy technikum, czy gimnazjum nie zachodzi potrzeba opiniowania przez kuratorium oświaty, opinia dotyczy tylko nowych zawodów i połączenia szkół w Zespół Szkół. Dodatkowo nakłada na to kolejny artykuł ustawy o systemie oświaty, gdzie zostały powołane zespoły szkól składające się ze szkoły podstawowej i gimnazjum wówczas do 31 sierpnia tego roku  szkoły  muszą uzyskać opinię pozytywną co do dalszego  istnienia Zespołów Szkół. To, o czym mówił radny Sergiusz Szczygoł ma zastosowanie tylko w przypadku powołania Zespołu Szkół, jeśli chodzi o samo gimnazjum nie jest potrzebna żadna opinia bo nie mówi o tym ustawa o systemie oświaty. Naczelnik Krzysztof Rożuk poinformował, ze przygotowując uchwały te w Wydziale był na rozmowach w Kuratorium, nawet gdybyśmy wystąpili do Kuratorium z prośbą o zaopiniowanie nie otrzymalibyśmy żadnej opinii. 

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, że kontynuując wątpliwości przedmówców ma zapytanie: mamy jasną sprawę co do opinii, natomiast czy gimnazjum nie powinno być włączone do planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych?

Naczelnik Krzysztof Rożuk stwierdził, że jeżeli radni pamiętają historię dotyczącą gimnazjum, kiedy mowa była o trzech uczniach  ze względów ekonomicznych koncepcja ta nie miała racji bytu. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty pani Dyrektor wykazała, że do gimnazjum uczęszczałoby 8 – 9  uczniów więc tworzenie tego typu gimnazjum ma sens. W związku z tym że uchwała, którą Rada za chwilę podejmie bądź nie, została już zaopiniowana przez Kuratorium oraz przez Powiatową Radę Zatrudnienia na jednej z  następnych  sesji znowelizujemy tą uchwałę, wpiszemy tam nie gimnazjum a Zespół Szkół składające się ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że chodzi o uporządkowanie sprawy. Wymagana jest zgoda kuratora a nie opinia a naczelnik posługuje się ciągle określeniem „opinia”. . Opinia kuratora jest niezbędna w sprawie planu sieci. Mamy Szkołę Podstawową Specjalną, powołamy gimnazjum jako oddzielną szkołę i za tydzień poprosimy  o zwołanie sesji, na której powołamy Zespół Szkół Specjalnych – jest to chaos.

Starosta – Jan Zalewski podkreślił, że dzisiaj trzeba tę uchwałę przyjąć ponieważ szkoły formalnie prowadzą już rekrutację więc uchwała jest potrzebna natomiast na sesji czerwcowej do uchwały w sprawie ustalenia planu sieci szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych naniesie się paragraf zgodnie z którym do sieci będzie też wchodziło Gimnazjum Specjalne i Zespół również utworzony na następnej sesji a dziś będzie założenie Gimnazjum Specjalnego tak, jak mówi naczelnik Rożuk, do czego nie potrzeba opinii Kuratorium.  Na następnej sesji całkowita sieć będzie uzupełniona o Gimnazjum Specjalne Natomiast do szkół ponadgimnazjlanych rozpoczyna się rekrutacja więc uchwałę taką trzeba przyjąć.

 

Ponieważ radni nie zgłaszali chęci zabrania głosu w dyskusji Przewodniczący Krzysztof Moczulski odczytał treść projektu uchwały i poddał go pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjlanych, specjalnych oraz innych szkół prowadzonych przez Powiat  Siemiatycki głosowało 14 radnych, 3 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXI/137/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył założenia ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej dla młodzieży wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie im. W. St. Reymonta. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/138/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył założenia dwuletniego Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla młodzieży, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach. Ponieważ radni nie zgłaszali uwag i zapytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/139/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył założenia trzyletniego Technikum Uzupełniającego dla młodzieży wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych  im. W. Witosa w Ostrożanach. Ponieważ radni nie zgłaszali zapytań Przewodniczący Krzysztof Moczulski poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/140/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył założenia trzyletniego Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkól Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach. Ponieważ radni nie zgłaszali uwag i zapytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, ze uchwałą podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/141/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył założenia ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej dla młodzieży  wchodzącej w skład Zespołu Szkól Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach. Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych.  Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXI/142/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył założenia ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej dla młodzieży w Drohiczynie. Ponieważ radni nie zgłaszali zapytań przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.  Uchwała Nr XXI/143/05 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył założenia Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach.

Głos zabrał radny Piotr Wysocki, który zacytował art. 58 ust. 3 ustawy o systemie oświaty i stwierdził, że na pytanie czy powiat jest gminą naczelnik Rożuk odpowiedział, że tak, radny stwierdził, że nie wie.

Naczelnik Krzysztof Rożuk poinformował, że w 2003 roku ustawa o systemie oświaty była nowelizowana i wówczas były podzielone zadania kompetencyjne czyli szkoły podstawowe, gimnazja i inne jednostki oświatowe są podległe gminom a szkoły specjalne, szkoły ponadgimnazjalne są podległe powiatowi. Naczelnik Krzysztof Rożuk poinformował, że na pytanie pana radnego odpowiada w następujący sposób: w myśl tego zapisu do określenia „gmina” czyli związek, zalicza się również powiat. Dopiero następne artykuły z ustawy o systemie oświaty m.in.

art. 5a wskazuje na to, że powiat jest organem założycielskim dla szkół specjalnych. Nigdy nie było nowelizowanej ustawy o systemie oświaty ani tekstu jednolitego dlatego jest zlepek trzech różnych ustaw, które należy czytać w całości. Jest to właściwy paragraf jeszcze  sprzed reformy, nie został on zmieniony, dopiero w punkcie 5a i 5b zostało to zmienione.  „Gmina” w tym wypadku należy czytać jako „powiat”.

            Starosta Jan Zalewski podkreślił, że kuratorium jako organ nadzoru pedagogicznego  potwierdziło to, o czym  mówi pan naczelnik Rożuk, który konsultował ten temat.  Starosta wyraził opinię, że kuratorium nie wniesie żadnych zastrzeżeń.

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań i wątpliwości Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie założenia Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach głosowało 12 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXI/144/05 – w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 10.

            Starosta Jan Zalewski poinformował, że pierwsza interpelacja dotyczyła kanalizacji burzowej na ul. B. Głowackiego. Starosta poinformował, że Zarząd przyjął to do realizacji. Dogodnym momentem rozpoczęcia prac projektowych a później wykonania będzie moment, kiedy Zarząd Województwa przyjmie ten projekt do inwestowania w ramach ZPORR . W tej chwili jest etap weryfikacji przez Wydział Rozwoju Regionalnego, następnie Panel Ekspertów, następnie Regionalny Komitet Sterujący na końcu podjęta zostanie uchwała Zarządu Województwa Podlaskiego. Jeżeli projekt ten przejdzie – Starosta wyraził opinię, że jest taka szansa, bo powiat nie składa żadnego wniosku do tego priorytetu i do tego zadania, z gmin być może jest jeden wniosek, jest to priorytet „rozwój regionalny” więc najprawdopodobniej nie. Starosta wyraził opinię, że projekt ten może być przyjęty do finansowania, wtedy rozpoczęlibyśmy prace projektowe. Jeżeli chodzi o stronę techniczną o to, jakie ma być to odwodnienie musi być to uzgodnione z Wojewódzkim Zarządem Melioracji Wodnej  aby było to zgodne z prawem ochrony środowiska i regulacji stosunków wodnych. Starosta stwierdził, że w kuluarach podczas przerwy radna Józefa Stankiewicz rozmawiała z dyrektorem PZD Henrykiem Czmutem więc prawdopodobnie odpowiedź ta będzie zadowalająca.

            Radna Józefa Stankiewicz stwierdziła, że tak.

            Odpowiadając na interpelację radnego Sergiusza Putko dotyczącą inwentaryzacji dróg powiatowych Starosta Jan Zalewski poinformował, że z jego wiedzy wynika, że proces ten trwa. Są to sprawy bardzo trudne. O bliższe informacje na temat  zaawansowania tego procesu Starosta poprosił Romana Łopaciuka – Geodetę Powiatowego.

            Geodeta Powiatowy – Roman Łopaciuk poinformował, że nie jest to łatwe zadanie aby w krótkim czasie opowiedzieć o drogach. Trzeba rozważyć dwa aspekty: po pierwsze   komunalizację dróg czyli uzyskanie potwierdzenia własności od wojewody. Powiat z dniem 1 stycznia 1999 roku stał się właścicielem wszystkich dróg powiatowych ale wymaga to potwierdzenia czyli wydania decyzji deklaratoryjnej przez wojewodę. My ze swej strony musimy przedstawić wszystkie dokumenty stwierdzające, że są przesłanki do wydania takiej decyzji.   W tej chwili na podstawie dokumentów, które posiadamy sprawę komunalizacji kończymy.  Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na art. 77 ustawy z dnia 13 października 1998 roku Przepisy wprowadzające ustawy reformujące, który reguluje sprawy tych terenów, które zostały zajęte przez drogi powiatowe. Tu sprawa zaczyna się komplikować ponieważ najpierw należy dokonać podziału i przewłaszczyć te nieruchomości z godziwym odszkodowaniem. Odszkodowanie należy wypłacać z budżetu państwa i tu pojawia się  kolejny problem ponieważ na odszkodowania co roku otrzymujemy z budżetu państwa dotację w wysokości nie przekraczającej 20 tys. zł. , wystarcza to na odszkodowania w granicach 20%. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej ponieważ właściciele gruntów zajętych pod drogi powiatowe mogą do dnia 31 grudnia 2005 roku składać wnioski do Starostwa,  czyli jeżeli właściciele gruntu nie złożą tego wniosku następuje przewłaszczenie bez możliwości wypłacenia odszkodowania. Jest jeszcze jeden problem bo nie tylko to my jako Starostwo zajęliśmy swoim pasem drogowym grunty prywatne, jest odwrotnie – i nam też zajęto te pasy. Niektóre dokumenty, które pozwalają nam na odtworzenie tych pasów z lat 30-tych mówią, że niektóre drogi powiatowe są szerokości nawet 38 metrów a w rzeczywistości jeżeli droga ta ma 16 czy 12 metrów to jest wszystko. Ze względu na to, że nie da się załatwić tych spraw przede wszystkim  ze względów finansowych pan Starosta  podjął decyzję że w pierwszej fazie będziemy regulować te wszystkie drogi,  gdzie  w tej chwili realizowane są inwestycje albo planuje się inwestycje i tam sprawy te są porządkowane. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nawet we wsiach, na terenach zamieszkałych pasy drogowe są zajęte przez właścicieli i tą drogą zajęliśmy właścicielom  wcale nie małe powierzchnie nieruchomości.

            Starosta zwracając się do radnego Sergiusza Putko zapytał, czy chciałby on uzyskać większą wiedzę na ten temat?

            Radny Sergiusz Putko poinformował, że zadając pytanie miał na uwadze to, że właściciele indywidualni, osoby fizyczne wchodzą w pas dróg powiatowych i nie tylko, ustawiają solidne ogrodzenia, nie zgłaszając tego do nadzoru budowlanego a my tego nie wyłapiemy. Radny stwierdził że sugerowałby dla Zarządu Powiatu czuwanie nad tym i wypracowanie stanowiska odnośnie takich sytuacji. Być może wobec takich osób trzeba byłoby wystąpić o płacenie czynszu za zajęcie pasa drogowego. Radny podkreślił, że należy wypracować stanowisko w tej sprawie, aby mieszkańcy powiatu wiedzieli, że postępowanie takie jest naganne.

            Etatowy członek Zarządu – Jerzy Woźniak poinformował, że budowa ogrodzenia od strony ulic, dróg, placów nie wymaga pozwolenia na budowę, wymaga zgłoszenia do Wydziału Architektoniczno Budowlanego Starostwa Powiatowego. Zgłoszenie zawiera prawo do dysponowania nieruchomością ale  zawiera również  rysunek ogrodzenia i odbitkę z mapy zasadniczej, gdyby zgłaszający zamierzał budować ogrodzenie w pasie drogowym od razu byśmy reagowali.  Jeżeli wgradzają się w pas drogowy wynika być może z nieświadomości ludzi, z tego, że nie jest wytyczona granica nieruchomości, wówczas Zarząd Dróg powinien zareagować i wystąpić do nadzoru budowlanego,  Inspektorat Nadzoru Budowlanego wyda decyzję o nakazie rozbiórki ogrodzenia. 

            Odpowiadając na interpelację radnego Piotra Wysockiego dotyczącą bezpańskich psów Starosta Jan Zalewski stwierdził, że jest to temat znany nam wszystkim, niejednokrotnie ktoś z nas miał nieprzyjemny kontakt z tym wałęsającym się ssakiem. Pomysł radnego Wysockiego jest dobry, Starosta poinformował, że postara się jak najszybciej zorganizować takie spotkanie z burmistrzami i wójtami bo uzbierało się również innych tematów, które należy wspólnie omówić, zaprosimy również Powiatowego Lekarza Weterynarii i postaramy się wypracować pewien kierunek działania. Od strony prawnej i organizacyjnej porady udzieli Powiatowy Lekarz Weterynarii.

            Kolejna interpelacja dotyczyła odbioru regionalnej TV 3. Starosta Jan Zalewski  stwierdził, że wszyscy wiemy, że w dobie funkcjonowania samorządów różnego szczebla  jednym z głównych zadań jest rozwój regionalny więc dobrze byłoby abyśmy jako mieszkańcy wiedzieli, co dzieje się w województwie czy w gminie. Starosta poinformował, że o regionalną  „trójkę” toczył batalię przez kilka lat, śladem tego jest całą teczka dokumentów, pism, wizyt w Białymstoku i Warszawie. Pewne zaawansowanie działań w tym kierunku było,  jednak jest to temat trudny ponieważ potrzeba zgody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Zarządu TVP, Urzędu Regulacji Telekomunikacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Starosta poinformował, że później „odpuścił” ten temat ale dwa miesiące temu rozmawiał w tej sprawie w Białymstoku z panem Popiołkiem – dyrektorem regionalnego oddziału Telewizji Polskiej  w Białymstoku, obiecywał on że poczyni starania w tym kierunku. Nie można na razie powiedzieć, że nic się nie dzieje bo być może pan dyrektor Popiołek poczynił pewne działania.  Starosta zadeklarował, ze zainteresuje się tym tematem ponownie, postara się umówić z panem dyrektorem Popiołkiem aby przedstawił on , na jakim jest to etapie i co trzeba dalej robić, z kim rozmawiać aby działania poszły we właściwym kierunku. 

            Kolejna interpelacja zgłoszona została przez radnego Jana Roja a dotyczyła zmiany komendanta komisariatu Policji w Grodzisku.

            Głos zabrał Komendant  Powiatowy Policji Bogusław Toczko, który poinformował, że najkrótsza odpowiedź jest taka, że aspirant Jakimiuk złożył raport o przeniesienie na inne stanowisko a Komendant przychylił się do tego raportu. Komendant Bogusław Toczko poinformował, że wspólnie z tym Policjantem zastanawiał się nad sensem jego dalszej pracy w Grodzisku i wspólnie doszli do wniosku, że lepiej wykorzysta on swoje możliwości    w sekcji kryminalnej ponieważ zna się na prowadzeniu dochodzeń. W Grodzisku posterunek jest bardzo ważny, odmłodzona została załoga, z tzw. starych Policjantów pozostał tylko jeden. Na 5 etatów w tym komisariacie trzech Policjantów jest młodych z krótszym, 5 – 6 letnim stażem pracy. Komendant Bogusław Toczko podkreślił, że nie ma żadnej pretensji do pracy aspiranta Jarosława Jakimiuka, pracował bardzo dobrze, ale jesteśmy zobowiązani do szukania lepszych rozwiązań. Komendant Toczko stwierdził, że było nieźle ale jego zadaniem i dążeniem jest to, aby było jeszcze lepiej. Komendant poinformował, że ponad rok temu podobnej zmiany dokonał w Drohiczynie, jak na razie nie ma sygnału, że się pomylił. Tylko tak można uzasadnić tą zmianę, nie ma tutaj innych, negatywnych okoliczności. Komendant Bogusław Toczko podkreślił, że nie chciałby rzucać tu cienia na pracę aspiranta Jarosława Jakimiuka. Życie niesie takie okoliczności, w Policji atmosfera zmian jest cały czas żywa. Żyjemy w atmosferze zmian co nie oznacza, że muszą one wynikać z negatywnych przesłanek. Komendant Toczko poinformował, że z jednej strony kierował się dobrem „firmy” , aby właściwie realizować zadania komendy, stworzyła się również okazja do lepszego wczucia się w potrzeby lokalnej społeczności. Komendant Bogusław Toczko jeszcze raz podkreślił, że nie było tu kwestii kolizyjnych osobowo, po prostu życie niesie zmiany.

            Odpowiadając na interpelację radnego Sergiusza Szczygoła dotycząca powierzchni sektora C rozbudowy Zespołu Szkół w Siemiatyczach Starosta poinformował, że powierzchnia ta wynosi 846m2.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy składający interpelacje są zadowoleni z udzielonych odpowiedzi?

            Nikt z radnych nie zgłosił sprzeciwu.

 

P – kt 11.

           

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przypomniał radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych, termin złożenia oświadczeń upływa w dniu 30 kwietnia b.r.  Następnie Przewodniczący Rady  zapoznał radnych z korespondencją, jaka wpłynęła na jego ręce  w okresie między sesjami. Przewodniczący Krzysztof Moczulski podkreślił, że wpływająca korespondencja, która kierowana jest to Rady Powiatu  przez cały czas jest do wglądu w Biurze Rady.

-          wpłynęło pismo z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności § 9 ust. 2 i 5 uchwały Nr XX/128/05 z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, jeżeli państwa radnych interesują szczegóły głos zabierze naczelnik Wydziału Edukacji w celu szczegółowego wyjaśnienia tej sprawy,

-          wpłynęło również pismo – Przewodniczący Rady poinformował, że skierował je do przewodniczących komisji, którzy zapoznali członków komisji z jego treścią – pismo dotyczy obchodów XV – lecia  Samorządu Terytorialnego.  W dniu 27 maja 2005r. w Białymstoku odbędzie się konferencja poświecona tej rocznicy.  Jeżeli są osoby zainteresowane wzięciem udziału w tej konferencji można zgłaszać się do Biura Rady. Istnieje również możliwość wystąpienia o wyróżnienie osób, które pełną funkcję radnego nieprzerwanie od 1990 roku. Jeżeli są takie osoby proszone są o zgłoszenie się do Biura Rady.

-          Wpłynęło również pismo od Senatora RP Krzysztofa Jurgiela w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstw PKS w województwie podlaskim. O ile ktoś z radnych będzie miał uwagi dotyczące tego tematu można zgłaszać je do Biura Rady, zostaną one na piśmie przekazane na ręce Senatora Krzysztofa Jurgiela.

-          Wpłynęło również pismo z Ministerstwa Kultury Departament Ochrony Zabytków informujące o przekazaniu dotacji celowej dla Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku stanowiącej refundację 30% kosztów poniesionych na remont budynku przy ul. Pałacowej 24 w Siemiatyczach.

 

W tym miejscu o udzielenie głosu zwrócił się obecny na sesji mieszkaniec  powiatu pan Mikołaj Michnowski.

Przewodniczący Rady Krzysztof Moczulski zwrócił się do radnych z pytaniem, czy jest zgoda i przyzwolenie aby pan Michnowski zabrał głos?

Z sali padły głosy, że tak.

Głos zabrał pan Mikołaj Michnowski, który poruszył problem likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych, stwierdził również, że spotkał się z niewłaściwym  traktowaniem ze strony pracowników Starostwa.

Przewodniczący Rady stwierdził, że wszelkie bariery są trudne do pokonania dla osób niepełnosprawnych. Na pewno Zarząd i Starosta w miarę posiadanych środków wezmą ten problem pod uwagę.

Starosta Jan Zalewski podkreślił, że pan Michnowski jest zawsze przyjmowany bardzo godnie, otrzymał salkę konferencyjną kiedy chciał organizować spotkania, otrzymał również ze Starostwa używany sprzęt, stoły, krzesła. Starosta przeprosił  pana Michnowskiego jeżeli  doznał on uszczerbku w  kontaktach  z urzędnikami. Starosta wyraził nadzieję, że nie było to nagminne, było to jednostkowe zdarzenie.

 

Starosta Jan Zalewski w imieniu własnym oraz Zarządu podziękował za udzielenie absolutorium, jest to pewna nobilitacja, uhonorowanie pracy Zarządu jak i wyzwanie do dalszej intensywnej pracy w realizacji budżetu roku 2005.

W związku ze zbliżającymi się Prawosławnymi Świętami Wielkanocnymi Starosta złożył życzenia zdrowych, wesołych i pogodnych świąt   wszystkim wyznawcom Prawosławia.

 

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski w imieniu własnym oraz całej Rady złożył najserdeczniejsze życzenia zdrowych i wesołych Świąt wyznawcom Prawosławia. Przewodniczący życzył wszystkim radnym zdrowia i wytrwałości w pracy społecznej a  wszystkim pracownikom Starostwa zdrowia i wytrwałości w pracy dla dobra społeczeństwa.

 

P – kt 12.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady XXI zwyczajnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

inż. Krzysztof Moczulski

 

Protokółowała: mgr Elżbieta Malinowska

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2005-06-30

Data modyfikacji: 2005-06-30

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2005-06-30